11. dubna 2008 • 00:00

Hašek začal vítězně

Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

AKTUALIZOVÁNO - Nejlepší tým základní části NHL Detroit vstoupil vítězně do bojů o Stanley Cup, když v prvním utkání play off porazil Nashville 3:1. Dominik Hašek si připsal devatenáct úspěšných zákroků.

Nejlepší tým základní části NHL Detroit vstoupil vítězně do bojů o Stanleyův pohár, když v prvním utkání play off porazil hokejisty Nashvillu 3:1. Brankář Dominik Hašek pomohl k úspěchu Red Wings devatenácti zákroky, útočník Jiří Hudler přihrál v 6. minutě na úvodní gól Johana Franzéna. Za hosty vyrovnal v závěru prostředního dějství Jordin Tootoo a nerozhodný zápas rozhodl až dvěma trefami v třetí třetině švédský kanonýr Henrik Zetterberg. Vítězný druhý gól v 47. minutě však vyvolal řadu dohadů, předcházela mu totiž sporná situace na útočné modré čáře Detroitu. Poté, co se puk po rychlém výpadu Red Wings dostal do obranného pásma Nashvillu, pokusil se jej vyhodit do střední třetiny Shea Weber. Podle rozhodčích se mu to však nepovedlo a následnou akci dva na jednoho zakončil Zetterberg tvrdou ranou z voleje. Tým Predators se cítil poškozený. "Vyhodili jsme puk, ten trefil rozhodčího a odrazil se zpátky," řekl trenér Nashvillu Barry Trotz. "Díval jsem se na to znovu z opakovaného záznamu a z mého pohledu je to úplně jasné. V takových situacích by měli rozhodčí zapískat, aby neposkytli druhému týmu nefér výhodu," dodal Trotz. Zetterberg označil celou situaci za šťastnou náhodu. "Ofsajd to nebyl, puk neopustil obranné pásmo Nashvillu a od rozhodčího se šťastně odrazil přímo na mou hokejku," řekl Švéd, který v poslední minutě přidal pojistku v podobě třetího gólu do prázdné branky při power play soupeře. "Je to prostě štěstí, které v play off potřebujete. A my jsme ho dnes měli." Raketový vstup do play off předvedli hokejisté Montrealu, kteří v zápase s Bostonem vedli po 122 sekundách hry už 2:0 díky gólům bratří Sergeje a Andreje Kosticyna. Za hosty sice v 9. minutě snížil Shane Hnidy, v druhé a třetí třetině ale pojistili výhru Canadiens 4:1 Bryan Smolinski a Tom Kostopoulos. Asistenci u druhé branky si připsal český útočník Tomáše Plekanec. Sourozenci Kosticynové oslavili svůj první zápas v play off, stejně jako dvacetiletý mladík v brance Montrealu Carey Price, který potřeboval k premiérovému vítězství ve vyřazovacích bojích sedmnáct zákroků. "Dva rychlé góly, nemohli jsme si přát lepší začátek," radoval se útočník Chris Higgins. "Fanoušci nás v úvodu pořádně nažhavili, ale velký kus práce odvedli i potom." Montreal v bouřlivé atmosféře vyprodané haly Bell Center potvrdil, že se mu proti Bostonu dlouhodobě daří. V letošní sezoně vyhráli Canadiens všech devět vzájemných duelů a dohromady už svého soupeře porazili dvanáctkrát za sebou. "Nemyslím si, že jsme dnes podali dobrý výkon, naopak na soupeři byla vidět ohromná touha po vítězství," posteskl si trenér Bostonu Claude Julien. Mizerně vstoupili do vyřazovacích bojů obhájci Stanley Cupu z Anaheimu, kteří na domácím ledě podlehli Dallasu 0:4. Hosté, kteří třikrát za sebou vypadli v prvním kole play off, rozhodli o svém triumfu v přesilových hrách, v nichž vstřelili všechny čtyři góly. Už v první třetině využili výhodu Steve Ott a Loui Eriksson, v druhé části přidali další dva góly Jere Lehtinen a Brendan Morrow. Brankář Dallasu Marty Turco zlikvidoval všech 23 střel domácích hráčů a počtvrté v kariéře vychytal v play off čisté konto. Druhý zápas během čtyřiadvaceti hodin sehráli hokejisté San Jose a Calgary. Domácí Sharks odčinili prohru 2:3 z úvodního utkání a po vítězství 2:0 vyrovnali stav série na 1:1. Hlavním strůjcem jejich úspěchu byl brankář Jevgenij Nabokov, který pochytal 21 střel a připsal si šestou nulu v play off. Oba góly padly v druhé třetině. Nejprve se prosadil v 25. minutě Joe Pavelski, druhou branku přidal v 39. minutě Torrey Mitchell, když v přesilové hře dorazil do branky střelu Milana Michálka.

Výsledky - 1. kolo play off NHL: Východní konference - 1. zápas:
Montreal - Boston 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky: 1. S. Kosticyn, 3. A. Kosticyn (Plekanec), 26. Smolinski, 48. Kostopoulos - 9. Hnidy. Střely na branku: 32:18. Diváci: 21.273. Stav série 1:0. Západní konference - 1. zápasy:
Detroit - Nashville 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 47. a 60. Zetterberg, 6. Franzén (Hudler) - 38. Tootoo. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 20 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 95 procent. Střely na branku: 40:20. Diváci: 20.066. Stav série 1:0. Anaheim - Dallas 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
Branky: 12. Ott, 18. Eriksson, 24. Lehtinen, 38. Morrow. Střely na branku: 23:37. Diváci: 17.191. Stav série 0:1. Západní konference - 2. zápas:
San Jose - Calgary 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Branky: 25. Pavelski, 39. Mitchell (M. Michálek). Střely na branku: 43:21. Diváci: 17.496. Stav série 1:1.