Úmrtí hokejových rváčů? Mám strach, co bude, říká jeden z bijců | iSport.cz
Martin Tomaides
23. září 2015 • 13:40

Úmrtí hokejových rváčů? Mám strach, co bude, říká jeden z bijců

Barevná značka pod okem, běžný znak hokejového ranaře.
TOP VIDEA
Na tohle jsme dřeli celou kvalifikaci, rozplýval se hrdina Alex Král Na tohle jsme dřeli celou kvalifikaci, rozplýval se hrdina Alex Král
Magazín ICE TIME na O2 TV Sport! Hrubec představí Saves Help Magazín ICE TIME na O2 TV Sport! Hrubec představí Saves Help
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nedávné úmrtí bývalého rváče Todda Ewena bylo jen dalším v řadě, které potkalo hokejistu, jenž se na ledě prezentoval především pěstmi. Hned několik bitkařů zemřelo v NHL během posledních let, většinou kvůli depresím a častým úderům do hlavy. Čím častěji se podobně nepříjemná událost děje, tím více se o svou budoucnost bojí také ti, kteří podobné řemeslo stále dělají.Tie Domi kdysi řekl, že prvním důležitým aspektem pro dobrého rváče, je mít hodně tvrdou hlavu. Věděl o čem mluví, sám podstoupil nespočet bitek s těmi nejostřejšími borci. Jenže následky se podepisují na každém, někteří hokejisté trpí ztrátami paměti, někteří nespavostí, jiné bohužel čeká i horší osud...

"Musím říct, že výhledově mě to děsí," řekl třicetiletý ranař Paul Bissonnette, který mezi lety 2008-14 podstoupil v NHL 52 bitek a další množství jich sbíral a dále sbírá v nižších soutěžích.

Kanadský hokejista blíže popsal, že nejen údery do hlavy mohou přivodit hokejistům nepříjemné pocity. Přidávají se i běžné životní starosti, které v kombinaci s nimi mohou rázem nabrat jiných rozměrů. "Hodně záleží také na životním stylu, na vašem rodinném životě na výhledu budoucnosti," přidal v rozhovoru pro Yahoo faktory, které ovlivňují myšlenkové pochody hokejisty.

Úmrtí rváčů během posledních let:
2011 - Wade Belak
2011 - Derek Boogaard
2011 - Rick Rypien
2015 - Steve Montador
2015 - Todd Ewen

Bissonnette se s depresemi také potkal, před rokem. Tehdy mu skončila smlouva s Phoenixem a přes léto si nebyl schopen najít v zámoří pořádnou práci. Dokonce se chvíli zdálo, že zakotví v britském Cardiffu. "Bylo to těžké období. V hlavě mi hrálo, že jsem ještě před chvílí hrál v NHL a najednou nemůžu najít ani práci v AHL," popisoval hokejista, který díky svým vtipným postřehům patří mezi nejoblíbenější na sociální síti Twitter.

Hlava byla v tu chvíli největší problém, ale zádrhelem nebyly otřesy mozku. Bissonnette se ocitl v tak velké psychické nepohodě, že jeho duševní naladění silně ovlivňovalo fyzické nasazení a dostavovala se nepříjemná bolest. "Mí vlastní rodiče mě téměř nepoznávali," popisuje svou změnu.

I proto útočník, kdysi draftovaný Pittsburghem ve 4. kole, nehází všechny případy do jednoho pytle. "Je snadné na někoho ukázat a říct, že spáchal sebevraždu proto, že inkasoval mnoho ran do hlavy. Ale tak to přece vždycky není," myslí si Bissonnette.

Poukazuje tedy spíše na těžký přechod z hokejového života do toho běžného. A tady by mohl být nápomocný další ranař, třicetiletý Daniel Carcillo. Blízký přítel v únoru zemřelého bijce Stevea Montadora se rozhodl po uplynulém ročníku ukončit kariéru a začít pomáhat hokejistům poté, co nastupují na novou životní cestu.

Snad bude nápomocen co nejvíc.

Témata:  sport, hokej, nhl, ahl, Bissonnette
 
Články odjinud


Články odjinud