Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Problémy pracovníků z MS v Kataru: Bez domova, deportováni či uvězněni!

Autor: pl

Není všechno zlato, co se třpytí. V případě loňského fotbalového šampionátu v Kataru to platí dvojnásob! Nejen, že během příprav na MS zemřelo několik tisíc dělníků, ale půl roku po skončení jedné z největších sportovních akcí na světě vyšlo najevo, že stovky pracovníků byly ze země deportovány. Někteří jsou pro změnu bez domova nebo hnijí ve vězení!

Lionel Messi, Cristiano Ronaldo nebo Kylian Mbappé. Tyto a další hvězdy zářily na MS v Kataru, které se konalo koncem loňského roku. Co ale třeba takový Šakir Ullah. Že vám to nic neříká? Není divu. Jedná se totiž o člena ochranky, který je už pět měsíců zašitý v katarském vězení. Z jakého důvodu?

Rodák z Pákistánu se snažil jménem stovky svých spolupracovníků vyřešit spor ohledně nevyplacené mzdy. Několik dní po finálovém utkání byli v rozporu s katarským pracovním právem propuštěni i přes fakt, že jim do konce smlouvy zbývaly tři měsíce. Místo toho ale tamní úřady poslaly Ullaha za mříže!

Kvůli nečekanému ukončení pracovního poměru přišla spousta pracovníků nejen o domov, ale také o pravidelný výdělek. Nemálo z nich navíc skončilo v dluzích. Podle informací britského deníku The Guardian bylo zhruba 250 dělníků deportováno ze země. Společně s Ullahem byli zatčení další dva lidé.

Samotný Pákistánec byl údajně odsouzen na půl roku a dostal pokutu více než 60 tisíc korun, což je víc, než kolik si vydělal během šampionátu. Jeho odvolání proti rozsudku bylo zamítnuto. Jeden ze zdrojů sdělil novinám The Observer, že pokud nezaplatí pokutu, může být jeho trest prodloužen.

A co na kritickou situaci říká FIFA v čele s Giannim Infantinem? Vůbec nic. O moc lépe na tom není ani Úřad mezinárodní organizace práce (ILO). „Nejsme schopni poskytnout informace o jeho současném stavu ani o soudním řízení,“ vyjádřili se zástupci ILO pro The Observer ohledně Ullaha. Jeho žena a pět dětí přitom v Pákistánu trpí. „Šakirova rodina je ve vážných problémech. Jeho žena se bojí na každém kroku,“ prozradil jeden z příbuzných.

Vedení FIFA sice během mistrovství světa vyzdvihlo Katar za to, že v oblasti lidských práv dosáhli obrovského progresu, ale říkejte to Ullahovi nebo stovkám jemu podobným, kteří nejenže nemají peníze, ale zároveň se bojí o budoucnost svou i svých rodin.

Zatímco fanoušci na MS v Kataru obdivovali skvělé výkony fotbalistů, tisíce dělníků trpěly kvůli nevyhovujícím podmínkám. Někteří trpí dodnes
Zatímco fanoušci na MS v Kataru obdivovali skvělé výkony fotbalistů, tisíce dělníků trpěly kvůli nevyhovujícím podmínkám. Někteří trpí dodnes