Zažili tragédii. Tým, který ztratil 16 lidí, povede bývalý bek Lva Praha | iSport.cz
Ondřej Kuchař
6. července 2018 • 04:57

Zažili tragédii. Tým, který ztratil 16 lidí, povede bývalý bek Lva Praha

TOP VIDEA
TOP 5 extraligových nájezdů: Otočky, finty, legendární Kysela
Český fotbal ve strachu, hrozí devastující škody! Co reakce sponzorů?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Šestnáct mrtvých hráčů a členů realizačního týmu. Tragická nehoda kanadského juniorského týmu Humboldt Broncos v dubnu zmrazila hokejový svět. Klub ale po drtivé ráně nezanikl, v současnosti se chystá na novou sezonu. Po zemřelém Darcym Hauganovi se novým hlavním koučem stal Nathan Oystrick, bývalý obránce, který si v roce 2014 zahrál finále KHL v dresu pražského Lva. Při řeči po svém jmenování se neubránil dojetí.Ta událost spojila hokejový svět. Všichni vyjadřovali soustrast rodinám, které oplakávaly smrt svých synů, kteří byli teprve na prahu dospělosti. Z 29 pasažérů na palubě autobusu jich při havárii zahynulo šestnáct.

V živé paměti všech jsou dojemné obrázky, při kterých se přeživší chlapci v nemocnici drží za ruce a oplakávají ztrátu svých kamarádů. Podporu jim vyjadřovali snad všechny kluby NHL. Některé je v závěru sezony pozvaly na své zápasy. Když na vozíku, o holi a s jizvami vcházeli na led, všude je vítaly mohutné ovace.

Teď se Humboldt chystá na nový ročník. První po zničující tragédii. S kompletně jiným kádrem i novým trenérem. Darcy Haugan byl totiž rovněž jednou z obětí. Koučem Broncos bude bývalý bek se zkušenostmi z NHL Nathan Oystrick. Pro českého fanouška je známý svým dvouletým působením v barvách pražského Lva, se kterým v roce 2014 došel až do finále KHL.

Oystrick patřil při jízdě v play off k nejproduktivnějším hráčům týmu, když ve 22 zápasech posbíral na defenzivně laděného obránce skvělých jedenáct bodů (4+7). Před dvěma lety v pouhých 33 letech ukončil kariéru a vrhl se na trenérskou dráhu. Dělal asistenta ve farmářské ECHL, rok byl hlavním trenérem univerzitního celku Colorado Academy.

Nathan Oystrick v době, kdy působil ve Lvu Praha
Nathan Oystrick v době, kdy působil ve Lvu Praha

„Děkuju za příležitost se stát členem téhle úžasné komunity. Moc se na novou práci těším. Vím, jak je tenhle tým důležitý pro mnoho rodin. Na uplynulou sezonu nikdy nezapomeneme. V paměti nás všech bude nadále šestnáct zemřelých hráčů a dalších členů týmu v čele s trenérem Darcym Hauganem,“ připomněl Oystrick svého předchůdce. Hlas se mu chvěl, v očích se leskly slzy.

Musela to pro něj být velmi těžká chvilka, ale ustál ji. V klubu bude krom trénování zastávat i roli generálního manažera. K Humboldtu jako městu má sám blízký vztah, poněvadž je rodákem z nedaleké Reginy. V mládí pak sám hrál ligu SJHL, ve které se s Broncos utkával.

„Hledali jsme kvalitního trenéra, ale taky skvělého člověka, který bude schopný navázat na práci, kterou tady tři roky odváděl Darcy. Byl nezištný, inspirující a motivující. Z kluků se nesnažil vychovat jen dobré hokejisty, ale taky dobré lidi. Byl to trenér, kterého každý hráč chtěl, a ostatní trenéři chtěli být jako on,“ řekl prezident klubu Kevin Garinger.

Po katastrofě se spekulovalo o tom, jaká bude budoucnost zdecimovaného celku. Hrozba zániku ale rychle zmizela. Starost o to, kdo bude za tým hrát, rychle zmizela po tom, co se do květnového kempu přihlásilo 80 hráčů z celé země.

„Věřím, že mančaft budeme mít kvalitní. Budu se snažit navázat na práci svého předchůdce. Pro všechny ale bude tenhle rok velmi těžký, a to hlavně z emocionálního hlediska,“ dodal Oystrick, který má jako trenér smělé cíle. „Mám to nastavené stejně jako v dobách, kdy jsem začínal jako hráč. Chci se dostat do NHL.“

 


Články odjinud


Články odjinud