Za vlast položil život! Zemřel bývalý kapitán ukrajinské reprezentace v rugby (†55)
Masakr v Buči odsoudily snad všechny světové politické elity. Není divu, záběry po ruském řádění jsou opravdu děsivé. Nedaleko tohoto města bojoval i bývalý kapitán ukrajinského rugbyového výběru Oleksij Cibko (†55), který byl minulý týden zabit v boji. Zpráva o jeho smrti se však oficiálně potvrdila až tento týden.
Cibko ale nebyl pouze lídrem reprezentace. V letech 2003 až 2005 zastával roli prezidenta Ukrajinského rugbyového svazu. Kromě toho se angažoval i do politiky. V období od roku 2015 až 2018 řídil šedesátitisícové město Smila coby starosta.
Zprávu o jeho úmrtí potvrdil tento týden na Twitteru prezident Evropské rugbyové asociace Octavian Morariu. „Přestože jsem doufal, že se tahle informace nepotvrdí, bohužel musím konstatovat, že Oleksij Cibko, bývalý kapitán ukrajinského národního týmu, bývalý prezident ukrajinského rugbyového svazu a bývalý starosta města Smila, byl zabit během bránění svého města a své země. Odpočívej v pokoji, nebudeš nikdy zapomenut,“ napsal Morariu na Twitteru.
K tragickému úmrtí se na sociální síti vyjádřil také šéf Mezinárodní rugbyové federace Sir Bill Beaumont. „Naše myšlenky jsou s naší ukrajinskou rugbyovou rodinou, která musí aktuálně čelit neuvěřitelným životním problémům. Také si připomínáme ty, kteří se stali oběťmi okupačního násilí, jako třeba padlého Oleksije Cibka,“ sdělil Beaumont.
Město Buča se nachází severozápadně od Kyjeva a stalo se ohniskem ruských útoků. Okupanti tam minulý měsíc zavraždili stovky civilistů. Záběry nejen zmrzačených těl, ale také masových hrobů se poté dostaly do všech světových médií.