ME v basketbalu mužů -  ONLINE PŘENOS -  Španělsko : Francie - 18. září 2022   20:30

Španělsko
Zurapovič (BIH), Krejič (SLO), Kozlovskis (LAT)
Francie

Letošní EuroBasket tak končí. Španělsko odjíždí z Německa se zlatými medailemi, Francie se stříbrnými a už odpoledne bronz vybojovali domácí Němci.
V nedělním finále si Španělé vypracovali v průběhu druhé čtvrtiny vedení už o 21 bodů, Francouzi ovšem bojovali srdnatě a v jednu chvíli dokonce stáhli své manko na rozdíl pouhých tří bodů! Znovu se ale ukázala ona zmíněná schopnost Španělska zapnout v kritický okamžik. Z herní krize, kterou doprovázela jedna chyba za druhou, se Španělé oklepali, znovu svým soupeřům ve skóre utekli a koncovku si už pohlídali.

Ohromnou zásluhu na španělském vítězství má Juancho Hernangomez, který dal 27 bodů, přičemž proměnil hned sedm tříbodových střel! Se 14 body a 11 doskoky zazářil Lorenzo Brown a dalších 14 bodůa 8 doskoků přidal Willy Hernangomez. Přes 10 bodů, konkrétně 13, dal ještě Jaime Fernandez.

Francii nejvíc držel ve hře Evan Fournier s 23 body a Thomas Heurtel s 16 body a 7 asistencemi. Tentokrát se tolik neprosadil Guerschon Yabusele, jenž sice zaznamenal 13 bodů a 6 asistencí, ale vůbec se mu nedařilo z perimetru, čímž doslova drtil v pátek v semifinále Poláky.
Mistrovství Evropy v basketbalu mužů je u konce! Poslední zápas celého turnaje, finálový zápas mezi Španělskem a Francií, se stal kořistí španělského týmu. Týmu, kterému se před startem šampionátu na titul mistrů Evropy rozhodně nevěřilo, ale také týmu, který v klíčových chvílích dokázal zabrat a vyřazoval ze hry jednoho soupeře za druhým.

Stejně jako Francii, kterou Španělsko porazilo 88:76. Španělé tím natáhli úžasnou sérii sedmi EuroBasketů v řadě, na kterých se prokousali k medaili. Titul pak slaví během této série počtvrté.
39:34'
Trojku nedal ani na druhé straně Heurtel a dál už se hrát nebude. Španělé slaví, Francouzi smutní a čas pomalu ubíhá...
39:27'
Lopez se z tříbodové vzdálenosti neprosadil.
39:12'
Fournier ještě rychle po rozehrání ze strany proměnil třibodovou střelu. Rozdíl dvanácti bodů je ale vysoký a Španělé nasazují hráče z lavičky, kteří dnes ještě nehráli.
39:08'
Francie je v útoku, Gobert byl faulován. Nových 14 sekund na zakončení. To už ale jsou Francouzi dost demotivovaní. Zlaté medaile z toho dnes nebudou.
38:52'
A proměnil i dva trestné hody za domnělý faul.
38:52'
Brown proměnil šestku za technickou chybu.
38:52'
Teď to ale rozhodčí nezvládli. Lorenzo Brown špatně došlápnul, podklouzl a upadl. Heurtelovi je písknut faul, což při pěti chybách znamená dva trestné hody. Heurtel pochopitelně protestuje, Browna se nedotkl. Ale za protesty dostává ještě technickou chybu – aby toho nebylo málo.
38:44'
Tříbodovou střelou se to pokusil změnit Heurtel, který se prosadil!
38:27'
A je to ještě kritičtější! Alberto Diaz totiž byl zcela volný v levém rohu, dává trojku a zdá se, že drama v závěru se konat nebude!
38:09'
Okobo naopak tříbodový pokus neproměnil. To je pro Francii v tuto chvíli dost kritické.
37:54'
J. Hernangomez využil oba trestné hody.
37:54'
Oba celky se dopustily ztrát, o míč se strhnul souboj na polovině a ujmout se jej dokázal J. Hernangomez. Ten při náběhu pod koš byl faulován a bude házet dva trestné hody. Napřed je tu ale oddechový čas.
37:14'
Yabusele uvolnil Goberta, který zasmečoval míč do obroučky.
37:00'
Lorenzo Brown prošel obranou a zakončil svůj nájezd pod koš.
36:41'
Thomas Heurtel si libuje v těžkých střelách přes obránce. Dává dva body.
36:24'
Znovu však tento plamínek zadusává Alberto Diaz tříbodovým úspěchem.
36:03'
Naději Francii dává úspěšnou tříbodovou střelou Evan Fournier!
35:42'
Dlouhé bezbodové období ukončil nájezdem pod koš Lorenzo Brown. Španělsko vede o 12 bodů a Francie si bere oddechový čas!
35:31'
W. Hernangomez míjí svou dvoubodovou střelu, Okobo následně míjí tříbodové zakončení.
35:10'
Faul na W. Hernangomeze. Nových 14 sekund na zakončení.
34:41'
Gobertova přihrávka končí v autu. Poslední desetiminutovku zatím provází hodně nepřesností.
34:29'
Hernangomez se snažil prosadit dopíchnutím míče do obroučky, to se mu ale nepovedlo.
34:13'
Heurtel přichází o míč, který následně končí v autu. Španělsko může dál budovat svůj dost možná rozhodující trhák.
33:47'
J. Hernangomez nemusí střílet jen z dálky, dobře se umí prosadit i v podkošovém prostoru. Zakončil o desku.
33:23'
U protilehlého koše se naopak prosadil těžkou střelou za dva body Heurtel.
33:10'
Brown se marně snažil trefit přes bránícího Goberta, jeho trojka vyskákala z obroučky.
32:43'
Fournier se snažil jít až k obroučce, jeho střela ovšem byla zablokována.
32:31'
A na svůj tříbodový výkon nyní navázal Juancho Hernangomez!
32:14'
Poirier následně ovšem ztrácí v souboji s Diazem míč a do útoku mohou jít zase Španělé.
31:59'
Fournier trestný hod proměnil.
31:59'
A také se nyní kvůli tomu trenér Scariola dost agresivně hádá s rozhodčím. Je mu udělena technická chyba, takže Francie bude házet jednu šestku a pak bude pokračovat její útok.
31:54'
Míč se po střele Rudy Fernandeze dotkl obroučky, Garuba se prosadil na útočném doskoku, ale přesto zazněla siréna, která bere Španělům míč.
31:25'
Evanu Fournierovi se povedlo proměnit tříbodovou střelu a znovu stáhnout na rozdíl osmi bodů.
30:37'
Usman Garuba se dnes poprvé zapisuje mezi střelce, když úspěšně zakončil o desku.
30:01'
Začala čtvrtá čtvrtina.
30:00'
Třetí čtvrtina skončila.
29:34'
Přesně zacílil svou střelu z perimetru Rudy Fernandez, který zvyšuje španělské vedení na rozdíl devíti bodů!
28:52'
Ale skvělou tříbodovou střelou snižuje Okobo!
28:39'
Brown při odskoku od obránce vystřelil na koš a dává dva body.
28:22'
Poiriera pod košem uvolnil Yabusele a je z toho úspěšné zasmečování míče!
27:36'
Ke snížení to ale Francie nevyužila. Okobo netrefil tříbodový pokus.
27:13'
Garubova přihrávka se odkutálela zcela mimo hru a do zámezí.
26:53'
