Jaškin skóroval podruhé v řadě, trefili se i Hejda a Frolík

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

SOUHRN | Český hokejový útočník Dmitrij Jaškin přispěl ve čtvrtečním utkání NHL svým osmým gólem v sezoně k výhře St. Louis na ledě Tampy Bay 6:3. Potvrdil tak svou aktuální střeleckou formu, když skóroval ve druhém zápase za sebou a počtvrté z posledních sedmi duelů.

V devíti zápasech se střelecky prosadili další dva čeští hokejisté. První gól v sezoně dal obránce Jan Hejda z Colorada, které podlehlo 3:6 New Yorku Rangers. Po devítizápasové odmlce se znovu trefil útočník Michael Frolík, jenž byl jediným střelcem Winnipegu při prohře 1:3 v Nashvillu. Zápas v brance Jets odchytal Ondřej Pavelec, jenž inkasoval třikrát z 26 střel.

Jaškin, bývalý hráč extraligové Slavie, dal v úterý vítězný gól St. Louis v duelu s Arizonou. Ve čtvrteční přestřelce v Tampě byl autorem druhé branky Blues. V 5. minutě si skvěle nabruslil na modré čáře na kolmou přihrávku Alexandera Steena, dostal se za záda obránců a samostatný nájezd zakončil přesnou střelou mezi betony brankáře Bishopa.

Potomek bývalého obránce Alexeje Jaškina, šestinásobného mistra se Vsetínem, svou trefou zvyšoval vedení Blues už na 2:0. Ve druhé třetině pak hosté navýšili svůj náskok postupně až na 5:1, domácím Lightning se pak povedla už jen drobná korekce skóre.

Ken Hitchcock oslavil 693. vítězství na střídačce v NHL a v historické tabulce úspěšných koučů předstihl na čtvrtém místě Dicka Irvina. "Nemůžete posbírat tolik výher bez dobrých hráčů. Já měl vždy štěstí na kvalitní hokejisty i spolupracovníky na lavičce," řekl Hitchcock.

Hvězdou zápasu byl Steen, který dal gól a na další dva přihrál. "Odvedli jsme dobrou práci na začátku, kdy jsme na soupeře vletěli. Zásadní je, že dobře bruslíme, pořád jsme v pohybu a nabízíme se do volných prostorů. Tím si vytváříme spoustu šancí," uvedl Steen.

Frolíkův gól nestačil

Nashville proti Winnipegu potvrdil pozici nejlepšího týmu NHL, když jako první dosáhl na metu 80 bodů. A vylepšil už tak skvělou bilanci na domácím ledě, kde vyhrál dvanáct z posledních třinácti utkání a dohromady 23 z 27.

Hlavním hrdinou zápasu byl obránce Shea Weber, který měl prsty ve všech třech gólech Predators. V 5. minutě dělovkou v přesilové hře otevřel skóre a připsal si třináctý zásah v sezoně, na další dvě branky pak přihrál. "Každý ví, jakou má Shea ránu. Prostě bum a vedli jsme 1:0. Bez debat je to náš klíčový hráč, kapitán na svém místě," uvedl další z hrdinů domácího celku brankář Pekka Rinne, který zneškodnil 32 z 33 střel. "Byl to asi náš nejtvrdší zápas v sezoně. Navíc skóre bylo dlouho vyrovnané, oba celky měly plno šancí," dodal Rinne.

Frolík ve 12. minutě vyrovnal na 1:1 v početní výhodě, vítězný gól domácích pak vstřelil ve 24. minutě také v přesilové hře Filip Forsberg. Dvacetiletý Švéd svou devatenáctou trefou vytvořil nový klubový rekord v počtu gólů, které dal nováček v premiérové sezoně. Navíc přidal asistenci a s 50 body vévodí produktivitě nováčků o devět bodů před Johnnym Gaudreauem z Calgary.

Colorado prohrávalo s New York Rangers po dvou třetinách už 1:3, v úvodu třetího dějství ale dvěma góly dokázalo manko smazat. Hejda byl v 51. minutě autorem vyrovnávací branky, když se prosadil opakovanou střelou z prostoru mezi kruhy. Hosté ale třemi góly zvrátili zápas ve svůj prospěch, jednou se trefil i Rick Nash, s 34 góly nejlepší střelec ligy.

Tomáš Plekanec byl smutným hrdinou kanadského derby mezi Montrealem a Edmontonem. Český útočník si sice ve 22. minutě připsal asistenci na druhý gól Canadiens, jenže minutu před koncem třetí třetiny za stavu 3:2 při power play Oilers nedal gól do prázdné branky poté, co naskočil z trestné lavice, a hosté nakonec zvítězili 4:3 v prodloužení.

