TEST: Adidas Ultraboost 19, běžecké ultraměkké boty na tvrdý povrch. V čem spočívá fenomén boost? | iSportLIFE | iSport.cz
24.6.2019 • 05:00

TEST: Ultraměkké boty na ultratvrdý povrch. V čem spočívá fenomén boost?

Vstoupit do diskuse
0
 • Odpruží vaše běhání po asfaltových stezkách a chodnících! Otestovali jsme Adidas Ultraboost 19

  Proč jsou boosty běžecký fenomén? A jak obstála jejich vylepšená "ultra" verze v testu? Zbystřete, pokud patříte mezi ty, kteří svůj trénink odkroutí nejčastěji v zajetí městského betonu.

 • Co je to ten boost?

  Boost je materiál vyvinutý značkou adidas, který je vkládán do mezipodešve a má za úkol tlumit nárazy nohou o tvrdou zem. Mezi nejčastěji dosud používané materiály patří EVA pěna, která svou funkci plní obstojně, nicméně její slabinou je životnost a také změna tlumicích vlastností, pokud se dostane pod bod mrazu. Zimním běžcům tak začne bota tvrdnout pod nohami. Boost své vlastnosti ale drží i v zimě a je takřka nezničitelný.

  "Nevyžvýká" se ani po tisíci kilometrech a tlumí skvěle, dokud botu nevyhodíte z jiných důvodů. Dříve totiž oběháte vzorek podrážky, než by boost došel na konec své životnosti - mluvím z vlastní zkušenosti. To jsou důvody, proč na boost nenechá spousta běžců dopustit. Různé modely jsou pak vybaveny rozličným množstvím této tlumicí pěny a mezi boty nejvíce napěchované boostem patří právě dnes testovaný model adidas Ultraboost.

  Zpevňující prvky po stranách se a na patě dodávají při běhu stabilituZpevňující prvky po stranách se a na patě dodávají při běhu stabilituFoto Pavel Mazáč

 • Natáhněte ponožku a běžte

  Ultraboost 19 je již několikátou generací svého modelu a všímám si, že na botách léty ubývá komponentů. Nejnovější model se skládá z pouhých čtyř. Prakticky jen nízké "ponožky" na nohu, podrážky, boostu a nacházím pár zpevňujících prvků, protože pouze "ponožka" by mě logicky v zatáčce nohu nepodržela. O stabilní usazení chodidla se mi také stará důmyslně tvarovaná pata. To vše se projevuje nepředstavitelnou pohodlností.

  Jedno "ale" mě napadá. Svršek z jednoho kusu a bez jazyka má jasně danou šíři a tvar, byť je Prikmenit 360, jak adidas lehkou prodyšnou konstrukci nazval, pružný. I pružnost má svou maximální roztažnost a proto například běžcům s vysokým nártem, nemusí moderní materiál vyhovovat. Komu bude ale bota pohodlná při prvním nasazení, těžko se dočká při použití v praxi jakéhokoliv nemilého překvapení.

  Vklouznout, zavázat a vyběhnout. Tyhle boty nebudete muset rozběhávatVklouznout, zavázat a vyběhnout. Tyhle boty nebudete muset rozběhávatFoto Pavel Mazáč

 • Lehkost v betonovém městě

  S jakým pohodlím botu vnímám na své noze, tak na mě působí i při běhu. Ráda bych hnidopišsky našla slabinu, ale pravda je taková, že Ultraboost 19 naprosto naplňuje svoje určení. V asfaltové spleti městských stezek a chodníků si vede na výbornou! Teorii znám a snažím se běhat přes střed chodidla, kdy je bota pode mnou pohodlná, ale nepropadám se do ní, protože boost má tu skvělou vlastnost, že nezůstává paměťově stlačený. Naopak se ihned vrací a tím mě žene vpřed. Ale jak to bývá, s naskakujícími kilometry a únavou polevuji. Boostem napěchovaná mezipodešev mi ale odpouští a statečně tlumí nárazy, když došlápnu přes patu. 

  Trénink bude pro vás radostíTrénink bude pro vás radostíFoto Pavel Mazáč

 • Nemám opráskaná chodidla, klenba nebolí

  Ačkoliv jde o silniční obuv, nemusíte se bát ani běhu po šotolině. Do větších nerovností nebo bláta ale nepatří, i když zkušený běžec s posílenými kotníky zvládne i to. Materiál podrážky tím však může trpět, jemný vzorek výborně držící na asfaltu za sucha i mokra, si na kamenech můžete zničit, a na blátě vás nepodrží.

  Zvládnou sice lehký terén, ale doma se budou cítit na silniciZvládnou sice lehký terén, ale doma se budou cítit na silniciFoto Pavel Mazáč

 • Benefit v univerzálním kabátě

  Ačkoliv je vzhled a líbivost záležitost velmi individuální a neobjektivní, dovolím si vyjádřit svůj názor. Testovaný bílý model vypadá na noze skvěle. Musím přiznat, že bílá barva trpí mým běháním na prašných cestách brněnského Lužáneckého parku, kdy se vracím s botami lehce zašedlými, ale stačí je promáchnout ve vodě a do rána uschnou. Navlhčený hadřík na strukturovaný svršek nestačí. Ale právě bílá barva mě na nich baví. Celkový vzhled mi dovoluje boty nosit volnočasově (ideální na dlouhé chození po městě) - pokud tedy doma vůbec jsou a nesebere mi je dcera. Tolik k líbivosti nového adidas Ultraboost 19.

  Užijete si s nimi pohodlí ve chvílích, kdy chcete jen běžetUžijete si s nimi pohodlí ve chvílích, kdy chcete jen běžetFoto Pavel Mazáč

 • Na závěr

  Pohodlí i na tvrdých cestách v zajetí města, univerzálnost využití díky ne úplně sportovnímu vzhledu, například na dovolenou, na to vše se mi jeví Ultraboost 19 jako ideální. Úplet obepne nohu a zmírňuje riziko otlaku na namáhaných místech, přitom v botě neplavu. Kladu si otázku, co přijde příště, kam ještě může trend pokračovat?

  Podešev vás krásně na silnici podrží i v deštiPodešev vás krásně na silnici podrží i v deštiFoto Pavel Mazáč

 • Adidas Ultraboost 19 - shrnutí

  hmotnost: 276 g (UK 5.5)
  drop: 10 mm
  výška tlumení: 22 mm (pata)
  cena: 4799 korun

  klady:
  komfortní tlumení bez ztráty energie
  pohodlí

  zápory:
  cena

  Adidas Ultraboost 19 se skvěle hodí na běhání ve městechAdidas Ultraboost 19 se skvěle hodí na běhání ve městechFoto Pavel Mazáč


Další články autora

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

23. srpna 2020
Praha
Přihlásit se
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud