Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Problém pro Djokoviče: Kvůli špatnému vízu ho nepustí z letiště!

Autor: ČTK, sm

Srbský tenista Novak Djokovič chtěl o účast na slavném Australian Open bojovat za každou cenu. Očkování by mu po udělení výjimky pořadatelé klidně odpustili, ale do cesty se nyní slavnému tenistovi staví další překážky. Kvůli špatnému vízu zůstal Djokovič viset na letišti, odkud jej úřady nechtějí do země vpustit.

Srbský hráč se podle deníku The Age snažil do Austrálie vstoupit na základě dokumentu, který neumožňuje zdravotní výjimku z očkování proti koronaviru. Djokovič přiletěl ale na grandslamové Australian Open právě díky této výjimce, kterou za dosud nevyjasněných okolností obdržel. To v Austrálii vyvolalo vlnu nevole, protože Australian Open je jinak přístupné jen pro očkované hráče a veškeré další aktéry a v zemi platí přísná nařízení.

Podle Djokovičova otce Srdjana je momentálně jeho syn držen v místnosti, před kterou hlídají dva policisté. Nikdo ovšem za tenisovou hvězdou nesmí. Srb u sebe navíc ani nemá mobilní telefon.

Djokovič musí imigračním úředníkům předložit dokumenty dokazující oprávněnost lékařské výjimky. Spekuluje se, že ji získal díky prodělání covidu-19 v posledních šesti měsících. Samotný hráč ale podrobnosti nezveřejnil a nikdo jiný to udělat nemůže.

Vedle této kauzy má dvacetinásobný grandslamový šampion ještě problémy se svými cestovními dokumenty. Jeho tým požádal o špatný typ víza. Pohraniční služba kvůli tomu kontaktovala vládu státu Victoria. "Federální vláda se dotázala, zda podpoříme žádost Novaka Djokoviče o vstupní víza do Austrálie. Neposkytneme Novaku Djokovičovi individuální podporu při žádosti o víza, aby se zúčastnil Australian Open 2022. Vždycky jsme jasně deklarovali dvě věci: schvalování víz je záležitostí federální vlády a zdravotní výjimky jsou záležitostí lékařů," uvedla na twitteru ministryně sportu státu Victoria Jaala Pulfordová.

Mluvčí pohraniční služby později její vyjádření upřesnila. "Australský pohraniční úřad nežádal vládu Victorie o souhlas s vízem. Chtěl, aby vláda Victorie potvrdila svá veřejná vyjádření o podpoře jeho vstupu do země, a zjišťoval, zda má Victoria informace ohledně jeho zdravotní dokumentace," citoval ji The Age.

Djokovič přistál v Melbourne dnes půl hodiny před půlnocí místního času, ale ani o dvě hodiny později mu podle deníku The Age nebyl umožněn vstup do země. Ten mu nyní mohou povolit jen imigrační úředníci.

Premiér zuří

Celá situace velmi rozlítila australského premiéra Scotta Morrisona. "Očekáváme jeho prezentaci a předložení důkazů, které to podporují. Pokud tyto důkazy budou neuspokojivé, nebude se s ním zacházet jinak než s kýmkoliv jiným a poletí dalším letadlem domů. Neměla by být speciální pravidla pro Novaka Djokoviče. Ani náhodou," prohlásil Morrison na tiskové konferenci, která proběhla před Srbovým příletem.

Organizátoři prvního grandslamu sezony tvrdí, že Djokovičova žádost byla velmi přísně posouzena dvěma nezávislými komisemi zdravotnických expertů, z nichž jedna byla jmenována ministerstvem zdravotnictví státu Victoria. Srbský tenista se v minulosti rezervovaně vyjadřoval k očkování a dlouho odmítal zveřejnit, zda vakcinaci proti koronaviru podstoupil. Detaily o okolnostech výjimky může vzhledem k ochraně soukromí zveřejnit jen sám. Ředitel turnaje Craig Tiley by mu to doporučil. "Pomohlo by, kdyby Novak vysvětlil, na základě čeho o výjimku žádal a díky čemu ji dostal," řekl.

Omicron útočí

Austrálie bojovala s koronavirem uzávěrou hranic a dlouhými lockdowny, ale varianta omikron tam v posledních dnech přinesla rekordní přírůstky nakažených v řádech desítek tisíc lidí denně. Téměř 90 procent lidí starších 16 let tam obdrželo dvě dávky vakcíny. Vysoká proočkovanost byla podmínkou pro uvolnění poslední uzávěry.

Za těchto okolností výjimka pro neočkovaného Djokoviče vyvolala vlnu nevole. "Je to opravdová facka do tváře obyvatelů státu Victoria, kteří v posledních dvou letech žádali o výjimky kvůli řadě věcí - neočkování, možnost navštívit blízké, účast na pohřbu nebo rozloučení s rodinnými příslušníky v domovech seniorů - a znovu a znovu jim je zamítali," kroutil hlavou televizní reportér Shane McInnes.

Rozhlasový novinář Andy Maher to vidí podobně. "Australanům dva roky nic nedovolili, ale tenhle chlapík, který má ve vztahu ke koronaviru výjimečné svobody, dostane svou výjimku," poznamenal.

Deník Canbera Times vnímá výjimku pro Djokoviče jako důkaz nerovného přístupu. "Bohužel, když jste globální sportovní superstar, pravidla jsou jiná, i když jste neprokázal žádný respekt vůči viru, který za poslední dva roky nakazil téměř 300 milionů lidí po celém světě," napsal. "Djoker se změnil v Jokera a nemravně se pasoval do role padoucha před tím, než se pokusí ovládnout tenisový svět," uvedl list West Australian. Djokovič může získat 21. grandslamový triumf, kterým by se v čele historického pořadí osamostatnil před Rafaelem Nadalem a Rogerem Federerem.

Cesta na Australian Open se srbské tenisové hvězde komplikuje.
Cesta na Australian Open se srbské tenisové hvězde komplikuje.