Palát se trefil po více než 2 měsících, nahrávali Rutta, Zacha i Jeřábek

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

SOUHRN | Útočník Ondřej Palát prvním gólem od návratu z marodky nezabránil v sobotním utkání NHL prohře Tampy Bay 1:2 v New Jersey. Na vítězné brance domácích se přihrávkou podílel centr Pavel Zacha. Rovněž obránce Jan Rutta asistoval u rozhodující akce večera a radoval se z výhry Chicaga 3:1 nad New York Islanders. Gólman David Rittich z Calgary inkasoval všechny branky při porážce 1:5 v San Jose.

New Jersey poslala do vedení na konci první třetiny jednička posledního draftu Nico Hischier. V 31. minutě pak Zacha přenechal puk Kyleovi Palmierimu, jenž s ním od mantinelu najel do středu útočného pásma a překonal brankáře Andreje Vasilevského. "Zacha mi přihrál a obránci Lightning působili unaveně, takže jsem toho chtěl využít a vystřelit," popsal autor vítězné trefy Palmieri.

Palát snížil v 45. minutě v přesilové hře, když za záda gólmana Keithe Kinkaida dorazil ostrý projektil beka Michaila Sergačjova. Frýdecko-místecký rodák se prosadil ve třetím zápase po doléčení zranění a poprvé od 18. ledna. Na vyrovnání se už hosté nezmohli. Tampa je se 106 body spolu s Nashvillem nejlepším týmem v lize. Predators, kteří podlehli Minnesotě 1:4, mají souboj k dobru.

Devils zvládli druhý zápas ve dvou dnech a v obou případech stál v brance osmadvacetiletý Kinkaid. "Dnes byl rozdílovým hráčem. Předvedl klíčové zákroky ve správnou dobu. Díky němu bojujeme o play off," ocenil hvězdu večera trenér domácích John Hynes.

New Jersey ve Východní konference drží druhou divokou kartu zajišťující účast ve vyřazovacích bojích před Floridou, která sice ztrácí tři body, ale odehrála o dva zápasy méně. Panthers porazili Arizonu 4:2, přestože po 40 minutách prohrávali o dvě branky. Díky čtyřgólové smršti ve třetí třetině se radovali z třetí výhry z posledních čtyř duelů.

Rutta bodoval po devíti zápasech

Chicago ukončilo sérii pěti porážek, naopak Islanders prohráli třináctý z patnácti zápasů. Rutta bodoval po devíti utkáních. V 25. minutě přihrál od modré Jordanovi Oesterlemu, který na pravém kruhu našel Brandona Saada a ten za brankáře Jaroslava Haláka vrátil svou odraženou střelu od mantinelu.

Jeřábek proti bývalým parťákům

Zadák Jakub Jeřábek po dvouzápasové absenci v dresu Washingtonu dostal opět důvěru trenéra Barryho Trotze, za níž se v duelu proti bývalému zaměstnavateli Montrealu odvděčil nahrávkou. Jeho střelu z pravého kruhu usměrnil do sítě útočník T.J. Oshie, který zvýšil na 6:2. Canadiens výsledek zkorigovali dvěma brankami. V defenzivě Washingtonu nastoupil i Michal Kempný, forvard Jakub Vrána si pohoršil statistiku plus/minus o tři záporné body. Švéd Nicklas Bäckström zaznamenal čtyři asistence.

Rittich dostal od Sharks pět gólů

Gólman David Rittich z Calgary inkasoval pětkrát při porážce 1:5 v San Jose. Jihlavský rodák poprvé od 9. března odchytal celý zápas. Calgary prohrálo popáté v řadě a postup do play off už by se rovnal zázraku, jelikož šest zápasů před koncem základní části ztrácí na postupové příčky devět bodů.

David Rittich právě inkasuje od obránce Justina BraunaFoto Reuters / Andrew Villa-USA TODAY Sports

Jednadvacetiletý Connor McDavid díky dvěma gólům do sítě Los Angeles rozhodl o výhře Edmontonu 3:2 a s 96 body se posunul do čela kanadského bodování před Nikitu Kučerova z Tampy Bay. Kapitán Oilers tak může podruhé za sebou získat Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče ročníku.

Toronto zdolalo Detroit 4:3 a před vlastními fanoušky uspělo ve třináctém zápase v řadě. Naopak Columbus po prohře 1:2 se St. Louis ukončil sérii deseti výher.

