Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Trable legendy Procházky: Jak se dostal do průšvihu za 18,8 milionu?!

Autor: Petr Žaloudek

Je po uši v dluzích, na krku má místo údajně prodané medaile z Nagana osm exekucí. V rámci té nejvyšší je na hokejistovi Martinu Procházkovi (46) vymáháno přes 16 milionů. Přitom si půjčil o mnoho milionů méně... Celkem každopádně dluží 18,8 milionů korun.

Podobný příběh zná ze svých životů bohužel hodně jeho českých spoluobčanů. Na přelomu let 2013 a 2014 si u dvou nebankovních společností půjčil čtyřnásobný mistr světa podle katastru nemovitostí přes 9,5 milionu korun.

Zaručil se za to usedlostí kousek za Kladnem, kterou si krátce před tím pořídil s druhou ženou Renátou a nemovitost na ní napsal.

Jak je na tom Martin Procházka s dluhy? Podívejte se na výpis jeho exekucí
Jak je na tom Martin Procházka s dluhy? Podívejte se na výpis jeho exekucí

Pokuta je vysoká

Na bývalém mlýně obehnaném značkami Zákaz vstupu je nyní veden exekuční příkaz k prodeji. Jako oprávněná vystupuje společnost Credito, která před zhruba pěti lety Procházkovi půjčila postupně 4,3 milionu korun.

K začátku října však po něm vymáhala už 16,2 milionu – tedy téměř čtyřikrát víc, než si od ní půjčil. A to hlavně kvůli gigantické smluvní pokutě 10,3 milionu korun!

„Pokuta se zdá být vysoká. Je tu ale takzvaná smluvní svoboda – její výše tedy může být jakákoliv,“ vysvětluje renomovaný advokát Jan Černý. Chyba je tedy na straně Procházky, že za takových podmínek na smlouvu přistoupil. Blesk se hokejistu snažil kontaktovat, nicméně odpovědi se nedočkal.

Úroky v pořádku

Přesto i v takovém případě se lze bránit. Smluvní pokuta by principiálně měla být přiměřená. Na návrh dlužníka ji lze snížit, pokud soud dojde k tomu, že odporuje dobrým mravům,“ uvádí Černý, který okomentoval i roční úroky 8,05 které Procházkovi dál naskakují. „Ty bych ale nezpochybňoval,“ dodal.