Vokoun vychytal další nulu, Plekanec přihrál na tři góly

0
Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

AKTUALIZOVÁNO – Třetí čisté konto z posledních čtyř zápasů vychytal v hokejové NHL český brankář Tomáš Vokoun. Ve čtvrtečním utkání v Bostonu zlikvidoval 40 střel i čtyři penalty a dovedl Floridu k vítězství 1:0 po samostatných nájezdech.

Rozhodující gól vstřelil ve čtvrté sérii závěrečného rozstřelu Cory Stillman.
Vokoun se vyznamenal zejména v prostřední dvacetiminutovce, v níž Bruins přestříleli Panthers v poměru 19:1.

"Druhou třetině jsme vyloženě jenom přežili," poznamenal český gólman, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu. "To, co se v druhé třetině dělo, si nedovedu vysvětlit," kroutil hlavou trenér Panterů Peter DeBoer, který už mohl zařadit do sestavy uzdravené útočníky Radka Dvořáka s Kamilem Krepsem. "Ale v třetí třetině jsme zase zabrali, zvýšili bojovnost a myslím, že jsme soupeře přehráli," dodal DeBoer.

Jenže rozuzlení nepřineslo ani prodloužení a dlouho byli všichni střelci neúspěšní i v samostatných nájezdech. "Když se nikdo neprosadil ani v první sérii penalt, napadlo mě, že snad dneska gól vůbec nepadne," prohlásil Vokoun.

Až osmý střelec v pořadí Cory Stillman dokázal vyzrát na Tima Thomase a zajistil pro Pantery bod navíc. Hosté tak přerušili počínající sérii dvou porážek. "Ale dva body jsme si dneska zasloužili my," litoval po utkání brankář Bostonu. "Florida sice měla pár šancí, jenže my jich měli daleko víc. Ale s vědomím, že jsme vyhráli předchozí dva zápasy, se tahle prohra dá snést," dodal Thomas.
Povedený večer prožil také český útočník Tomáš Plekanec z Montrealu. V duelu na ledě Phoenixu přihrál na tři góly a přispěl k vítězství Canadiens 4:2. Jednu branku Kojotů vstřelil jeho krajan Robert Lang.

Plekanec zásoboval své spoluhráče přesnými přihrávkami jako na běžícím pásu. Jednu z nich proměnil ve vedoucí gól v 28. minutě v přesilové hře Michael Cammalleri. "Když dostanete tak skvělou přihrávku, puk prostě musí skončit v síti," ocenil Cammalleri.

Domácí hokejisté sice zásluhou Langa do druhé přestávky vyrovnali na 1:1, v úvodu třetí třetiny však Montreal díky dvěma gólům v rozmezí 72 sekund získal rozhodující náskok. A v obou brankách měl znovu prsty Plekanec, přičemž třetí gól vstřelili hosté opět v početní výhodě. "Jsou dva faktory, které dnes rozhodly - výkon brankářů a přesilové hry," poznamenal trenér Canadiens Jacques Martin.

Stoprocentní úspěšnost v utkáních na hřištích soupeřů udrželi New Jersey Devils, kteří zvítězili v Pittsburghu 4:1 a připsali si devátou výhru z devíti venkovních zápasů. Ďáblové jsou tak jedno vítězství od vyrovnání rekordu Buffala, které před třemi lety drželo neporazitelnost na hřištích soupeřů deset zápasů.

Šanci vyrovnat se Buffalu budou mít Devils v pondělí ve Philadelphii. "Je to skvělá příležitost! Nestává se tak často, abyste mohli přepsat historii, ať už jednotlivě nebo jako tým. Takže se o tu možnost musíme poprat a udělat pro to všechno," řekl brankář Martin Brodeur, který si v utkání připsal 25 úspěšných zákroků.

Kanadský gólman nedosáhl pouze na střelu Ruslana Fedotěnka v první třetině, kterou domácí vyhráli 1:0. Jenže ve zbytku utkání se už trefovali pouze hosté, kteří zaznamenali sedmou výhru v řadě. Naposledy Devils prohráli 28. října na domácím ledě s Buffalem.

