Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Proč se v Kataru tolik nastavuje? Nařídil to Collina. Časová revoluce!

Autor: Ondřej Michálek

Pro manželky, které při MS honí muže od televize, je to špatná zpráva: Zapomeňte na to, že fotbalový zápas se hraje 90 minut a dost. V Kataru trvají déle než 100 minut. Proč?

Za vším hledej holohlavého vůdce rozhodčích FIFA, jehož pokyny sudí na šampionátu plní. Legendární a v Česku neoblíbený Ital Pierluigi Collina (62) před startem MS upozornil: „Už před čtyřmi lety v Rusku jsme se snažili přesněji určit čas, který má být kompenzován, a přidat ho ke standardní hrací době. Tentokrát budeme ještě důslednější. Nebuďte překvapeni, když čtvrtý rozhodčí zvedne cedulku s vysokým číslem šest, sedm, nebo osm.“

Tuhle předpověď zatím realita překonává. Z prvních pěti zápasů turnaje byl nejkratší ten první Kataru s Ekvádorem, i ten se ale hrál 102 minut!

Naproti tomu k pěti poločasům bylo přidáno deset a více minut, což jsou rekordní čísla! „Představte si zápas se třemi góly – oslava obvykle trvá minimálně půldruhé minuty, takže ztrácíte už šest minut,“ upozornil Collina. Další prostoje jsou kvůli střídáním, ošetřováním, přezkumu u videa...

Čtvrtina navíc

Z fotbalových zápasů se stalo časově nepředvídatelné drama podobně jako hokej, ten se ale hraje na čistý čas. Jediná jistota je, že takový duel trvá déle. O hodně! U dosud nejdelšího utkání Anglie – Írán bylo přidáno 24 minut, tedy zhruba čtvrtina zápasu! Ačkoliv ke konci v zásadě o nic nešlo, už po půli to bylo 3:0. Až se začne hrát v play off prodloužení, můžeme čekat fotbalový maraton...