Plekanec prvním gólem sezony rozhodl proti Flyers, Jágr nedohrál

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

SOUHRN | Tomáš Plekanec se prvním gólem v letošní sezoně NHL podílel na výhře Montrealu nad Philadelphií 5:4. Na dva góly Flyers, v jejichž brance odchytal celý zápas Michal Neuvirth, přihrál Jakub Voráček. Sobotní utkání Floridy ve Washingtonu nedohrál Jaromír Jágr, který v první třetině odstoupil ze hry kvůli zranění třísel. Panthers nakonec prohráli 2:4.

Canadiens se výhrou rehabilitovali za páteční debakl 0:10 v Columbusu. Plekanec byl autorem vítězného gólu, když se v 51. minutě v oslabení dostal jako první k vyhozenému puku v útočném pásmu, z kruhu pro vhazování prostřelil Neuvirtha ranou po ledě a zvýšil na 5:3. Hosté už pak dokázali pouze snížit.

"Určitě to byl hodně důležitý gól," konstatoval Plekanec, na němž bylo hned po úspěšné trefě patrné, jak si oddychl. Skóroval totiž poprvé od 4. dubna.

Na pět gólů stačilo Montrealu pouhých sedmnáct střel. Neuvirthovi zápas příliš nevyšel, připsal si jen 12 zákroků a na jeho vrub šel hlavně gól na 4:2. Český gólman ve 44. minutě špatně rozehrál puk u zadního mantinelu a Phillip Danault skóroval do odkryté branky.

O den dříve utrpěli Canadiens na ledě Columbusu nejtěžší porážku za posledních dvacet let a zapomenout na ni jim pomohl brzký gól. Už po 66 sekundách se štěstím propálil Neuvirtha obránce Andrej Markov. "Všichni jsme věděli, že se z toho hrozného výkonu musíme rychle oklepat. Je moc důležité, že se nám to povedlo," radoval se bek Greg Pateryn, který v 10. minutě vyrovnal na 2:2.

Voráček dvěma přihrávkami vylepšil svou bilanci na šest gólů a sedm asistencí ve třinácti zápasech, na druhé straně byl na ledě u čtyř inkasovaných gólů. "I když jsme prohráli, myslím, že s výkonem můžeme být spokojení. Když takhle budeme hrát dál, jsem si jistý, že vyhrajeme spoustu zápasů," řekl kapitán Claude Giroux.

Washington proti Floridě otočil

Jágr absolvoval ve Washingtonu jen pět střídání a odehrál čtyři minuty a dvacet sekund. Naposledy naskočil ze střídačky v 16. minutě a pobyl na ledě 37 sekund, pak už se do hry nezapojil.

Trenér Gerard Gallant prohlásil, že čtyřiačtyřicetiletý veterán měl problémy s třísly od začátku zápasu. "Cítil v nich křeč. Bolelo ho to tolik, že nemohl pokračovat. Ale nemyslím si, že to bude něco vážného," řekl Gallant.

Jeho svěřenci měli utkání dlouho dobře rozehrané, ve 43. minutě je dostal do vedení 2:1 v přesilové hře Reilly Smith. Jenže pak domácí, kteří přestříleli soupeře 36:24, třemi góly během necelých pěti minut skóre otočili a připsali si pátou výhru v řadě.

"Věděli jsme, že když budeme pokračovat v náporu, přinese to úspěch. První třetina nám nevyšla, ale pak jsme odvedli dobrou práci a výsledek vidíte sami," řekl Alexandr Ovečkin, který v 49. minutě sedmým gólem v sezoně vyrovnal na 2:2.

Pastrňák se znovu trefil

Posedmé skóroval také David Pastrňák, Boston ale prohrál s New York Rangers 2:5. Jezdci tak prodloužili vítěznou sérii na čtyři zápasy a jsou druhým nejlepším týmem ligy spolu s Pittsburghem, který díky dvěma gólům Sidneyho Crosbyho vyhrál 5:0 v San Jose. Crosby bodoval ve všech šesti utkáních, do nichž nastoupil, a s osmi góly je nejlepším střelcem soutěže.

V Torontu po sobě šli i brankáři

Do hluboké krize zabředli hokejisté Vancouveru, kteří vyhráli úvodní čtyři zápasy, od té doby ale osmkrát v řadě prohráli. Naposledy 3:6 v Torontu, kde fanoušci vedle devíti gólů viděli také řadu bitek. Do jedné se zapojil i gólman Canucks Ryan Miller.

