Hronek zářil, Boston padl. Rittich má první nulu za Kings, Nečas nahrával

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Víkendový program NHL odstartoval pro evropské fanoušky v přívětivém čase. Hned čtyři zápasy začaly v 19:00 a z českých hráčů se nejvíc předvedl Filip Hronek, který při prohře Vancouveru 3:4 po prodloužení s Detroitem zaznamenal gól a dvě asistence. Boston poprvé v sezoně nedal gól, podlehl Washingtonu 0:3. V noci se zaskvěl z krajanů hlavně brankář David Rittch, který Los Angeles vychytal výhru 4:0 nad Edmontonem a připsal si první čisté konto v dresu Kings. Martin Nečas nahrával na jedinou trefu, která rozhodla o vítězství Caroliny 1:0 v prodloužení proti New Jersey.

Rittich se stal první hvězdou zápasu a zpříjemnil trenérský debut Jimu Hillerovi, který nahradil odvolaného Todda McLellana. Na českého gólmana nevyzrálo ani elitní duo Connor McDavid, Leon Draisaitl. Rittich nejvíc podržel tým zhruba v polovině zápasu za stavu 2:0, když natáhl pravý beton proti dorážce Corey Perryho do odkryté branky. O chvíli dříve měl i štěstí, když střela Perryho zazvonila na horní tyč.

Los Angeles zařídili v úvodu druhé třetiny během 49 sekund dvougólové vedení Pierre-Luc Dubois a Trevor Lewis. Výhru pojistil Quinton Byfield dvěma trefami ve třetí třetině. Rittich vychytal nulu v NHL popáté v kariéře a poprvé od 22. února 2021, kdy ještě v barvách Calgary zazářil proti Torontu.

„Snažil jsem se dělat svou práci, být na správném místě a chytat dobře,“ řekl Rittich po prvním utkání Los Angeles po Utkání hvězd a deseti dnech pauzy. Před přestávkou vyhráli Kings jen tři ze 17 zápasů. „Bylo skvělé si pár dní odpočinout a teď jsme vykročili správným směrem. Nikdy jsme ale neztratili víru v sebe. Víme, že máme dobré hráče a že umíme vyhrávat,“ doplnil.

Rittich podepsal v létě s Los Angeles jednoletou smlouvu, ale sezonu začal na farmě. Klub si jej vytáhl do hlavního týmu v prosinci a český gólman se chopil šance. Ve 12 zápasech stlačil průměr inkasovaných branek pod dvě (1,9) a úspěšnost zásahů má 93,1 procenta.

Vaněček odolával až do 64. minuty, v níž rozjel vítěznou akci Nečas. Český útočník si navedl puk z levé strany mezi kruhy, vypálil a Vaněčkem vyražený kotouč doklepl Aho ze vzduchu do branky. „Chytal skvěle. Všichni víme, jakou mají sílu v útoku, ale bránili jsme zodpovědně a když jsme propadli, tak předvedl dobrý zákrok,“ chválil trenér Lindy Ruff českého brankáře.

Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen domácí gólman Pjotr Kočetkov, který zastavil všech 34 střel. Shodně jedním pokusem jej prověřili Ondřej Palát a Tomáš Nosek.

Hronek hrál poprvé v Detroitu, který jej vyměnil loni v březnu do Vancouveru, a po jeho akcích otočili Canucks v prostřední třetině z 0:1 na 3:1. Tečí Hronkovy střely vyrovnal Nils Höglander. Český bek vstřelil druhý gól týmu ve 32. minutě, když se po návratu z trestné lavice dostal do úniku a sólo zakončil forhendovým blafákem. Náskok zvýšil Elias Pettersson, u jehož branky si připsal Hronek druhou asistenci.

„Raději bych bral vítězství. Je to větší zábava,“ komentoval svůj bodový příspěvek Hronek, třetí hvězda večera. „Dvě třetiny jsme hráli dobře, ve třetí domácí srovnali. Máme alespoň bod. Musíme teď zápas hodit za hlavu, už další den hrajeme znovu a máme novou šanci na výhru,“ doplnil.

Hronek se zlepšil na 39 bodů (4+35) a vyrovnal svou nejproduktivnější sezonu. Šestadvacetiletý obránce si minulý ročník připsal v barvách Detroitu a Vancouveru devět gólů a třicet přihrávek. Detroit smazal ve třetí třetině manko trefami Daniela Spronga a Michaela Rasmussena. Prodloužení rozhodl z trestného střílení Jake Walman.

David Pastrňák přišel o sérii čtyř zápasů, v nichž bodoval, a s Bostonem podlehl doma Washingtonu 0:3. První gól vstřelil v úvodu druhé třetiny T. J. Oshie a potrestal faul Matta Grzelcyka, jehož rozhodčí vyloučili za píchnutí holí na pět minut a do konce zápasu. Výhru zpečetil Alexandr Ovečkin, dal 57. gól při hře soupeře bez gólmana a vytvořil tím nový rekord NHL, o který se před utkáním dělil s Waynem Gretzkym.

Poprvé od loňského dubna nasázel v NHL hattrick obránce. O neobvyklý kousek se postaral MacKenzie Weegar, který 23 sekund před koncem zápasu zpečetil gólem do prázdné branky výhru Calgary 5:2 na ledě New York Islanders.

Domácí: 20:51. Okposo

Hosté: 12:53. Neighbours, 24:32. Kyrou, 58:03. Neighbours

Domácí: Luukkonen (Comrie) – Dahlin (A), Jokiharju, Power, Clifton, Ry. Johnson, E. Johnson – J. Skinner, T. Thompson, Okposo (C) – Benson, Cozens, Peterka – Greenway, Mittelstadt, Tuch – Robinson, Krebs, Girgensons (A).

Hosté: Hofer (Binnington) – Leddy, Parayko (A), Krug, Kessel, Scandella – Bučněvič, Thomas (A), Kyrou – Neighbours, B. Schenn (C), Kapanen – Saad, Hayes, Blais – Toropčenko, Sundqvist, N. Walker.

Sutherland, Brenk – Tobias, Alphonso

KeyBank Center, Buffalo

16 726 diváků

Domácí: 00:45. Raymond, 42:34. Sprong, 47:51. Rasmussen, 60:23. Walman

Hosté: 21:09. Höglander, 31:10. Hronek, 33:27. E. Pettersson

Domácí: Lyon (Husso) – Walman, Seider, Chiarot (A), Petry, Määttä, Gostisbehere – DeBrincat, Larkin (C), Raymond – Perron (A), Compher, P. Kane – Rasmussen, Copp, Fischer – Fabbri, Veleno, Sprong.

Hosté: DeSmith (Demko) – Q. Hughes (C), Hronek, Cole, T. Myers, Zadorov, Juulsen – Höglander, E. Pettersson (A), P. Suter – J. Miller (A), E. Lindholm, Boeser – Joshua, Blueger, Garland – Di Giuseppe, Aman, Michejev.

Sandlak, Blandina – Flemington, Hughes

Little Caesars Arena, Detroit

19515 diváků

Domácí: 20:38. Suzuki, 38:37. Slafkovský

Hosté: 23:51. Harley, 24:15. Seguin, 37:45. Seguin

Domácí: Montembeault (Primeau) – Guhle, Matheson (A), Savard (A), Struble, Kovacevic, Xhekaj – Slafkovský, Suzuki (C), Caufield – Armia, Newhook, Harvey-Pinard – Jos. Anderson, J. Evans, Pearson – Ylönen, Gignac, Pezzetta.

Hosté: Oettinger (Wedgewood) – Heiskanen (A), Harley, Lundkvist, R. Suter, Hakanpää, Lindell – W. Johnston, Benn (C), Dadonov – Pavelski (A), Hintz, J. Robertson – Seguin, Duchene, Marchment – Cr. Smith, Steel, Dellandrea.

Rehman, Lambert – Baker, Gawryletz

Bell Centre, Montreal

21 105 diváků

Domácí: 44:00. Nelson, 57:28. Pageau

Hosté: 03:47. Weegar, 28:38. Huberdeau, 35:16. Weegar, 55:59. Coleman, 59:37. Weegar

Domácí: Varlamov (Sorokin) – Dobson, S. Aho I, Pulock, Pelech, Reilly, Mayfield – Barzal, Horvat, Lee (C) – Palmieri, Nelson (A), Engvall – Wahlstrom, Pageau, Holmström – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Hosté: Markström (Wolf) – C. Tanev, Hanifin, R. Andersson (A), Weegar, Pachal, Kylington – Kuzmenko, Šarangovič, Huberdeau (A) – Pospíšil, Kadri, Zary – Coleman, Backlund (C), Mangiapane – Duehr, Rooney, Pelletier.