Brown se z nájezdu pod koš neprosadil, Yabusele byl v protiútoku mnohem úspěšnější.
26:28'
O snížení se těžkou střelou z jedné nohy postaral Fournier.
26:02'
Zcela volný byl v levém růžku J. Fernandez. Brown mu poslal přihrávku a Španěl proměnil tříbodovou střelu!
25:45'
Yabusele se dopouští kroků a přichází o míč.
25:27'
J. Hernangomez se pokusil zavzpomínat na svou tříbodovou formu ze druhé čtvrtiny, tentokrát ale trojku nedává.
25:08'
Poirier po souhře s Yabuselem zasmečoval míč do obroučky.
24:48'
A Heurtelovu ztrátu trestá Jaime Fernandez úspěšným protiútokem a zakončeným nájezdem pod koš! Francie posbírala už 13 ztrát. Bere si oddechový čas.
24:31'
Dlouhou okupaci francouzského koše se třemi útočnými doskoky nakonec ukončil úspěšnou střelou z otočky J. Hernangomez!
24:05'
Yabusele se jen marně snažil zakončit svůj útok.
23:49'
Fournierovu ztrátu trestá svou tříbodovou střelou J. Fernandez, který vrací Španělsku alespoň osmibodový náskok.
23:21'
W. Hernangomez dává koš s faulem. Nabídnutou bonusovou šestku ovšem neproměnil.
23:08'
Rychlý protiútok Francie, který zakončil nikým nebráněný Yabusele z pravé strany obroučky. Španělsko si bere oddechový čas. Vedlo už o 21 bodů v průběhu druhé čtvrtiny a teď je to o pouhé tři body!
22:45'
Okamžitě zase srovnává Heurtel svou střelou ze střední vzdálenosti.
22:22'
Willy Hernangomez si naskočil na přihrávku Browna a zakončil pěkný alley oop.
22:09'
Lopezova minela při střelbě jednoruč, na druhé straně znovu uspěl v zakončení Yabusele.
21:28'
Kterou proměnil.
21:28'
Až Yabusele ukončil mlčení, navíc byl při střelbě faulován a bude házet bonusovou šestku!
21:19'
Po ztrátě Yabuseleho se Španělé vrátili do útoku, nicméně Lopez míjí.
20:47'
U protilehlého koše se pro změnu při tříbodové střelbě mýlí Brown.
20:21'
Heurtelův tříbodový pokus se do obroučky neponořil.
20:01'
Začala třetí čtvrtina.
Druhý poločas začne přibližně v 21:31.
Španělsko si postupně vypracovalo vedení o 21 bodů a vypadalo to, že Francii dokáže definitivně zlomit. To se ale nakonec nestalo. Francouzi totiž dokázala v posledních dvou a půl minutách zcela umlčet španělskou ofenzivu a postupnými krůčky svou ztrátu stahovali. Nakonec se jim povedlo dotáhnout na rozdíl deseti bodů a utkání ani zdaleka není rozhodnuto.
20:00'
Druhá čtvrtina skončila.
19:56'
A tak ještě Evan Fournier snižuje na rozdíl deseti bodů po výtečném průniku obranou a zakončením obouruční smečí!
19:38'
Brown se snažil prosadit nájezdem pod koš, míč ale do obroučky nedostal.
19:18'
Fournier dává trojku! Francie dokázala stáhnout za poslední dvě minuty ztrátu z 21 bodů na 12! A Španělsko si bere oddechový čas.
19:01'
Willy Hernangomez zkoušel střelu přes hlavu, míč se odráží zpět do hřiště.
18:42'
Oba své pokusy proměnil.
18:41'
Ztráta J. Hernangomeze, rychlý protiútok Tarpeye a faul Browna. Jelikož se jedná o pátý týmový faul, budou to dva trestné hody pro Francouze.
18:17'
Naopak snížit skóre se povedlo Heurtelovi.
18:05'
J. Fernandez zkoušel štěstí z dálky, míč obroučkou nepropadl.
17:50'
Této příležitosti využil Yabusele po souhře s Tarpeyem.
17:45'
Gobert byl faulován J. Fernandezem. Nových 14 sekund na zakončení.
17:28'
Ale nebude. W. Hernangomez neproměnil svou šestku.
17:28'
A Willy Hernangomez dává koš s faulem! Rozdíl je 21 bodů a může být navýšen o další bodík!
17:13'
Yabuselemu se nepovedlo svou tříbodovou střelu proměnit.
16:55'
Šestá trojka Juancha Hernangomeze!
16:44'
Okobo ztratil míč nepřesným pasem a pak ještě fauloval Browna na polovině.
16:15'
Willy Hernangomez při svém nájezdu pod koš netrefil obroučku a Španělsku pak došel čas na zakončení.
15:50'
Využil jen jeden pokus.
15:50'
Faulem na zakončujícího Albicyho se provinil Brizuela. Dva trestné hody.
15:36'
První hod proměnil, druhý úspěšný nebyl.
15:36'
R. Fernandez se snažil jít do koše, byl ale faulován Okobem. A tak budou následovat dva trestné hody.
15:13'
Hráz se pokouší postavit Elie Okobo svou tříbodovou střelou. Druhou v této čtvrtině.
14:47'
A pátá trojka Juancha Hernangomeze v této čtvrtině! Nezastavitelná španělská lavina!
14:35'
Gobert zakončil akci svého týmu smečí do obroučky.
14:14'
Trojky umí střílet i Dario Brizuela, který úspěšně střílí z levého růžku!
14:11'
Luwawu-Cabarrot chybuje v rozehrávce a přichází o míč.
