5. února 2018 • 20:08

Lang si rád připomněl Nagano, ale jinak zůstává mimo hokej

Autor:
Bývalý hokejový útočník Robert Lang si stejně jako před pěti lety nenechal ani při 20. výročí ujít setkání šampionů z olympijských her v Naganu, přestože trvale žije v Kalifornii. Rád si připomněl vzpomínky na životní úspěch, ale jinak zůstává stále mimo hokejové dění. A žádný návrat nemá v plánu, protože se podle něj hokej hodně změnil a v současném pojetí by jej ani nebavil.


Lang si vždy s potěšením při podobných akcích zavzpomíná, jak dosáhli na nejvyšší mety společně s bývalými spolužáky a spoluhráči z Litvínova Robertem Reichelem, Martinem Ručinským a Jiřím Šlégrem. "Bylo to super. Chodili jsme s kluky na základku, byli jsme spolu od páté třídy. Znal jsi kluky lépe než sourozence, protože jsme spolu trávili deset měsíců v roce. Tím, že jsme zlato vyhráli společně, to bylo o to hezčí," prohlásil Lang.

Díky oslavám se opět po pěti letech potkal i s dalšími parťáky z úspěšného týmu, které delší dobu neviděl. "S Růčou a dalšími kluky z Litvínova udržuju kontakt stejně jako s Hašanem (Dominikem Haškem). Těším se na kluky, jako je Šmehla (Richard Šmehlík), se kterými se moc nevidím, anebo kluky, kteří jsou tady v republice, takže je potkám jednou za pět nebo deset let, když jsou podobné srazy," uvedl Lang.

Český tým dovedl v Naganu ke zlatu další člen litvínovské líhně, zesnulý trenér Ivan Hlinka. "Vždycky chtěl vyhrát. Byl z generace, která šla tvrdě za úspěchem. Zařval na tebe, ale na druhou stránku se mohlo dát třeba pivo a byla sranda. Ale samozřejmě musel být výkon," řekl Lang.

Vyjádřil se i k šancím českého týmu na nadcházející olympiádě v Koreji. "Doufám, že to klukům půjde. Výhoda je, že tam nebudou hráči z NHL, takže šance udělat něco dobrého je větší, protože posily pro naše mužstvo nejsou takové jako třeba v případě Kanady nebo jiných zemí," uvedl Lang, který z pozice kapitána dovedl národní tým k dosud poslední olympijské medaili, bronzu v Turíně 2006.

Lang se do rodné země příliš často nevrací. "Jednou za rok za dva, podle toho, jak to vyjde. Jdu se podívat na rodiče nebo bývalé spoluhráče," poznamenal. Po ukončení kariéry si užívá života. "Dělám si to, co mě baví. Nebruslil jsem už sedm let. Hokej je jiný, neříkám, jestli lepší nebo horší. Kluci, se kterými jsem hrál, už skončili, takže zájem, abych se podíval, už není takový," řekl Lang, který uzavřel kariéru před osmi lety v dresu Phoenixu.

Nemá ani zájem se v hokeji angažovat. Na jeho vkus se z něj dělá příliš věda a hráči jsou v přípravě zahlceni informacemi. "Je to jiná generace hráčů, nebavilo by mě to. Máš svoji představu, jak bys chtěl, aby se hrálo, trénovalo, ale už to tak nefunguje," uvedl bývalý hráč Los Angeles, Bostonu, Pittsburghu, Washingtonu, Detroitu, Chicaga a Montrealu.

"Jde to hodně přes videa, techniku, analyzuje se všechno od rána do večera. Samozřejmě ji potřebuješ, ale v ten okamžik musí hráč stejně udělat rozhodnutí, které je podle něj nejlepší. Myslím si, že množství informací hráčovu hru spíš zpomalí, protože přemýšlí, co by měl dělat nebo jakou tendenci má soupeř," řekl Lang.

Velkou proměnu vidí i při záznamech triumfální jízdy z Nagana. "Dneska by dostali doživotí za to, jak se hrálo tenkrát. Teď by takové zákroky neprošly. I systémově je styl hokeje jiný. Dneska je to nahoru dolů, tehdy se hrálo více kombinačně," uvedl.

Co se však nezměnilo, je fakt, že Jaromír Jágr stále hraje. "Jardovi držím palce, ať mu to jde. Beru to podle sebe. Ranní vstávání z postele bolí. Jestli na to má, tak ať hraje," vzkázal druhému nejproduktivnějšímu hráči v historii NHL, který se ze zámoří vrátil do prvoligového Kladna.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 14. kola Fortuna ligy »

15. kolo Fortuna ligy:

Mladá Boleslav - Dukla (pá 9.11., 18:00), Karviná - Sparta (so 10.11., 14:00), Slovácko - Liberec (so 10.11., 17:00), Opava - Baník Ostrava (ne 11.11., 14:00), Jablonec - Bohemians (ne 11.11., 15:00), Plzeň - Příbram (ne 11.11., 15:00), Teplice - Olomouc (ne 11.11., 15:00), Slavia - Zlín (po 5.11., 17:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze