Květoslav Šimek
13. ledna 2022 • 11:40

Vítkovický Kalus: Rád někoho sundám. Navazuje na bratrovy hity i palbu

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Kometa Brno - Liberec, 1:4. Obrat Tygrů řídil Zachar dvěma góly
PĚT klubů nigérijské střely. Připomeňte si český příběh Fortune Basseyho
VŠECHNA VIDEA ZDE

Má ke komu vzhlížet. Jeho starší bratr Petr dal z prvních tří střel v NHL tři góly. A bratranec Michal Papadopulos pro změnu válí na fotbalovém hřišti, zahrál si mimo jiné za Arsenal. Vítkovický útočník Marek Kalus (28) si za vzor bere oba. Sám se snaží hrát přímočaře a ostře. „Když to jde, rád někoho sundám. To je mi odmalička blízké, nejsem žádný velký technik.“ V placené části článku iSport Premium se také dočtete o Kalusových zážitcích s legendárním koučem Miroslavem Fryčerem (†61), který trénoval útočníkova tátu, staršího bratra i jeho.V přípravě byl Marek Kalus nejlepším střelcem Vítkovic, solidně si vede i v Tipsport extralize. Nasázel deset gólů, je o jedinou trefu za Dominikem Lakatošem a Lukášem Krenželokem. V klubové produktivitě je s patnácti body (10+5) šestý. K tomu má započítaných 32 hitů a 29 bloků. Klasický power forvard kanadsko-amerického střihu. I proto ho trenér Miloš Holaň dal od začátku do dvojice s Robertem Flickem.

„Snažím se hrát tvrdě,“ nezastírá Kalus, což v lize naposledy výrazně pocítila Sparta. Vítkovický útočník zahodil rukavice a pustil se do pěstního souboje s Janem Buchtelem. A vyhrál. „Proti Spartě je to vždycky výraznější, tady na Ostravsku ji nikdo moc nemusí, to vás žene dopředu.“

Podobným stylem hrával i jeho o šest let starší bratr Petr. Výrazný talent. V roce 2005 si ho Boston na draftu vybral z 39. místa, rozjezd v NHL měl raketový. Z prvních tří střel nasázel tři branky! „Na ten zápas jsem se jako školák díval v noci živě,“ vzpomíná Marek Kalus na parádu z ročníku 2006/07. „Ve škole jsem si pak druhý den trochu pospal, ale stálo to za to! Petra tehdy povolali z farmy ze dne na den, viděl jsem všechny jeho góly v NHL. Škoda, že jich nebylo víc, měl na to.“

Petr Kalus za Boston odehrál 9 zápasů, vybojoval v nich 5 bodů (4+1). Jenže klub potřeboval gólmana a Kalus se stěhoval v rámci výměny za Mannyho Fernadeze do Minnesoty. Za ni už pak odehrál jen dva zápasy.

„Je to i o štěstí, o zranění,“ krčí rameny mladší ze sourozenců. „Brácha měl zdravotní problémy, hodně otřesů mozku, protože po něm vyžadovali, aby hrál do těla. Na farmě byli stokiloví chlapi, to nebyla sranda.

Dočtěte si celý článek a získejte neomezený přístup k obsahu na iSport.cz!

S iSport PREMIUM budete mít exkluzivní videa, zákulisní informace i analýzy. První měsíc jen za 49 Kč.

Chci předplatné Premium

Nejlepší data z Tipsport extraligy přináší  

Vstoupit do diskuse
0
43. kolo
Články odjinud


Články odjinud