Hrdinou Edmontonu se stal švédský obránce Oscar Klefbom, který skvělým zákrokem zablokoval Plekancovu střelu a vzápětí měl prsty ve vyrovnávacím gólu, když jeho ránu dorazil do branky Ryan Nugent-Hopkins. Ve druhé minutě prodloužení pak Klefbom přihrál i na vítězný gól Antonu Landerovi.

"Dnešní zápas byl velká zábava," smál se Klefbom po utkání. "Není lepší pocit než se dostat zpátky do hry a pak vyhrát v prodloužení. Podali jsme skvělý týmový výkon."

Zajímavou přestřelku viděli fanoušci v Ottawě, kde Senators prohrávali s Pittsburghem po dvou třetinách už 0:3 a v 55. minutě po druhé trefě Sidneyho Crosbyho 2:4. Jenže pak domácí dvěma góly během třinácti sekund vyrovnali a získali aspoň bod. O výhře Penguins 5:4 po nájezdech nakonec rozhodl David Perron.

Výsledky:

NY Islanders - Toronto 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Branky: 2. a 33. Lee, 5. Cizikas - 22. Pánik, 25. Smith. Střely na branku: 41:34. Diváci: 15.388. Hvězdy utkání: 1. Lee, 2. Cizikas (oba Islanders), 3. Smith (Toronto).

Carolina - Anaheim 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 30. Skinner - 35. Beauchemin, 38. Beleskey. Střely na branku: 36:17. Diváci: 11.991. Hvězdy utkání: 1. Gibson, 2. Beleskey (oba Anaheim), 3. Skinner (Carolina).

Montreal - Edmonton 3:4 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 17. Thomas, 22. Galchenyuk (Plekanec), 50. Pacioretty - 35. a 60. Nugent-Hopkins, 25. Hendricks, 62. Lander. Střely na branku: 26:38. Diváci: 21.286. Hvězdy utkání: 1. Nugent-Hopkins (Edmonton), 2. Tokarski (Montreal), 3. Lander (Edmonton).

Ottawa - Pittsburgh 4:5 po sam. nájezdech (0:2, 0:1, 4:1 - 0:0)
Branky: 46. Zibanejad, 50. Hoffman, 56. Stone, 57. Turris - 10. a 55. Crosby, 2. Letang, 34. Malkin, rozh. nájezd Perron. Střely na branku: 33:29. Diváci: 18.826. Hvězdy utkání: 1. Perron (Pittsburgh), 2. Ryan, 3. Turris (oba Ottawa).

Nashville - Winnipeg 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 5. Weber, 24. Forsberg, 57. Neal - 12. Frolík. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 58 minut, z 26 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Střely na branku: 26:33. Diváci: 16.135. Hvězdy utkání: 1. Rinne, 2. Forsberg, 3. Weber (všichni Nashville).

Minnesota - Florida 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 5. Pominville, 27. Parise - 30. Bjugstad. Střely na branku: 23:27. Diváci: 19.055. Hvězdy utkání: 1. Koivu, 2. Dubnyk, 3. Parise (všichni Minnesota).

Colorado - NY Rangers 3:6 (0:1, 1:2, 2:3)
Branky: 33. Landeskog, 47. Iginla, 51. Hejda - 17. Boyle, 22. Hayes, 37. Zuccarello, 53. Hagelin, 56. Nash, 59. McDonagh. Střely na branku: 29:31. Diváci: 17.378. Hvězdy utkání: 1. Hayes, 2. Nash (oba Rangers), 3. Iginla (Colorado).

Tampa Bay - St. Louis 3:6 (0:2, 2:3, 1:1)
Branky: 29. Johnson, 38. Connolly, 47. Stamkos - 2. Oshie, 5. Jaškin, 33. Steen, 35. Backes, 36. Stastny, 59. Tarasenko. Střely na branku: 29:44. Diváci: 18.926. Hvězdy utkání: 1. Steen, 2. Backes, 3. Oshie (všichni St. Louis).

Los Angeles - Calgary 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)
Branky: 4., 40. a 49. Toffoli, 41. King, 47. Nolan - 24. a 53. Raymond, 24. Jones. Střely na branku: 45:18. Diváci: 18.230. Hvězdy utkání: 1. Toffoli, 2. Carter, 3. Doughty (všichni Los Angeles).