Chraňte chytré hodinky, drony i outdoorové kamery před mrazem | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: Filip Kůžel
9.2.2019 • 10:00

Běháte s chytrými hodinkami? Chraňte je před mrazy

Mráz klade extrémní nároky na baterie, což vyžaduje specifické způsoby zacházení s drobnou elektronikou – ať už jdete na krátkou procházku, nebo jedete na vysokohorskou dovolenou. Typicky půjde o chytré hodinky, ale také outdoorové kamery, nebo drony. Baterie těchto zařízení jsou na nízké teploty citlivé.Většinou jde o Li-Ion baterie, pro jejichž fungování se jako ideální teplota uvádí 15 až 20°C. Při výrazně vyšších teplotách u baterií hrozí přehřátí a výbuch, při nižších teplotách zase klesá jejich kapacita, rychleji se vybíjejí a dlouhodobé vystavení mrazu může akumulátor nevratně poškodit. „Při teplotě kolem bodu mrazu klesne kapacita předtím plně nabitého akumulátoru zhruba o 20 %, při −20°C pak o celých 40 %,“ upozorňuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment baterií do elektronických zařízení.

Co ale dělat, když elektroniku zkrátka vzít ven do mrazu potřebujete /chcete? Základem je poskytnout jí alespoň o něco teplejší prostředí. Některé akční kamery a fotoaparáty například disponují speciálními obaly, které zařízení částečně chrání před chladem, ale navíc i před velmi nebezpečnou kondenzací vlhkosti.

Nositelnou elektroniku můžete zahřívat vlastním tělem. Chytré hodinky a fitness náramky je vhodné nosit přímo na holém těle pod vrstvou oděvu a nikoliv až na bundě. Sice se obtížněji dostanete k displeji a ovládání, ale poskytnete jim své tělesné teplo a baterii udržíte blízko její komfortní zóně. Menší fotoaparáty a kamery noste ve vnitřní kapse a po pořízení záběrů je tam zase vraťte. Případně lze z větších zařízení vyndat baterii, a udržovat v teple alespoň tu.

Zimní létání s dronem je riskantní

Používání létajících robotů je v zimním období poměrně riskantní, a to zejména s ohledem na jejich baterii, ale také vlhkost a zhoršenou viditelnost. „Při zimním létání s dronem si je nutno více hlídat stav baterie. Působení chladu může skokově snížit kapacitu akumulátoru a náhlé vybití baterie během letu může vést ke zřícení stroje. Také si je potřeba ohlídat, aby dron nepřišel do styku se sněhem, vlhkost by mohla poškodit jeho motory i další elektronické součásti,“ říká Radim Tlapák.

Pokud se s dronem chystáte na zimní let, doporučuje se před letem zahřát baterii alespoň na 20°C. Někteří výrobci ke svým dronům nabízejí i speciální ohřívače baterií, jde to však i jinak – obvykle stačí, když s dronem vzlétnete kousek nad zem a necháte jej zhruba minutu stát na místě. Tím se zahřejí nejen motory ve vrtulích, ale i baterie.

Další zajímavé články najdete na mobilmania.cz


Témata:  bateriezimadronsporttestersuperlife
 

MS v ragby

 

MS v ragby 2019 (20. 9. - 2. 11. 2019, Japonsko)
Program Program play-off Speciál k MS Pravidla a slovník pojmů

1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud