Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Čínská tenistka obrátila: Ze sexuálního napadení jsem nikdy nikoho neobvinila!

Autor: ČTK, sm

Čínská tenistka Pcheng Šuaj popřela sexuální napadení významným komunistickým funkcionářem. Kauza bývalé světové jedničky ve čtyřhře ze začátku listopadu přitom vyvolala obavy sportovců či politiků o její bezpečnost a přiměla Ženskou tenisovou asociaci (WTA) k pozastavení turnajů plánovaných do Číny a Hongkongu. Její nynější vyjádření ale vyvolalo u WTA pochyby.

Singapurské noviny Lianhe Zaobao přinesly videohovor, v němž se pětatřicetiletá Pcheng Šuaj poprvé na kameru vyjádřila. Příspěvek z 2. listopadu na sociálních sítích o tom, že se stala obětí sexuálního napadení někdejším čínským vicepremiérem Čang Kao-limem, označila za nedorozumění.

„V první řadě musím zdůraznit něco, co je velmi důležité: Nikdy jsem neřekla nebo nenapsala, že mě někdo sexuálně napadl,“ řekla během propagační akce k zimním olympijským hrám v Pekingu Pcheng Šuaj, aniž by uvedla jméno člověka, jehož obětí se měla stát.

Asociace WTA v reakci vyjádřila opět znepokojení. „Toto vystoupení nerozptýlí obavy WTA o její blaho a možnost komunikovat bez cenzury nebo nátlaku,“ uvedla asociace, jež od začátku případu volá po spravedlivém a transparentním vyšetření obvinění.

Pcheng Šuaj na začátku listopadu obvinila Čang Kao-lima, že ji před několika lety přinutil k sexu. Někdejší člen mocného politbyra komunistické strany se toho údajně dopustil v roce 2018. Sedm let předtím s ním tenistka měla vztah, později ale skončil.

Příspěvek čínské sportovní hvězdy, který se objevil na tamní sociální síti Weibo, obdobě Twitteru, byl asi půl hodiny po zveřejnění odstraněn. Snímky obrazovky byly ale dál sdíleny v soukromých skupinách. Tenistka poté zmizela z veřejného života a až po tlaku zahraničních médií a organizací se objevila ve videích stranických médií.

Čína v polovině listopadu zveřejnila dopis údajně pocházející od Pcheng Šuaj, v němž popírá svá obvinění. S hráčkou se dvakrát spojil prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Ujistila ho, že je v pořádku a v bezpečí. Případ nezůstal bez odezvy ani u organizací bojujících o ochranu lidských práv.

Čínská strana považuje celou kauzu za zpolitizovanou a za snahu vynutit bojkot únorových her v Pekingu začínajících 4. února.

Dění okolo bývalé spoluhráčky Andrey Sestini Hlaváčkové činovníky WTA znepokojuje.
Dění okolo bývalé spoluhráčky Andrey Sestini Hlaváčkové činovníky WTA znepokojuje.