13:53'
Přihrávka R. Fernandeze končí v autu. Španělsko si bere oddechový čas.
13:35'
Francie nakonec trestá nesportovní faul takřka dokonale! Elie Okobo totiž dává trojku, je z toho tak dohromady čtyřbodová akce.
13:26'
Gobert proměnil až druhý pokus. Nyní tedy Francie bude rozehrávat.
13:26'
Nesportovní faul J. Hernangomeze. Rudy Gobert bude házet dva trestné hody a k tomu bude Francie rozehrávat ze strany.
13:07'
A Juancho Hernangomez dává čtvrtou trojku! To je fazóna!
12:49'
A Francie se neprosadila přes obranu Španělska! Znovu jí vypršel čas na zakončení.
12:21'
Jenže Španělsko má Juancha Hernangomeze, který dává třetí trojku během dvou a půl minuty!
11:54'
Přestávka alespoň trochu pomohla. Heurtel ukončil mlčení svého týmu ve druhé čtvrtce.
11:40'
I přes obránce dává Juancho Hernangomez další trojku a nutí své soupeře vzít si oddechový čas! Rozdíl patnácti bodů a skóre 0:6 ve druhé čtvrtině je na trenéra Colleta příliš.
11:20'
Francii došel čas na zakončení. Tímto způsobem rozhodně ve finále neuspějí.
10:52'
Pak ale přišla ztráta Poiriera, další španělský útok a tentokrát už J. Hernangomez za tři body střílí úspěšně. Dvouciferný rozdíl!
10:17'
První útok druhé půle obstarali Španělé. J. Hernangomez trojku nedává.
10:01'
Začala druhá čtvrtina.
10:00'
První čtvrtina skončila.
09:58'
To trojka Fourniera cestu do obroučky nenašla. A tak Francie prohrává se Španělskem po první desetiminutovce 14:23.
09:33'
Na druhé straně se ovšem z tříbodové vzdálenosti prosadil i veterán Rudy Fernandez, elitní trojkař Španělů.
09:09'
Heurtel byl volný na perimetru, využil toho Poirier, který mu poslal míč a je z toho trojka!
08:48'
Kroky Brizuely. Ztráta Španělů.
08:35'
Fournier se z čáry trestného hodu nemýlil.
08:35'
Fournier byl faulován při střelbě a bude házet dva trestné hody. Francouzi by rádi stříleli mnohem rychleji, ale mají problém se španělskou defenzivou.
08:01'
Španělé v útoku hodně šetří časem a jdou na limit. Diaz střílel už takřka se sirénou.
07:36'
Oba míče umístil do koše.
07:36'
Evan Fournier byl faulován při střelbě a bude házet dva trestné hody.
07:19'
W. Hernangomez šel agresivně do obroučky a zakončil svůj útok smečí.
06:51'
Ani nadvakrát se Španělům nepovedlo dostat míč do obroučky. Mrzet je to nakonec nemusí, Yabusele totiž přichází o míč v souboji s Fernandezem.
06:25'
Ztráta Fourniera. Těch francouzských ztrát je příliš mnoho.
06:02'
J. Fernandez zakončil střelu ze střední vzdálenosti. Francouzi se snažili držet dlouho míč, se zakončením nespěchali.
05:37'
Oba týmy při svých útocích ztratily míč. Využívá toho následně Guerschon Yabusele, jenž byl vyslán do brejku Heurtelem a donesl míč až do obroučky.
05:08'
Heurtel naopak své zakončení za tři body minul, rychlý protiútok proměnil Lorenzo Brown a Francie je nucena vzít si time-out!
04:42'
A první trojka zápasu! Postaral se o ni Jaime Fernandez.
04:26'
Brown nezacílil přesně za dva body. Dlouhý francouzský útok pak kazí Gobert svou ztrátou.
03:54'
Terry Tarpey doslova proskočil kolem obránců a dopíchl do obroučky střelu Fourniera.
03:32'
Bodové skóre konečně za poslední minutu hry pořádně narostlo. Hernangomez dává oba šestky.
03:32'
Gobert fauluje W. Hernangomeze a nabízí mu další dvě šestky.
03:12'
Yabusele v semifinále pálil jednu trojku za druhou, dnes začíná nepřesným pokusem.
02:57'
O desku úspěšně zakončil W. Hernangomez, jenž se prosadil přes obránce.
02:33'
Svým nájezdem pod koš to změnil Evand Fournier.
02:19'
Proměnil oba pokusy. Zatím všech bodů bylo dosaženo jen z trestných hodů.
02:19'
Po Albicyho faulu pod košem bude Willy Hernangomez házet dva trestné hody a může navýšit španělské vedení.
01:56'
Gobert ovšem nepřesně přihrál a míč skončil v zámezí.
01:45'
Yabusele se neprosadil z odskakované střely, na druhé straně však Pradilla zhřešil s útočným faulem.
01:25'
Proměnil všechny tři své pokusy.
01:25'
Brown je faulován při střelbě za tři body a bude házet tři trestné hody.
01:03'
Nepřesný tříbodový pokus předvedl na středu perimetru Fournier.
00:39'
Na straně druhé se nepovedlo Španělům dostat do obroučky ani jednu ze dvou střel. Tarpey pak doskakuje v obraně.
00:15'
Proměnil jeden ze svých pokusů.
00:15'
Hned na začátku utkání je Rudy Gobert faulován při střelbě a bude házet dva trestné hody.
00:01'

