4. prosince 2022 • 18:10

Recenze hry Evil West. Někdy stačí opravdu málo

Autor: Ladislav Novák
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Třinec - Sparta Praha 2:4. Hosté berou druhý bod v sérii, rozhodl Kempný
Jílek a Saňák: O zklamání ve Spartě, Priskem, tajném cíli a trenérském orgasmu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Máte už dost velkých herních světů a překombinovaných herních mechanismů? Dejte prostor téhle rubačce, výsledek vás opravdu překvapí.Závěr roku 2022 se po herní stránce nese v docela slušném tempu. Pecka střídá pecku a pomalu se blížíme do finiše. Netvrdíme, že veškeré tituly vejdou do herní historie, ale hrát je rozhodně co. Nejsou to však jen klasické AAA nebo dnes už dokonce i AAAA tituly, ale rovněž i menší projekty, které sice nemůžou konkurovat co do rozpočtu, mohou ale bodovat v jiných aspektech. Ani na ty rozhodně nesmíme zapomínat. Obzvláště pokud jsou napumpované siláckými hláškami, vezmou nás na divoký západ a můžeme v nim nakopat zadky krvelačným upírům.

Odvážnému štěstí přeje

Evil West se zjevil tak nějak nenápadně a po celou finální dobu vývoje příliš pozornosti nevzbuzoval. Jednak to bude nepříliš zmáknutým marketingem, ale rovněž ne zrovna dobrým načasováním z hlediska vydání. Jestliže budeme považovat první plánovaný termín za riskantní, ten druhý je doslova sebevražedný. Kdo chce jít ven s béčkovým titulem mezi God Of War: Ragnarök a The Callisto Protocol? No přece Flying Wild Hog, mimo jiné vývojáři série Shadow Warrior.

Evil West Evil WestFoto Ladislav Novák/ Evil West

No, zkušenosti by byly, odhodlání taky a smysl pro humor zjevně rovněž nechybí. A světe div se, on se celý tenhle neohrožený přístup dokázal promítnout i do samotného titulu. Evil West není nejočekávanější hrou roku a rozhodně ani tou nejzajímavější či technicky nejvyspělejší, i přesto všechno funguje i v dnešní době naprosto uspokojivě. Vzhledem k tomu, co vše je na hře špatně, je neuvěřitelné, jak pozitivní pocity si z hraní odnášíme.

Evil West je béčko ve všech směrech.

Evil West je béčko ve všech směrech. Béčko z předminulé generace konzolí. A to nejen z hlediska technického zpracování, ale rovněž ve smyslu hratelnosti a kompletního přístupu. Jako bychom usedli do stroje času a nechali se přenést někam do roku 2010, kdy se teprve formovaly aktuální hráčské nároky.

Evil West Evil WestFoto Ladislav Novák/ Evil West

Tak trochu laciná je už samotná zápletka. Hlavní hrdina Jesse Rentier, syn šéfa supertajné vládní organizace Rentier Institute, vystupuje ze stínu svého otce a vydává se do terénu vykonávat černou práci spojenou s vymýcením upírské činnosti na území Spojených států. Bavíme se zde o alternativní historii, vývojáři totiž zasadili celou tuhle démonickou rubačku do kulis tzv. divného západu (Weird West), čímž prokázali nejenom obrovský nadhled, ale rovněž smysl pro humor. K dispozici tak máme atraktivní, výrazně stylizovaný svět, který v sobě zahrnuje prolínání démonické a lidské dimenze.  Však to znáte. Tady upír, tady okřídlený ksindl a tady zase skákající potvora. Prostě klasika divného divokého západu. Indiány zde nečekejte, z rezervací budete vyhánět skutečné zlo. Zlo které nikdy nespí, ale krvácí!

Definice koridoru

Vývojáři redefinovali pojem koridorová lineární akce. Evil West je vlastně tou nejkoridorovatější akcí, jakou si lze představit. Zabloudit v tomto pekelném světě je vlastně nemožné. Není třeba mapa nebo jakýkoli ukazatel směru, prostě jdete za nosem, tam vymlátíte bandu krvelačných somráků a pokračujete. Do toho přijde nějaká ta cut-scéna, tady zase silácká hláška, a tak pořád dokola. Vývojáři sice pro hráče připravili mnoho rozmanitých prostřědí, ve smyslu level designu se však jedná o střídání úzkých uliček a soubojových arén. Zní to až trochu archaicky, jenže po záplavě těch megalomanských projektů posledních let a desítkách otevřených světů vlastně podobná odbočka není vůbec na škodu. 

Evil West Evil WestFoto Ladislav Novák/ Evil West

Obzvláště potom za předpokladu, že disponuje tak zábavně zvládnutým soubojovým systémem. Ten sice není úplně nejsofistikovanější a opět jej lze v mnoha ohledech zařadit na předminulou generaci konzolí, ale je zábavný, dynamický, pestrý, a hlavně efektní na pohled. Kombinuje v sobě souboj na blízko i na dálku. K dispozici je lehký i těžký útok, pistole, puška a brokovnice.

Je však bohužel cítit,že druhá polovina hry se nese ve znamení určité recyklace již představených nápadů, což může být pro mnohé zásadní problém.

