Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Gymnasta Kuljak se »Z« na hrudi: Přísný trest! Rusové zuří

Autor: pl, ČTK

Když začátkem března šel na stupně vítězů s válečným „Z“ na hrudi vedle ukrajinského soupeře, který skončil první, přišlo mu to jako velká sranda. Nyní se dosmál. Disciplinární komise Mezinárodní gymnastické federace (FIG) potrestala ročním zákazem startů ruského gymnastu Ivana Kuljaka (20) za veřejnou podporu ruské invaze na Ukrajině. To nenechalo chladným ruského poslance Dmitrije Sviščeva. 

Odporného gesta se dopustil na březnovém Světovém poháru v Dauhá. Roční trest se Kuljakovi bude počítat od vynesení verdiktu. Pokud bude i po jeho odpykání 17. května 2023 platit současný zákaz startů pro všechny ruské gymnasty, bude distanc pokračovat a vyprší šest měsíců poté, co budou sankce pro ruské sportovce zrušeny.

Musí vrátit medaili i prémii

Podle rozhodnutí disciplinární komise byl navíc Kuljak za porušení pravidel a etického i disciplinárního kodexu ze závodů v Dauhá zpětně diskvalifikován a musí vrátit medaili i prémii 500 švýcarských franků (v přepočtu téměř 12 tisíc korun). Dalších 2000 švýcarských franků (více než 47 tisíc korun) zaplatí za disciplinární řízení. Jeho kouč Igor Kalabuškin a reprezentační trenérka Valentina Rodioněnková, která byla v Dauhá vedoucí ruské výpravy, byli všech obvinění zproštěni.

Verdikt vytočil ruského poslance

Roční zákaz gymnasty pořádně zvedl ze židle poslance státní dumy Ruské federace Dmitrije Sviščeva. „Tohle je šílené rozhodnutí! Ještě jsem neslyšel, že by sportovci byli suspendovaní za nějaká písmena. Ani já, ani Kuljak jsme nevěděli, že existuje zakázaná symbolika. Je to provokace,“ nesl Sviščev těžce verdikt v rozhovoru pro web Sport-express. „Pravidla mají být pro všechny stejná. Gymnastická federace nemá žádné právo rozhodovat o diskvalifikaci našeho sportovce. Stejně tak mu nemůže odebrat medaili a peníze,“ dodal Sviščev na závěr.

Ruský gymnasta Ivan Kuljak, který se provinil válečnou provokací, když v březnu vystoupal na stupně vítězů s válečným ,,Z" na hrudi
Ruský gymnasta Ivan Kuljak, který se provinil válečnou provokací, když v březnu vystoupal na stupně vítězů s válečným ,,Z" na hrudi