Naopak Pittsburgh se poslední dobou trápí. Prohrál čtyři zápasy v řadě a vstřelil v nich pouhé tři góly. "Jestli chceme zase začít vyhrávat, nutně se musíme zlepšit v koncovce," konstatoval trenér Dan Bylsma. Jeho svěřencům ale chybělo i štěstí, kapitán Sidney Crosby v třetí třetině dvakrát nastřelil tyčku. "Taková smůla se nám teď zrovna nehodí. Ale věřím, že je to jen otázka času a zase budeme dávat góly. Ne vždy vychází všechno podle vašich představ, takový je prostě hokej," uvedl Crosby.

Jak je důležité mít Ilju Kovalčuka se přesvědčili hokejisté Atlanty. Jejich lídr se vrátil do sestavy poté, co kvůli zranění vynechal šest zápasů, a gólem a dvěma přihrávkami hned dovedl Thrashers k výhře 5:3 na ledě New Yorku Rangers. V brance Atlanty dostal podruhé za sebou přednost Johan Hedberg před Ondřejem Pavelcem.

"Cítím se skvěle," prohlásil Kovalčuk, jehož vyřadila ze hry zlomená kůstka v pravé noze. "Náš tým hrál beze mě velmi dobře, ale myslím, že se mnou je přeci jenom ještě o něco lepší," dodal Kovalčuk sebevědomě.

Páté vítězství v řadě vybojovala Philadelphia, která na domácím ledě rozstřílela Ottawu 5:1. K výhře Flyers přispěl 22 zákroky brankář Ray Emery, jenž poprvé nastoupil proti svému bývalému týmu, který před dvěma lety dovedl až do finále Stanley Cupu.

Statistika NHL:
Boston - Florida 0:1 po sam. n. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Rozhodující samostatný nájezd: Stillman. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, chytil všech 40 střel a měl úspěšnost zásahů 100 procent. Střely na branku: 40:23. Diváci: 17.074.
NY Rangers - Atlanta 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)
Branky: 5. Anisimov, 36. Gáborík (Kotalík), 47. B. Boyle (Kotalík) - 1. Armstrong, 25. Peverley, 38. Kovalčuk, 39. Kane, 60. Afinogenov. Střely na branku: 36:27. Diváci: 18.200.
Philadelphia - Ottawa 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)
Branky: 47. a 54. Briere, 30. Betts, 37. Van Riemsdyk, 52. Powe - 35. Fisher. Střely na branku: 27:23. Diváci: 19.321.
Detroit - Vancouver 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 18. Holmström, 49. Zetterberg, 60. Kronwall - 27. Raymond. Střely na branku: 29:32. Diváci: 20.066.
Tampa Bay - Minnesota 4:3 po sam. n. (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 29. Stamkos, 50. Downie, 60. Malone, rozh. nájezd Lecavalier - 17. Pouliot, 24. Johnsson, 32. Nolan. Střely na branku: 22:34. Diváci: 14.530.
St. Louis - Nashville 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 3. Boyes - 34. Hornqvist, 57. Tootoo, 60. Legwand. Střely na branku: 22:37. Diváci: 19.150.
Phoenix - Montreal 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 31. Lang (Vrbata), 50. Bissonnette - 28. Cammalleri (Plekanec), 46. Bergeron (Plekanec), 47. Metropolit (Plekanec), 60. Gionta. Střely na branku: 20:20. Diváci: 10.064.
Pittsburgh - New Jersey 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Branky: 12. Fedotěnko - 34. Bergfors, 39. Greene, 45. Parise, 60. Clarkson. Střely na branku: 26:25. Diváci: 17.005.
San Jose - Dallas 2:3 po sam. n. (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 31. Heatley, 33. Clowe - 46. Neal, 48. Modano, rozh. nájezd Robidas. Střely na branku: 32:36. Diváci: 17.562.