25. června 2022 • 07:35

Euforie při finále u Palátů! Maminčiny koláče, synův vítězný gól a slzy dojetí

0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul

Lepší představení nemohli nabídnout. Rodiče Ondřeje Paláta společně s frýdecko-místeckým hokejovým klubem zorganizovali společné sledování pátého finále Stanley Cupu na velkoplošné obrazovce. V hale Polárka, kde frýdecko-místecký rodák před rokem ukazoval pohár pro nejlepší tým NHL, bitvu sledovala zhruba stovka fanoušků. Atmosféru a náladu nastartovaly domácí koláče paní Palátové. První gólem ji rozproudil obránce Jan Rutta a emotivní pointu pak vyšperkoval Ondřej Palát vítězným gólem na 3:2 šest minut před koncem. Tampa v sérii snížila 2:3 na zápasy.

„Super, byly to hrozné nervy!“ oddechla si maminka českého útočníka. „Jak Ondra na konci dostal přihrávku do šance, věřila jsem, že to dá. Nádhera...“ Když pak její syn v přímém přenosu odpovídal na otázky reportérky, neubránila se slzám dojetí. „Jsme moc rádi, budeme držet pěsti dál,“ hlesla. „A děkujeme lidem, co dorazili.“

Na rozpuštěné ledové ploše haly Polárka bylo nachystáno 150 židlí. Chvíli po druhé hodině ráno, kdy zápas začínal, jich bylo obsazených kolem stovky. „Perfektní, až jsem byl překvapený, kolik lidí přišlo,“ těšilo tátu Pavla Paláta. „Trošku jsem se bál, abychom tady s manželkou nebyli sami dva.“

Palátovi rodiče do haly přinesli dvě krabice domácích koláčků. Maminka Hana je pekla do jedenácti večer. „Sto šedesát koláčků, berte si, domů je zpátky neponesu,“ pobízel otec. K tomu byl připravený kotel guláše jako dar nedalekého obchodního centra. A stánek s pivem.

Pokaždé, když se v záběru na velkoplošné obrazovce ukázal Ondřej Palát, v publiku zašumělo. Fanoušky na dálku pozdravili i čeští komentátoři stanice Nova Sport 1. A když se v 54. minutě Palát za nerozhodného stavu 2:2 trefil, fandové vybuchli v nadšení.

Rodiče českého útočníka Tampy Ondřeje Paláta sledovali páté finále Stanley Cupu

„To už musíme udržet!“ znělo z publika. Nervozitu přiživil drobný technický zádrhel. Tři minuty před koncem totiž signál na velkoplošné obrazovce vypadl, takže zhruba na minutu nažhavili fandové telefony. Alespoň skóre na onlajnech, několik skupinek narychlo chytilo i přenos. To se záhy povedlo i obsluze projektoru, poslední dvě minuty jely s anglickým komentářem.

„Jo!“ oddechl si Pavel Palát po závěrečném hvizdu. „Potlesk v hale na konci zápasu se mi líbil, ten v obýváku nemáme,“ usmíval se. „Mezi lidmi jsem o moc větší nervy neměl, ale musel jsem se tlumit. Doma u televize to prožívám víc, manželka ví. Po každé špatné rozehrávce, po každém zaváhání je strašný řev, kritika. Tady jsem se krotil.“

Palátův otec na rovinu uznává, že Colorado je ve finále o chlup lepší. Počítal i s tím, že společný pátý zápas v Polárce může být poslední. „Už jsem byl smířený s tím, že budu pracovat na chalupě. A teď mi hrozí, že Ondra zavolá a zítra poletíme z Krakova na finále osobně. Tak uvidíme,“ dodal táta s úsměvem.