...
15. Voráček (Philadelphia) 75 80 (19+61)
22. Pastrňák (Boston) 73 72 (29+43)
129. Hertl (San Jose) 72 43 (20+23)
156. Krejčí (Boston) 55 39 (17+22)
197. Kaše (Anaheim) 59 34 (18+16)

Výsledky:

Colorado - Vegas 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 14. Söderberg, rozhodující nájezd Landeskog - 42. Marchessault. Střely na branku: 30:40. Diváci: 18.042. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. MacKinnon, 3. Söderberg (všichni Colorado).

San Jose - Calgary 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)
Branky: 29. a 53. Kane, 8. Dillon, 10. Hansen, 51. Braun - 13. Stone. Střely na branku: 33:38. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal celý zápas, inkasoval pětkrát z 33 střel a úspěšnost zákroků měl 84,8 procenta. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Jones, 2. Kane, 3. Dillon (všichni San Jose).

Toronto - Detroit 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Branky: 15. Kapanen, 35. Brown, 48. Nylander, 53. Kadri - 25. Larkin, 30. Bertuzzi, 45. Nielsen. Střely na branku: 29:41. Diváci: 19.154. Hvězdy utkání: 1. Kadri, 2. Nylander (oba Toronto), 3. Larkin (Detroit).

Montreal - Washington 4:6 (1:3, 1:1, 2:2)
Branky: 40. a 50. Hudon, 9. Galchenyuk, 59. Gallagher - 12. a 42. Kuzněcov, 15. a 19. Wilson, 25. Beagle, 45. Oshie (Jeřábek). Střely na branku: 21:30. Diváci: 21.302. Hvězdy utkání: 1. Bäckström, 2. Wilson, 3. Kuzněcov (všichni Washington).

Ottawa - Carolina 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Branky: 10. Ryan, 57. Chabot - 8. Di Giuseppe, 38. McGinn, 49. Hanifin, 50. Skinner, 60. Staal. Střely na branku: 36:24. Diváci: 16.555. Hvězdy utkání: 1. Di Giuseppe, 2. Ward, 3. Zykov (všichni Carolina).

New Jersey - Tampa Bay 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 18. Hischier, 31. Palmieri (Zacha) - 45. Palát. Střely na branku: 31:36. Diváci: 16.514. Hvězdy utkání: 1. Kinkaid, 2. Hischier, 3. Hall (všichni New Jersey).

NY Islanders - Chicago 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 58. Tavares - 23. Kane, 25. Saad (Rutta), 59. Seabrook. Střely na branku: 32:25. Diváci: 13.091. Hvězdy utkání: 1. Kane, 2. Saad (oba Chicago), 3. Tavares (NY Islanders).

NY Rangers - Buffalo 5:1 (2:0, 3:0, 0:1)
Branky: 19. a 35. Vesey, 17. Kreider, 24. Pionk, 29. Zibanejad - 56. Reinhart. Střely na branku: 23:44: Diváci: 18.006. Hvězdy utkání: 1. Georgiev, 2. Vesey, 3. Pionk (všichni NY Rangers).

Columbus - St. Louis 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 35. Atkinson - 4. Steen, 30. Tarasenko. Střely na branku: 34:28. Diváci: 19.080. Hvězdy utkání: 1. Allen, 2. Tarasenko (oba St. Louis), 3. Atkinson (Columbus).

Minnesota - Nashville 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 23. Erikkson Ek, 34. Niederreiter, 42. Zucker, 59. Parise - 9. Johansen. Střely na branku: 29:20. Diváci: 19.303. Hvězdy utkání: 1. Zucker, 2. Niederreiter, 3. Foligno (všichni Minnesota).

Florida - Arizona 4:2 (0:1, 0:1, 4:0)
Branky: 47. a 50. Trocheck, 57. Malgin, 60. McGinn - 15. Keller, 22. Pánik. Střely na branku: 47:28. Diváci: 14.905. Hvězdy utkání: 1. Malgin, 2. Trocheck (oba Florida), 3. Kuemper (Arizona).

Edmonton - Los Angeles 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Branky: 16. a 25. McDavid, 1. Aberg - 17. Muzzin, 27. Carter. Střely na branku: 27:29. Diváci: 18.347. Hvězdy utkání: 1. McDavid (Edmonton), 2. Carter (Los Angeles), 3. Aberg (Edmonton).