Výsledky:

Colorado - Minnesota 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 51. Landeskog. Střely na branku: 32:32. Diváci: 16.256. Hvězdy zápasu: 1. Pickard, 2. Landeskog (oba Colorado), 3. Dubnyk (Minnesota).

St. Louis - Columbus 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 43. Bouwmeester, 65. Tarasenko - 33. Anderson. Střely na branku: 30:21. Diváci: 18.245. Hvězdy zápasu: 1. Bouwmeester, 2. Hutton (oba St. Louis), 3. McElhinney (Columbus).

Tampa Bay - New Jersey 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 23. Boyle, 29. Hedman, 46. Point, 55. Kučerov - 15. Severson. Střely na branku: 35:38. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Point, 2. Hedman, 3. Kučerov (všichni Tampa).

Boston - NY Rangers 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
Branky: 4. Bergeron, 55. Pastrňák - 16. Holden, 18. Stepan, 23. Hayes, 34. Bučněvič, 57. Grabner. Střely na branku: 37:24. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Raanta, 2. Stepan (oba Rangers), 3. Bergeron (Boston).

Montreal - Philadelphia 5:4 (2:2, 1:0, 2:2)
Branky: 2. Markov, 10. Pateryn, 39. Galchenyuk, 44. Danault, 51. Plekanec - 5. Vandevelde, 9. Gostisbehere (Voráček), 50. Giroux (Voráček), 57. Konecny. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, ze 17 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zákroků měl 70,6 procenta. Střely na branku: 17:38. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Danault, 2. Markov (oba Montreal), 3. Giroux (Philadelphia).

Ottawa - Buffalo 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Branky: 23. Hoffman - 42. Okposo, 49. Reinhart. Střely na branku: 33:32. Diváci: 16.225. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. Lehner (oba Buffalo), 3. Hoffman (Ottawa).

San Jose - Pittsburgh 0:5 (0:2, 0:3, 0:0)
Branky: 19. a 21. Crosby, 5. Kunitz, 23. Fehr, 37. Bonino. Střely na branku: 32:25. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Murray, 2. Crosby, 3. Hagelin (všichni Pittsburgh).

NY Islanders - Edmonton 3:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 1. Leddy, 6. Prince, 32. Cizikas - 9. Maroon, 12. Draisaitl, 37. Lucic, rozh. nájezd Letestu. Střely na branku: 33:23. Diváci: 13.862. Hvězdy zápasu: 1. Maroon (Edmonton), 2. Seidenberg, 3. Prince (oba Islanders).

Toronto - Vancouver 6:3 (2:1, 1:1, 3:1)
Branky: 17. a 36. Bozak, 13. Kadri, 45. Marner, 47. Sošnikov, 49. Gardiner - 17. Dorsett, 37. H. Sedin, 47. D. Sedin. Střely na branku: 42:29. Diváci: 19.480. Hvězdy zápasu: 1. Bozak, 2. Marner, 3. Van Riemsdyk (všichni Toronto).

Nashville - Carolina 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 10. Neal, 38. Irwin - 34. Skinner, 49. Hainsey, rozh. nájezd Slavin. Střely na branku: 27:25. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Irwin (Nashville), 2. Slavin, 3. Skinner (oba Carolina).

Dallas - Chicago 2:3 (2:1, 0:2, 0:0)
Branky: 8. Ritchie, 10. McKenzie - 1. Pánik, 23. Hartman, 28. Kane. Střely na branku: 33:32. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Kane (Chicago), 2. McKenzie (Dallas), 3. Hartman (Chicago).

Los Angeles - Calgary 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky: 20. a 37. Setoguchi, 20. Carter, 29. Clifford, 42. Lewis. Střely na branku: 39:24. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Setoguchi, 2. Brown, 3. Budaj (všichni Los Angeles).

Washington - Florida 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
Branky: 31. a 51. Oshie, 49. Ovečkin, 54. Eller - 6. McCann, 43. Smith. Střely na branku: 36:24. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Ovečkin, 3. Orpik (všichni Washington).

Pět střeleckých pokusů vyslal Tomáš Hertl na bránu Matta Murrayho, ale žádný nebyl úspěšný