MS v basketbalu mužů -  ONLINE PŘENOS -  Portoriko : Španělsko - 2. září 2019   14:30

Portoriko
Weiland (CAN), Poursanidis (GRE), Boyer (AUS)
Kuang-čou Gymnasium
Španělsko

Basketbalisté Portorika předvedli proti Španělsku sympatický výkon a po prohře o 10 bodů rozhodně nemusejí odcházet ze hřiště se sklopenými hlavami. V prvním poločase hrál tým z Karibiku s favoritem naprosto vyrovnanou partii a do šaten se odcházelo za stavu 35:36. Do druhé půle Španělé přeci jen nastoupili mnohem lépe a brzy soupeři odskočili až na rozdíl 14 bodů. Portoričané nic nezabalili a v průběhu druhé čtvrtiny se ještě dokázali přiblížit až na 6 bodů, ale víc už jim zkušený protivník přeci jen nedovolil.

Nejvíce bodů:
Gian Clavell 13 – Marc Gasol 19
39:54'
Portoričanům byla ještě odpískána přihrávka přes půl. Zbylé sekundy se už asi v klidu dohrají.
39:20'
Následovaly trestné hody Rubia. Španěl proměnil ten druhý.
39:20'
Gary Browne si připsal pátou osobní chybu a zápas pro něj končí.
39:01'
Marc Gasol proměnil jednu šestku ze dvou.
38:45'
Clavell to zkoušel za tři, ale Gasol po jeho nepřesné střele doskakuje.
38:26'
Ricky Rubio to vzal na sebe a z těžké pozice dává důležitý koš!
38:03'
Clavell dává pro Portoriko dva body naděje!
37:40'
Španělé si vyžádali oddechový čas. Osmibodová ztráta stále není pro Portoriko zcela beznadějná.
37:23'
Faul přišel ještě na tříbodové vzdálenosti. Clavell tak střílel tři šestky, z nichž proměnil dvě.
37:23'
Clavel byl faulován Llullem. Šestky pro hráče Portorika.
37:14'
Z dálky vystřelil Fernandez. Míč si cestu do koše nenašel.
37:05'
Rubio neproměnil dva trestné hody! Své zaváhání částečně napravil doskokem.
36:51'
Gary Browne nedokázal po nájezdu trefit! Platí desetibodový rozdíl mezi oběma týmy.
36:28'
Gian Clavell se dostal přes Gasola až pod koš a dokázal snížit.
36:02'
Ricky Rubio proměnil oba trestné hody, které měl k dispozici.
35:47'
Střela Brownea byla příliš krátká. Španělé si připsali obranný doskok.
35:04'
Gian Clavell dává trojku!
34:46'
Na koš Clavella odpověděl Willy Hernangomez.
34:21'
Po Gasolově střele si míč kuriózně hodil do vlastního koše portorický hráč! To je málo vídaná situace.
33:55'
Browne se dostal ke dvěma střelám z trojkové distance. Druhý pokus už do koše spadl!
33:33'
Oddechový čas pro Portoriko.
33:33'
Juancho Horenangomez se na druhé straně v podobné pozici nemýlil. Krásně ho uvolnil výtečný Gasol.
33:25'
Collier pokazil smeč. Míč zatloukl do obroučky!
33:05'
Marc Gasol měl poloviční úspěšnost.
33:05'
Browne dokázal zablokovat Gasola. Rozhodčí tam ale viděl faul a hráč Toronta Raptors bude střílet trestné hody.
32:56'
Ricky Rubio se nemýlil a Španělé zase o něco odskočili.
32:56'
Rozhodčím se nelíbila těsná obrana Rodrigueze. Trestné hody pro Rubia.
32:27'
Alexander Franklin se prosazuje pod košem a Portoričané stahují na rozdíl devíti bodů.
31:52'
Trojky tam Španělům moc nepadají. Z rohu nyní netrefil aktivní Llull.
31:37'
V časovém presu a pod tlakem bránícího hráče se netrefil Rodriguez.
30:45'
Clavell dobře najel pod koš a Collier dokončil jeho práci úspěšným dopíchnutím.
30:20'
Dvě šestky Sergia Llulla. Proměnil jen první.
30:13'
Jednalo se o nezaviněný zákrok. Španělé rozehrávají, jelikož míč šel do zámezí od hráče Portorika.
30:13'
Pod portorickým košem se srazili Oriola a Collier. Jak to posoudí rozhodčí?
30:01'
Začala čtvrtá čtvrtina.
30:00'
Třetí čtvrtina skončila.
29:59'
Devon Collier oba proměnil a koriguje na rozdíl 12 bodů.
29:59'
Collier byl faulován Oriolou. Trestné hody pro portorického hráče.
29:46'
Z poměrně těžké pozice dává koš Sergio Llull. Španělsko vede o 14 bodů a pokračuje tak v zřejmě rozhodujícím trháku.
29:32'
Tentokrát Llull při střelbě neuspěl. Do koše pak nespadla ano dopíchávačka Clavera.
28:32'
Další body zaznamenal Sergio Llull. Portoričané stále více odpadávají ze hry.
28:13'
Clemente zkusil trojku v časové tísni. Trefil jen obroučku. Španělé následně doskočili.
27:37'
Další koš Španělů z rychlého protiútoku! Ribas to sehrál na Llulla a favorit vede poprvé v zápase dvojciferným rozdílem!
27:15'
Chybu Portoričanů potrestal ze samostatného úniku Sergio Llull. Oddechový čas pro Portoriko.
26:59'
Z velké dálky se trefil Marc Gasol. Parádní trojka.
26:19'
Marc Gasol házel šestky, proměnil jen druhou. Portoričané už vyčerpali limit povolených faulů. Za každý další se tak budou střílet trestné hody.
26:19'
Marc Gasol hraje výborně. Nyní ho musel zastavit faulem Días, který má na kontě už čtyři osobní chyby.
25:57'
David Huertas se střelecky uvedl na začátku zápasu, ale od té doby mlčel. Až teď přidal další dva body.
25:33'
Marc Gasol převzal míč zády ke koši, rychle se otočil a zabodoval.
25:13'
Oddechový čas Španělska.
25:13'
Rubio svou střelu neproměnil. Na druhé straně zasmečoval do koše Renaldo Balkman. Portoriko se tedy zase dotáhlo ve skóre.
24:59'
Balkman nezakončil rychlý protiútok košem. Střela Franklina po doskoku vyskákala z obroučky ven!
24:19'
Jorge Bryan Días zkrotil míč po těžké přihrávce Huertase a pod košem se prosadil.
23:47'
Z rychlého protiútoku se prosadil střelou přes bránícího hráče Franklin. První dva body pro Portoriko ve druhém poločase.
23:05'
Ve třetí čtvrtině zatím dávají koše jen Španělé! Marc Gasol navyšuje skóre po individuální akci.
22:44'
Balkmanovi bylo odpískáno prorážení. Míč pro Španělsko.
22:30'
Ricky Rubio trefil jen obroučku. Na doskoku fauloval Juancho Hernangomez.
21:51'
Že by španělské zlepšení ve střelbě? Marc Gasol za tři!
21:13'
Marc Gasol sice dostal míč do koše, ale bylo to už po odpískaném faulu Díase. K němu došlo ještě před střelbou, takže Španělé budou jen rozehrávat.
20:45'
Victor Claver minul střelu za tři body.
20:20'
Claver se dobře uvolnil na střelu a zaznamenal první koš ve třetí čtvrtině.
20:01'
Začala třetí čtvrtina.
Angel Rodriguez 9 – Ricky Rubio 10
První poločas duelu Portorika se Španělskem překvapivě přinesl naprosto rovnocennou partii. Favorizovaní Španělé se trápí ve střelbě, hlavně jim tam vůbec nepadají trojky a tak vedou nad Portoričany o jediný bod. Hráči z ostrovní země v Karibském moři tedy stále mohou věřit v dobrý výsledek.
20:00'
Druhá čtvrtina skončila.
20:00'
Z velké dálky se netrefil Huertas. Do šaten se tak půjde za nejtěsnějšího vedení Španělska.
19:58'
Španělé to neudělali vůbec dobře. Gasol dostal míč v momentě, kdy už byl dostoupen protihráčem a připsal si ztrátu. Portoriko rozehrává...
19:52'
Devon Collier to zkusil za dva body a trefuje se! Španělé si berou time-out. Ještě mají čas na sehrávku poslední akce prvního poločasu.
19:27'
Pod koš najel Ricky Rubio a ani při zakončení nezaváhal.
19:11'
Gary Browne se dokázal prosadit přes výrazně většího Gasola!
18:54'
V posledních minutách převažují na obou stranách nepřesnosti. Není to zrovna špičkový basketbal.
18:37'
Juancho Hernangomez se pokusil prosadit vysokou střelou přes bránícího hráče. Ani z toho nejsou body pro Španělsko.
18:21'
Balkman nevyužil volnou trojku. Vůbec netrefil zařízení.
17:50'
Rubiovi v souboji s protihráčem odskočil míč do zámezí. Rozhodčí přiřkl rozehrávku Portoriku a španělský rozehrávač se hodně zlobí. Ukazuje, že balón šel za čáru od soupeře.
17:12'
Rubiův nájezd ještě v koši neskončil, ale Juancho Hernangomez míč doskočil a pak už se nemýlil.
16:40'
Krásná akce Portorika. Días vše vyšperkoval pod košem přihrávkou na Balkmana, který už to měl snadné.
16:19'
Quino Colom v nájezdu naznačil přihrávku a pak s míčem došel do koše. Další dva body pro Španělsko a Portoriko sahá k oddechovému času.
15:53'
Sergio Llull neuspěl za tři body. Španělé se stále trápí střelecky, ale zlepšili obranu.
15:22'
Colom našel pod košem zcela volného Clavera a Španělsko po dlouhé době vede.
15:10'
Španělé ostřelují koš soupeře! Díky útočným doskokům zůstávají u míče, ale střelba jim dnes tedy opravdu vázne.
14:45'
Marc Gasol oba trestné hody proměnil. Španělé navíc zůstávají u míče.
14:45'
Fernandez lobnul míč na Gasola, jehož zastavil nesportovním faulem Collier. Trestné hody pro Gasola a pak ještě bude následovat španělská rozehra.
14:24'
Španělé trefili teprve podruhé v zápase trojku! Prosadil se Rudy Fernandez.
13:56'
Portoričané to hezky sehráli. Na konci akce byl pod košem volný Ramon Clemente.
13:29'
Rodriguez střílel s koncem limitu na útok a míč do koše nespadl.
13:01'
Llull našel Oriolu a ten balón do koše zasmečoval.
12:49'
Do třetice už to nevyšlo! Tentokrát trefil Rodriguez z dálky obroučku.
12:26'
Fernandez na druhé straně trojku nedal. Španělsko zatím trápí střelba.
12:05'
Rodriguez je při chuti! Portorický hráč trefuje další střelu z velké dálky.
11:41'
Angel Rodriguez dává trojku o desku! Pro diváky rozhodně vděčný moment.
11:11'
Tentokrát to byl Llull, který našel Pierra Oriolu. Je srovnáno a lavička Portorika si raději bere oddechový čas.
10:46'
Oriola si seběhl pod koš a Willy Hernangomez ho dobře viděl. Španělé snižují.
10:11'
Po nájezdu Rodrigueze si připsal skvělý blok Willy Hernangomez!
10:01'
Začala druhá čtvrtina.
První čtvrtina Španělsku vůbec nevyšla. Lavička Portorika se po jejím skončení dokonce radovala, protože čtyřbodové vedení je pro celek z Karibiku velmi dobrým vysvědčením. Dá se ale očekávat, že Španělé postupně vystupňují tempo a měli by skóre otočit.
10:00'
První čtvrtina skončila.
09:48'
Rodriguez byl ale následně faulován a trestné hody proměnil!
09:48'
Clemente dostal od španělské obrany spoustu času. Svou střelu ale nedokázal namířit do koše!
09:10'
Rodriguez první neproměnil, druhou už ano.
09:10'
Nájezd Rodrigueze zastavil faulem Llull. Šestky pro Portoriko.
08:54'
Španělský trenér si vyžádal oddechový čas. Asi by chtěl vidět lepší výkon svého týmu.
08:44'
Hráč, který v létě podepsal smlouvu do NBA se Sacramentem Kings, obě šestky proměnil.
08:44'
Isaiah Pineiro byl faulován Willym Hernangomezem. Dva trestné hody pro hráče Portorika.
08:11'
Portoričan Clavell střílel v časové tísni a neproměnil. Stejně dopadl i jeho následný pokus za tři body.
07:27'
Renaldo Balkman krásně prošel pod španělský koš, ale pak balón nepochopitelně zatloukl vedle obroučky!
07:10'
A z kóty trestného hodu se Ricky Rubio také nemýlil.
07:10'
Ricky Rubio zaznamenal další španělský koš s faulem!
06:42'
Devon Collier zase posouvá Portoriko do vedení.
06:11'
Claver proměnil i následný trestný hod a je tedy vyrovnáno.
06:11'
Španělé to teď sehráli skvěle. Rubio nahrával přes hlavu, Gasol následně našel pod košem seběhnutého Victora Clavera a ten dává koš s faulem.
05:59'
Browne rozehrál na Pineira. Jeho střela do koše nezapadla.
05:46'
Výtečný basketbalista se nemýlil a dvěma body snižuje skóre.
05:46'
Španělé zatím hrají trochu vlažněji. Nyní ale bude střílet šestky Marc Gasol.
05:20'
Rudy Fernandez nedal volnou trojku!
04:50'
Hernangomez střílel v časové tísni. Troju ale nezaznamenal.
04:24'
Gary Browne dává dvoubodový koš. Portoriko vede o pět bodů.
04:10'
Krásnou španělskou souhru zakončil Juancho Hernangomez.
03:59'
Jorge Bryan Días dává s klaksonem, který signalizoval konec limitu pro útok, trojku!
03:40'
Browne oba proměnil. Portoriko má navíc k dispozici rozehrávku.
03:40'
Hernangomezovi byl odpískán nesportovní faul! Šetky bude střílet Browne.
02:59'
Franklin fauloval Marca Gasola. Bylo to takové sporné, klidně se mohl pískat i útočný faul Španěla. Každopádně rozehrávají Evropané.
02:51'
Gary Browne to zkusil individuálně, ale koš nezaznamenal.
02:29'
Ricky Rubio dorovnává skóre tříbodovým košem.
02:09'
Tentokrát vypracoval Browne pozici pro Balkmana a ten už navyšuje vedení Portorika.
02:06'
Hezká spolupráce portorických hráčů. Días ale nezakončil po nájezdu Brownea.
01:38'
David Huertas, hrdina utkání Portorika s Íránem, trefuje za tři body!
01:15'
Prosazuje se letošní šampión NBA z Toronta Raptors, Marc Gasol.
00:47'
David Huertas srovnává.
00:27'
Ricky Rubio otevírá bodový účet zápasu.
00:02'
Marc Gasol vyhrál úvodní rozskok. Míč má Rubio, který zakládá akci Španělska.
00:01'

Portoriko: Pineiro, Clemente, Collier, Browne, Díaz, Rodriguez, Clavell, Huertas, Balkman, Franklin, Brady, Mojica.

Španělsko: Colom, Fernandez, Ribas, Rubio, Claver, Gasol, W. Hernangomez, Oriola, Rabaseda, Llull, Beiran, J. Hernangomez.

Rozhodčí: Weiland (CAN), Poursanidis (GRE), Boyer (AUS).

Portoriko:
V Portoriku je basketbal velice populární. Národní reprezentace je také pravidelným účastníkem MS. V roce 1990 obsadila na šampionátu v Argentině dokonce čtvrté místo, v roce 2004 pak přišlo šestá příčka na OH, ale od té doby šly výsledky země znatelně dolů. Na poslední tři Olympijské hry se tak Portoričané vůbec neprobojovali a na MS zase končí hluboko v poli poražených. Do MS ale Portoriko vstoupilo vydřenou výhrou 83:81 nad Íránem.

Španělsko:
Basketbalisté Španělska patří na každém velkém turnaji k největším aspirantům na medaile. Na MS dosáhli na cenný kov paradoxně jen jednou, ale v roce 2006 z toho bylo v Japonsku zlato. A i letos se hraje na asijském kontinentu. To při posledních třech účastech na Olympijských hrách to Španělům vždy zacinkalo. Dvakrát byli stříbrní a naposledy v Riu bronzoví. Do šampionátu Španělsko vstoupilo vysokou výhrou nad Tuniskem 101:62.
Vítám tu všechny basketbalové příznivce! V rámci pondělního programu MS v Číně se utkají výběry Portorika a Španělska. Favorita zápasu musíme jednoznačné hledat na straně evropského zástupce.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:30.