McCauley, Nicholson – MacPherson, Shewchyk

UBS Arena, New York

17 255 diváků

Domácí:

Hosté: 21:05. Oshie, 43:24. D. Strome, 59:33. Ovečkin

Domácí: Swayman (Ullmark) – McAvoy (A), Grzelcyk, Carlo, H. Lindholm, Wotherspoon, Forbort – DeBrusk, Coyle, Marchand (C) – Pastrňák (A), Zacha, J. van Riemsdyk – Frederic, Geekie, Lauko – J. Boqvist, Heinen, Richard.

Hosté: C. Lindgren (Kuemper) – Carlson (A), Fehérváry, Jensen, Sandin, Bear, Edmundson – Oshie (A), D. Strome, Ovečkin (C) – Mantha, McMichael, Protas – Wilson, Sgarbossa, Pacioretty – Aube-Kubel, Dowd, Malenstyn.

T. Hanson, S. Kozari – J. Fournier, D. Brisebois

TD Garden, Boston

17 850 diváků

Domácí: 10:19. Verhaeghe, 16:55. Reinhart, 37:52. Luostarinen, 49:20. Barkov

Hosté:

Domácí: Bobrovskij (Stolarz) – Forsling, Ekblad (A), Mikkola, Montour, Ekman-Larsson, Kulikov – Verhaeghe, Barkov (C), Reinhart – Cousins, Bennett, M. Tkachuk (A) – Luostarinen, Lundell, Rodrigues – Gadjovich, Stenlund, Lomberg.

Hosté: Georgijev (Annunen) – Toews, Makar (A), Girard, Manson, Byram, J. Johnson – Lehkonen, MacKinnon (A), Rantanen (A) – Drouin, Colton, L. O'Connor – Parise, R. Johansen, Wood – Cogliano, Kiviranta, F. Olofsson.

South, Pochmara – O'Quinn, Murray

Amerant Bank Arena, Sunrise

19304 diváků

Domácí: 10:19. Scheifele, 15:39. Niederreiter

Hosté: 34:08. Rust

Domácí: Hellebuyck (Brossoit) – Morrissey, DeMelo, Samberg, Pionk, Stanley, Schmidt – Connor, Scheifele, Ehlers – Perfetti, Monahan, Vilardi – Niederreiter, Lowry (C), Appleton – M. Barron, Naměstnikov, Iafallo.

Hosté: Jarry (Nedeljkovic) – M. Pettersson, Letang, Graves, E. Karlsson, Ludvig, Ruhwedel – Guentzel, Crosby (C), Rust – R. Smith, Malkin, Puljujärvi – D. O'Connor, Eller, Rakell – Harkins, Carter, White.

Schlenker, Lee – Johnson, Apperson

Canada Life Centre, Winnipeg

15 225 diváků

Domácí: 63:40. S. Aho II

Hosté:

Domácí: Kočetkov (S. Martin) – Burns, Slavin (A), Orlov, Skjei, DeAngelo, Chatfield – Teräväinen, S. Aho II (A), Svečnikov – Nečas, Drury, Bunting – Jarvis, J. Staal (C), Martinook – Fast, Kotkaniemi, Noesen.

Hosté: Vaněček (Daws) – Nemec, Bahl, Marino, L. Hughes, C. Miller, Hatakka – Bratt, Hischier (C), Palát (A) – Mercer, Haula, Meier – Holtz, J. Hughes (A), Toffoli – Bastian, Nosek, Lazar.

Markovic, O'Rourke – Cormier, Berg.

PNC Arena, Raleigh

18 997. diváků

Domácí: 52:22. Jenner, 55:50. Jenner

Hosté: 15:40. Paul, 20:48. Cirelli, 40:22. Stamkos, 59:13. Hagel

Domácí: Merzļikins (Tarasov) – A. Boqvist, Werenski (A), Severson, Provorov, Gudbranson, Bean – Činachov, Jenner (C), J. Gaudreau – Marčenko, Voronkov, K. Johnson – Roslovic, Sillinger, Texier – Olivier, Kuraly (A), Danforth.