Španělsko: Brown, J. Hernangomez, Lopez-Arostegui, W. Hernangomez, Garuba, Diaz, Brizuela, Parra, Pradilla, J. Fernandez, R. Fernandez, Saiz
Trenér: Sergio Scariolo

Francie: Fournier, Gobert, Heurtel, Tarpey, Luwawu-Cabarrot, Albicy, Poirier, Okobo, Yabusele, Fall, M'Baye, Maledon
Trenér: Vincent Collet

Rozhodčí: Zurapovič (BIH), Krejič (SLO), Kozlovskis (LAT).
Favorizovat jeden či druhý tým by bylo ošidné. Francie by ráda hrála defenzivnější styl basketbalu, Španělsku naopak více vyhovuje otevřenější hra, při které se objevuje více prostoru pro volné tříbodové střely. Loni v červenci spolu oba celky odehrály dva přátelské zápasy a v obou vyhrálo Španělsko. Pro nedělní finále však tyto dva výsledky nejsou příliš podstatné.
Také Francie si prošla na turnaji problémy a dokonce základní část zakončila se dvěma porážkami. Do EuroBasketu Francouzi vstoupili porážkou s Německem a na závěr skupiny podlehli Slovinsku. I proto museli jít v osmifinále na Turecko a nebyli daleko od vyřazení. Tohoto soupeře nakonec udolali až po prodloužení 87:86. A do prodloužení museli i proti střelecky velmi zdatné Itálii. Až v duelu s Polskem ukázali, nakolik touží po zlaté medaili a soupeře deklasovali rozdílem 41 bodů, přičemž zásluhu na tom měl nejen útok, ale hlavně neskutečná defenziva, kterou se Francie v prvním poločase prezentoval (povolila Polsku jen 18 bodů).

Hlavními oporami francouzského týmu jsou na evropském šampionátu Rudy Gobert s 13,6 body a 10,3 doskoky na zápas, Evan Fournier se 14,4 body a 3,1 asistencemi na utkání, Thomas Heurtel s 9,8 body a 7,1 asistencemi na zápas a především pak Guerschon Yabusele, strůjce vysokého náskoku v souboji s Polskem. Basketbalista Realu Madrid má průměr 15 bodů na utkání a je parádním trojkařem.
Španělé patří tradičně k favoritům evropských šampionátů, před letošním turnajem se jim ale tolik nevěřilo. Tento pocit se umocnil po senzační porážce s Belgií v základní skupině, od té doby ale Španělsko sbírá jednu výhru za druhou. Prošlo si kritickým osmifinále proti Litvě, kterou udolalo po prodloužení, stáhlo manko ve čtvrtfinále proti Finsku a rovněž s Německem předvedlo v závěrečné čtvrtině skvělý obrat, který jej poslalo do finále.

Na turnaji se spoléhá především na výkony dvou mužů. Prvním je Willy Hernangomez, jenž je nejlepším střelcem týmu a má bilanci 17,6 bodů a 6,8 doskoků na zápas. Tím druhým je rozehrávač Lorenzo Brown s 15,4 body a 7,1 asistencemi na utkání. Když se jim ovšem nedaří, umí zaskočit i jiní – vedle Juancha Hernangomeze je to například i skvělý trojkař a veterán Rudy Fernandez, na křídlech se pohybující Xabi Lopez nebo Dario Brizuela.
Španělsko je pravidelným sběratelem cenných kovů z mistrovství Evropy a posledních letech také nejúspěšnějším týmem EuroBasketu. Mistři Evropy z let 2009, 2011 a 2015 scházeli na stupních vítězů v tomto tisíciletí pouze v roce 2005 a od roku 2007 drží šňůru šesti šampionátů, ze kterých odjeli minimálně s bronzem.

Francie měla oproti tomu velmi silné období v letech 2011 a 2015, kdy si postupně připsala na konto stříbro, zlato (2013) a bronz. Na posledním evropském šampionátu v roce 2017 však skončila už v osmifinále a letos se tak vrací na vydobyté pozice, když bude nejhůř stříbrná.
Mistrovství Evropy v basketbalu mužů v neděli vyvrcholí posledními dvěma zápasy. Bude se jednat o medailové boje, ve kterých se rozhodně o držitelích všech tří cenných kovů. Samotný vrchol, tedy finálovou bitvu, obstará Španělsko a Francie.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.