25. listopadu 2008 • 08:17

Vokoun dotáhl Floridu k vítězství

Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

AKTUALIZOVÁNO, VIDEO - Český obránce Marek Židlický přispěl svým třetím gólem v sezoně v pondělním utkání NHL k vítězství Minnesoty 4:3 nad Washingtonem.

Židlický, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, se trefil ve 44. minutě, kdy v dvojnásobné přesilové hře zvýšil na 3:0.

Domácí vzápětí přidali čtvrtý gól, jenže Capitals se nevzdali a během posledních šesti minut třetí třetiny snížili na jednobrankový rozdíl. Vyrovnat už ale nestihli.

"Samozřejmě jsme věděli, že pořád máme šanci, ale myslím, že jsme se probudili příliš pozdě," řekl k závěrečné stíhací jízdě kanonýr Washingtonu Alexandr Ovečkin, který snížil na 2:4.

Capitals, kteří se v zápase museli obejít bez zraněných opor Alexandra Sjomina, Mika Greena a Sergeje Fjodorova, tak zakončili sérii pěti zápasů na hřištích soupeřů, z nichž vytěžili pět bodů.

Nečekaným hrdinou večera se stal útočník Minnesoty Cal Clutterbuck. Jednadvacetileté pravé křídlo ze čtvrté útočné formace vstřelilo své první dva góly v NHL. "Na začátku sezony se nezdálo, že by tenhle kluk mohl být stabilním článkem našeho týmu. Jenže tvrdě na sobě makal a podívejte se, kde je dnes," prohlásil kouč Jacques Lemaire.

Clutterbuck ho mimo jiné uchvátil tím, že před začátkem každého tréninku pilně zkouší střelbu. "Občas začnete pochybovat, jestli ta dřina má vůbec smysl. Ale tohle je nejlepší motivace, abych makal ještě tvrději," řekl Clutterbuck, který vstřelil úvodní dva góly zápasu.

Po dvou porážkách za sebou se znovu dočkal vítězství brankář Tomáš Vokoun. Gólman Floridy zlikvidoval v duelu s Carolinou 27 střel a dovedl Pantery k výhře 3:2. Rozhodující branku vstřelil v 38. minutě Gregory Campbell, i když původně byl gól připsán Villemu Peltonenovi.

Finský útočník si vybruslil z rohu útočného pásma a švihem prostřelil brankáře Michaela Leightona mezi betony. Teprve po skončení zápasu odhalili statistici Campbellovu teč. "Ten gól si Gregory zaslouží, výborně clonil před brankou," ujistil Peltonen, jenž v 16. minutě vstřelil gól na 2:0.

O dvoubrankový náskok Panteři přišli během úvodních tří minut druhé třetiny, během nichž hráči Caroliny zasypali brankáře Vokouna sprškou sedmi střel. Dvě z nich skončily za jeho zády. Jenže ve zbytku zápasu se už český gólman tolik nenadřel.

"Byl to jeden z těch zápasů, kdy jsme měli převahu, jenže jsme si nedokázali vytvořit dost šancí. Nasazení je fajn, ale když nepřinese žádný výsledek..." litoval kapitán Hurikánů Rod Brind'Amour.

Bolestnou porážku utrpěli hokejisté Montrealu. V duelu s New Yorkem Islanders vedli už 3:1, ale nakonec podlehli 3:4 po samostatných nájezdech. Ostrované si tak připsali páté vítězství z posledních šesti zápasů.

Na utkání asi nikdy nezapomene obránce Canadiens Ryan O'Byrne, pět minut před koncem třetí třetiny se totiž neuvěřitelným vlastním gólem postaral o vyrovnání.

Ve chvíli, kdy rozhodčí avizoval vyloučení jednoho z hráčů Islanders, si O'Byrne nevšiml, že brankář Carey Price odjel na střídačku, aby za něho mohl naskočit do pole šestý hráč, a v tísni před dotírajícím soupeřem poslal puk do prázdné branky. Gól byl připsán Billu Guerinovi.

"Cítím se hrozně, každému v šatně jsem se omluvil," řekl O'Byrne, jenž se nešťastně chytil rukama za hlavu ještě předtím, než kotouč přešel brankovou čáru.

Do konce zápasu už se pak na ledě neobjevil, zlobě náročných domácích fanoušků ale neunikl. Před začátkem prodloužení uštěpačně skandovali jeho jméno a nesouhlasně bučeli. "Mají na to právo. Diváci chtěli vidět vítězství a já můžu za to, že se ho nedočkali," litoval O'Byrne.

Spoluhráči se ho ale zastali. "Vím, jak se cítí. Taky jsem si jednou dal vlastňáka. Nikomu teď nemůže být hůř než Ryanovi. Kdyby mohl, nejraději by to vzal všechno zpátky. Reakce fanoušků nebyla zrovna povzbuzující," uvedl Josh Gorges.

Čtvrtou výhru v řadě si připsali hokejisté Vancouveru, kteří i bez zraněné brankářské jedničky Roberta Luonga porazili Detroit 3:2 v prodloužení. Ještě o zápas déle trvá neporazitelnost Philadelphie, jež i díky dvěma gólům Mika Knublea zvítězila 4:3 nad Dallasem.

Florida se konečně dočkala vítězství

Statistika pondělních zápasů NHL:

NY Rangers - Phoenix 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 14. Betts (Rozsíval), 22. Dubinsky, 48. Girardi, 60. Gomez - 5. Lisin. Střely na branku: 36:36. Diváci: 18.200.

Philadelphia - Dallas 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)
Branky: 17. a 55. Knuble, 4. Upshall, 35. J. Carter - 23. a 38. Modano, 12. Wilson. Střely na branku: 25:25. Diváci: 19.171.

Montreal - NY Islanders 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 8. Begin (Hamrlík), 10. Gorges (Plekanec), 25. Lapierre (Lang) - 7. a rozhodující sam. nájezd Park, 29. Hunter, 56. Guerin. Střely na branku: 26:24. Diváci: 21.273.

Anaheim - Colorado 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky: 11. a 52. Selänne, 14. Kunitz, 27. Pronger - 43. Laperriere. Střely na branku: 24:30. Diváci: 16.632.

Minnesota - Washington 4:3 (1:0, 1:0, 2:3)
Branky: 14. a 26. Clutterbuck, 44. Židlický, 48. Sheppard - 55. Bradley, 57. Ovečkin (Fleischmann), 59. Backström. Střely na branku: 33:28. Diváci: 18.568.

Vancouver - Detroit 3:2 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 23. Pyatt, 58. D. Sedin, 63. Salo - 10. Samuelsson, 57. Dacjuk. Střely na branku: 24:34. Diváci: 18.630.

Florida - Carolina 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Branky: 8. Booth, 16. Peltonen (Dvořák), 38. Campbell - 21. T. Ruutu, 23. Larose. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 29 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Střely na branku: 22:29. Diváci: 11.117.