Lahůdkou je potom speciální elektrická rukavice, kterou lze provádět skutečné zhovadilosti. Nepřátele můžete nakopávat, odhazovat, přitahovat, zvedat do vzduchu či paralyzovat elektrický výbojem. Samozřejmostí je postupné vylepšování schopností, ať už na základě XP nebo nákupem za zlaťáky. Nic není zbytečně překombinované, přesto jde o velkou zábavu. Výsledkem je skvěle vybalancovaný a neustále se rozrůstající soubojový systém, který je maximálně variabilní a jen tak neomrzí. 

Evil West Evil WestFoto Ladislav Novák/ Evil West

Možností, jak nakopat nepřátelům zahnilé zadky je opravdu dostatek. Vývojáři využili veškeré možnosti gamepadu na maximum a snad do posledního tlačítka, přesto je vše přirozené a víceméně intuitivní. Je až neuvěřitelné jak rychle a snadno si lze celý soubojový systém zautomatizovat. 

Na své si ale rozhodně přidou i sběrači všeho možného. Lokace, byť nejsou zrovna velké, jsou plné spousty sběratelských předmětů, které formou textů, deníků a fotografií skvěle dobarvují celý příběh. Výhodou je, že jejich hledání není v tomto nekomplikovaném prostředí až tak namáhavé.

Je tady ale něco, na co rozhodně nesmíme zapomínat. Všechno to funguje víceméně spolehlivě a krásně do sebe zapadá. Je však bohužel cítit,že druhá polovina hry se nese ve znamení určité recyklace již představených nápadů, což může být pro mnohé velký problém. To se týká herního prostředí, nepřátel a obecně celé hratelnosti. Dříve či později se tak stereotypu rozhodně nevyhnete.

Upřímná zábava se spoustou nedostatků

Ve všem ostatním je ovšem Evil West hodně zastaralým titulem, který přicestoval z minulosti. Haló dámy a pánové z Flying Wild Hog, kde jste se těch dvanáct let flákali? Dostat takový kousek na PS3, jdeme všichni do kolen, v tomhle případě se jedná pouze o béčkovou, a tak trochu nadprůměrnou zábavu. Zamrzí především hodně slabé grafické zpracování, a to ve všech směrech. K dispozici jsou dva klasické režimy zobrazení, kvalita a výkon. Jelikož se jedná o poměrně dynamickou akci, dali jsme rozhodně přednost vyššímu FPS. Popravdě si vlastně nejsem jist, co by nám vlastně režim kvality reálně nabídl za pokles snímků za vteřinu. 

Evil West Evil WestFoto Ladislav Novák/ Evil West

Část toho všeho je skryta pod výraznou stylizací, ta však nedokáže maskovat nevzhledné animace, bídné textury, téměř neexistující lip-sync, celkově zastaralé efekty či křečovitě roubované cut-scény s opravdu, ale opravdu hrubými přechody. Ostatně už samotné uživatelské rozhraní působí neskutečně zastarale. Celkově dobře nepůsobí ani občasné technické problémy. Často jsem se například setkával se zasekáváním v prostoru, což je u koridorové akce neakceptovatelné.

Dostat takový kousek na PS3, jdeme všichni do kolen, v tomhle případě se jedná pouze o béčkovou, a tak trochu nadprůměrnou zábavu.

Jenže ono to i tak docela slušně funguje, a to je opravdu šokující. Jak je možné, že přestože téměř ve všech klíčových jednotlivinách Evil West selhává, je výsledek tak uspokojující? Odpovědí je opět zmiňovaná vyladěná hratelnost. Ke slušné zábavě nepotřebuje vždy rozhlehlé lokace, stovky druhů nepřátel a tisíce secretů. Někdy si vystačíme s málem. Zvláště potom za předpokladu, že celou tuhle striktně lineární rubačku lze absolvovat v kooperaci. V tomto ohledu jde však o možnost, než-li dobře zrpracovaný doplněk hry.  Přítomnost online parťáka přináší pouze zintenzivnění už tak dlouhých vln nepřátel a pochopitelně i jejich obtížnost. Na druhou stranu, kooperace je vždy o něco zábavnější. Pokud k tomu připočteme ještě českou lokalizaci, jedná se o příjemné překvapení, které sice díru do světa neudělá, ale na nějakých 15 hodin upřímně zabaví.

Evil West Evil WestFoto Ladislav Novák/ Evil West

Nečekejte velkolepé a nezapomenutelné dobrodružství a už vůbec nečekejte inovativní přístup z hlediska hratelnosti. Opak je pravdou. Evil West je skromnou, ale poctivou hrou nepříliš velkého vývojářského týmu, který ukázal, že i s menším rozpočtem lze skvěle zabavit. Grafické zpracování je místy úsměvné, nepřátelé se opakují a ta linearita je někdy až ubíjející… Ale není někdy čas zpomalit a užívat si prostě jen vyladěnou hratelnost plnou brutálních zásahů a létajících hlav?

Navíc nesmíme zapomínat ani na poměrně férovou cenovku pohybující se někde okolo hranice 1 200 Kč, což sice není málo, ale vzhledem k cenám AAA titulům jde o slušný poměr cena/výkon. Navíc je téměř jisté, že se titul dříve či později objeví v nějaké té slevové akci. A potom se bude skutečně jednat o must have kousek.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud