Pcheng Šuaj hýřila úsměvy na turnaji: Žádný není, jde o podvrh, podezřívají fanoušci
Čína vydává obsah s tamní elitní tenistkou Pcheng Šuaj jako na běžícím páse. Jedním z posledních důkazů, který má svět přesvědčit o tom, že je sportovkyně v pořádku, je video z nejmenovaného tenisového turnaje v Číně. Stejně jako předešlé příspěvky v podobě domácích fotografií a obrázků z večeře s kamarády, ani toto video veřejnost příliš nepřesvědčilo o tom, že je Pcheng Šuaj svobodná a v pořádku. Na twitterovém účtu video sdílel šéfredaktor z čínských státních médií Hu Xijin, a reakce lidí hovoří jasně.
„Tak vzhledem k tomu, že jeden z mých švédských kolegů byl unesen čínskou vládou v jiné zemi a dán před kameru s kouskem papíru, aby se přiznal k vymyšleným obviněním, tohle považuju za falešné. Vážně, příště si s tím podvodem dejte trochu práci,“ reaguje na video jeden z uživatelů Twitteru.
„Pěkný divadelní kousek. Velice pochybuji, že to bylo na skutečném turnaji. Proč nejsou žádné záběry davu?“ ptá se druhý.
„Inscenované. Jedna kamera, jeden záběr, žádné panorámování. Zajímalo by mě, proč? Možná tam nikdo jiný přítomný nebyl?“ táže se další uživatel, jehož domněnku sdílí i další: „Možná bys měl trénovat reportéry, aby pokládali lidem otázky. Oči celého světa jsou upřeny na tuto jedinou osobu a nikdo ji před ústa nedá mikrofon. Kámo, to byl sólokapr na talíři. Ale ne. Jste vůbec novináři?“
Během víkendu se s tenistkou spojil také šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Tenistka mu prý sdělila, že je v pořádku a v bezpečí. Také požádala o respektování jejího soukromí. Přesto, že z virutálního setkání zveřejnil fotografii, kde se Pcheng Šuaj usmívala, podle reakcí na sociálních sítích veřejnost ani přesto nevěří, že tenistka nejedná pod tlakem ze strany čínského režimu. Stejně tak lidé volají po tom, proč se čínští politici nevyjadřují k obvinění a nezačali celou věc šetřit.

Starost o bezpečí Pcheng Šuaj přišla poté, co tenistka začátkem listopadu uveřejnila na svých sociálních sítích zveřejnila příspěvek o tom, že ji dřívější vicepremiér Čang Kao-li (75) nutil k sexu. Příspěvek byl po 30 minutách smazán a o tenistce nebyly žádné oficiální zprávy. Na Čínu následně začala vyvíjet tlak WTA (Ženská tenisová asociace), aby celý případ řádně vyšetřila. Čínská státní média poté začala zveřejňovat fotky a videa, které mají sloužit jako důkazy o tom, že je Pcheng Šuaj v bezpečí a v pořádku.
Dříve to byla například kopie e-mailu, který měla Pcheng Šuaj zaslat na WTA, fotografie na kterých si tenistka hraje s kočkou, nebo také video z večeře s kamarády.