Hosté: Vasilevskij (J. Johansson) – D. Raddysh, Hedman (A), Černák, Lilleberg, Perbix, H. Fleury – Kučerov (A), Point, Stamkos (C) – Hagel, Cirelli, Paul – Sheary, Motte, Eyssimont – Chaffee, Glendening, Barré-Boulet.

P. MacDougall, M. Dunning – C.J. Murray, J. Marquis

Nationwide Arena, Columbus

Domácí: 17:52. Giroux, 22:03. Tarasenko, 31:13. Pinto, 35:13. Norris, 59:55. Greig

Hosté: 03:44. Matthews, 29:43. Knies, 45:11. Domi

Domácí: Korpisalo (Mandolese) – Chabot (A), Zub, Chychrun, Bernard-Docker, Brännström, Hamonic – B. Tkachuk (C), Norris, Batherson – M. Joseph, Stützle, Giroux (A) – Greig, Pinto, Tarasenko – Kubalík, Kastelic, Kelly.

Hosté: Mar. Jones (Samsonov) – Rielly (A), Brodie, Benoit, McCabe, Lagesson, Liljegren – Knies, Matthews (A), Marner – Bertuzzi, Tavares (C), W. Nylander – Gregor, Domi, N. Robertson – McMann, Holmberg, Reaves.

Furlatt, Halkidis – Mills, Barton

Canadian Tire Centre, Ottawa

19 679 diváků

Domácí: 04:36. Laughton, 18:14. Poehling, 45:30. Couturier

Hosté: 17:09. Tatar, 40:36. McCann

Domácí: Petersen (Ersson) – Drysdale, York, Ristolainen, Sanheim, Se. Walker, Seeler – Konecny, Couturier, Tippett – Atkinson, Frost, Farabee – N. Cates, Poehling, Foerster – Hathaway, Laughton (A), Deslauriers.

Hosté: Daccord (Grubauer) – Larsson, Dunn, Borgen, Oleksiak, Dumoulin, R. Evans – Eberle, Beniers, Tatar – McCann, Wennberg, Schwartz (A) – Bjorkstrand, Gourde (A), Tolvanen – Burakovsky, Yamamoto, B. Tanev.

Hebert, Schrader – Galloway, Kelly

Wells Fargo Center, Philadelphia

18 926 diváků

Domácí: 12:28. O'Reilly, 31:39. Josi, 46:00. Novak, 49:59. F. Forsberg, 61:35. McDonagh

Hosté: 13:10. Dermott, 38:33. Guenther, 41:45. Välimäki, 44:07. Schmaltz

Domácí: Saros (Lankinen) – Josi (C), Barrie, McDonagh (A), L. Schenn, Lauzon, A. Carrier – F. Forsberg, O'Reilly (A), Nyquist – Novak, Glass, Tomasino – Trenin, Sissons, Co. Smith – Sherwood, McCarron, Evangelista.

Hosté: Ingram (Vejmelka) – Moser, Durzi, Dermott, Dumba, Välimäki, Kesselring – Keller (A), McBain, Schmaltz (A) – Maccelli, Bjugstad, Crouse (A) – O'Brien, Kerfoot, Zucker – L. Cooley, Hayton, Guenther.

Charron, L'Ecuyer – Cherrey, Knorr

Bridgestone Arena, Nashville

17507 diváků

Domácí: 22:38. Dubois, 23:27. Lewis, 47:06. Byfield, 57:18. Byfield

Hosté:

Domácí: Rittich (Talbot) – M. Anderson, Doughty, Gavrikov, M. Roy, Englund, Spence – Byfield, Kopitar, Kempe – Moore, Danault, Fiala – Laferriere, Dubois, Anderson-Dolan – Grundström, Turcotte, Lewis.

Hosté: S. Skinner (Pickard) – Nurse, Desharnais, Ekholm, Ceci, Kulak, Bouchard – Nugent-Hopkins, McDavid, Hyman – E. Kane, Draisaitl, Perry – Holloway, R. McLeod, Foegele – Janmark, Ryan, C. Brown.