Radil prostřelil Francouze, Simon skóroval a nahrával, uspěl i Frolík

Autor: ČTK, mto
0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul

SOUHRN | Gólman Pavel Francouz vystřídal za stavu 1:4 pro Colorado kolegu Philippa Grubauera a za 31 minut a 56 vteřin inkasoval od San Jose jediný gól z třinácti střel. Dal ho Lukáš Radil a nakonec byl vítězný, Sharks vyhráli těsně 5:4. Útočník Dominik Simon přispěl gólem a asistencí k výhře Pittsburghu 7:2 nad New York Rangers. Odchovanec Sparty skóroval po 16 duelech.

Podobně jako Simon se i Radil dočkal páté branky v ročníku. V 37. minutě ujel se spoluhráči do přečíslení tří na jednoho. Kapitán Joe Pavelski nezamířil přesně, ale jeho střela se od zadního mantinelu odrazila k Radilovi, jenž zařídil Sharks vedení 5:1.

Jeho zásah se nakonec ukázal jako rozdílový, jelikož Avalanche se dokázali vrátit na dostřel. Kvůli účasti na ledě při rozhodující trefě duelu si Francouz připsal první porážku v NHL.

Plzeňský rodák, kterého Colorado povolalo na Nový rok z farmy v AHL poté, co se zranil Semjon Varlamov, se do branky denverského mužstva postavil podruhé v sezoně. Při premiéře proti Arizoně 22. prosince rovněž vystřídal německého kolegu Philippa Grubauera za nepříznivého stavu 1:4. Tehdy nestačil na jedinou z 22 střel.

"Jde to rychle, nemáte ani čas přemýšlet. Jako náhradní gólman musíte být připraveni každou minutu a musíte předvést maximum," poznamenal osmadvacetiletý Francouz. "Přál bych si se spoluhráči po zápase slavit. To se nestalo. Odvedli jsme skvělou práci, kluci ve druhé polovině utkání předvedli úžasný výkon. Bohužel jsme comeback nedokonali," mrzelo extraligového mistra s Litvínovem z roku 2015.

Pavel Francouz chytil dvanáct střel San JoseFoto AP Photo/David Zalubowski

Na trenéra Jareda Bednara Francouz znovu zapůsobil. "Líbil se mi. Bojuje o puk, snaží se zastavit dorážky. Je bystrý, rozložitý a sebevědomý. V obou soubojích se mi zamlouval," uvedl kanadský kouč. Podle něho by Francouz mohl brzy nastoupit od začátku.

"Jsem vděčný za každou zkušenost a minutu na ledě s takovými hráči. Je to velká pocta a zároveň splněný sen," podotkl Francouz, účastník pěti světových šampionátů a loňských olympijských her.

Simon nastupoval s hvězdami

Simon završil pátou trefou v sezoně vydařenou druhou část Pittsburghu, který si v ní po bezbrankové první třetině vypracoval vedení 4:1. Simon si sjel mezi kruhy na pas Jevgenije Malkina od modré a střelou na vzdálenější tyč zajistil mužstvu třígólový náskok.

"Vyhráli jsme vhazování v naší obranné třetině a rychle se dostali přes střední pásmo. 'Horny' (Patric Hörnqvist) to vzal středem, přihrál 'Ginovi' (Malkinovi) a ten mě pěkně našel. Byl jsem sám proti brankáři. Sehráli jsme to hezky," řekl čtyřiadvacetiletý Simon.

Pražský rodák předtím naposledy vstřelil gól 10. listopadu. Téměř dvouměsíční čekání na brankový zápis mělo na svědomí i zranění v dolní části těla, kvůli němuž vynechal v prosinci osm duelů v řadě. Nahrávku si připsal zkraje závěrečné dvacetiminutovky, když Malkin přidal pátý gól pensylvánského celku.

"Za vítězstvím si musíte jít a neustále střílet. Máme spoustu hráčů, kteří dokážou skórovat," dodal Simon. Kapitán Penguins Sidney Crosby zaznamenal v pátém utkání za sebou minimálně dva body.

Do sestavy Rangers se vrátil Filip Chytil, který minulý zápas strávil mezi náhradníky. Devatenáctiletý útočník nebodoval a zhoršil si statistiku plus/minus o dva záporné body.

Frolík pojistil výhru, Polák nahrával

Prosadil se i Michael Frolík, který gólem do prázdné branky zpečetil úspěch Calgary 5:3 v Detroitu. Čtyřmi body za branku a tři nahrávky se na něm podílel útočník Johnny Gaudreau. Před Davidem Rittichem dostal v brankovišti Flames přednost Mike Smith. Obránce poražených Red Wings Filip Hronek si připsal tři minusové body.

Bek Roman Polák dopomohl přihrávkou k triumfu Dallasu 5:4 proti New Jersey. Střední útočník vítězných Stars Radek Faksa zaznamenal stejně jako Hronek tři záporné body. Centr Devils Pavel Zacha se na rozdíl od předchozích dvou zápasů mezi střelce nezapsal a vyšel bodově naprázdno.

Dvacetiletý švédský útočník Elias Pettersson zařídil prvním hattrickem v NHL vítězství Vancouveru 4:3 v prodloužení nad Ottawou. Držitel zlaté medaile z loňského mistrovství světa vede s 42 body (22+20) ze 37 zápasů bodování nováčků.

Výsledky:

Ottawa - Vancouver 3:4 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)
Branky: 33. Duchene, 51. Wolanin, 60. Stone - 36., 46. a 62. Pettersson, 29. Bärtschi. Střely na branku: 33:45. Diváci: 16.358. Hvězdy zápasu: 1. Pettersson, 2. Edler (oba Vancouver), 3. Högberg (Ottawa).

Detroit - Calgary 3:5 (2:0, 1:3, 0:2)
Branky: 14. Helm, 18. De la Rose, 39. Athanasiou - 27. Monahan, 38. Brodie, 40. Lindholm, 50. Gaudreau, 60. Frolík. Střely na branku: 32:35. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Gaudreau, 2. Lindholm (oba Calgary), 3. Athanasiou (Detroit).

Arizona - Edmonton 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky: 13. Richardson - 34. a 60. McDavid, 23. Draisaitl. Střely na branku: 30:24. Diváci: 12.583. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl (oba Edmonton), 3. Richardson (Arizona).

Dallas - New Jersey 5:4 (1:1, 3:3, 1:0)
Branky: 24. a 47. Heiskanen (na první Polák), 27. a 33. Seguin, 13. Benn - 4. Palmieri, 32. Bratt, 38. Stafford, 39. Boyle. Střely na branku: 40:34. Diváci: 18.133. Hvězdy zápasu: 1. Heiskanen, 2. Seguin, 3. Radulov (všichni Dallas).

Colorado - San Jose 4:5 (1:2, 1:3, 2:0)
Branky: 37. a 57. Jost, 9. Calvert, 53. Barrie - 3. Pavelski, 18. Burns, 25. Kane, 27. Donskoi, 37. Radil. Střely na branku: 35:27. Brankář Pavel Francouz (Colorado) odchytal 31:56 minut, inkasoval jednou ze 13 střel a měl úspěšnost zákroků 92,3 procenta. Diváci: 17.891. Hvězdy zápasu: 1. Burns (San Jose), 2. Jost (Colorado), 3. Pavelski (San Jose).

NY Rangers - Pittsburgh 2:7 (0:0, 1:4, 1:3)
Branky: 33. Strome, 42. Bučněvič - 27. Aston-Reese, 32. Guentzel, 33. Letang, 36. Simon, 42. Malkin (Simon), 45. Pearson, 54. Crosby. Střely na branku: 30:25. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Letang, 2. Malkin, 3. Murray (všichni Pittsburgh).