Ofsajdová cenzura v televizích? Hloupost made in UEFA | iSport.cz
Lukáš Tomek
19. listopadu 2014 • 13:25

Ofsajdová cenzura v televizích? Hloupost made in UEFA

Fotbaloví fanoušci přijdou v televizi o rozbor ofsajdových situací. Tak zní nařízení UEFA vůči těm, kteří vysílají kvalifikační zápasy, nebo Ligu mistrů.
TOP VIDEA
iSport podcast: Proti Severním Irům bylo změn příliš. Před Kosovem neměl kouč experimentovat iSport podcast: Proti Severním Irům bylo změn příliš. Před Kosovem neměl kouč experimentovat
Sparta - Litvínov: Na začátku třetí třetiny vrací hostům vedení Hübl, 3:4 Sparta - Litvínov: Na začátku třetí třetiny vrací hostům vedení Hübl, 3:4
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbaloví funkcionáři UEFA se rozhodli televizním společnostem zakázat opakování sporných ofsajdových momentů. Virtuální čáru, která fanouškům okamžitě ukázala, zda čárový sudí zvedl, či nezvedl praporek správně, už v zápasech Ligy mistrů, Evropské ligy či evropské kvalifikace neuvidíte. Rozhodnutí je to hloupé, zpátečnické a naprosto nekompetentní. V konečném plánu fotbalu totiž spíše uškodí. Tak jako každé (ne)řešení ve smyslu – když před problémem zavřu oči, třeba pak sám zmizí...Začnu ale pokusem o pochopení toho, co evropské bafuňáře k této pitomosti mohlo vést. V lepším případě to byla totální bezradnost. Bezradnost nad tím, jak zastavit rychle se zvětšující rozdíl v tom, co je schopný na hřišti postihnout člověk (rozhodčí) a v tom, co jsou schopné divákům okamžitě nabídnout stále dokonalejší technologie při snímání zápasů. Technologie využívající někdy i desítek kamer schopných „vidět“ každou situaci z mnoha úhlů pohledu a někdy s milimetrovou přesností.

Ano, nůžky mezi člověkem a strojem se v tomto ohledu stále víc rozevírají. A trend v propojování hry s virtuálními prvky (a do budoucna třeba i online statistikami) schopnými v každý moment jasně analyzovat dění na hřišti je jasný. Právě tak budou zřejmě za pár let diváci konzumovat sport v televizi a na webu. Stačí se jen podívat na to, jak už dnes s technikou pracují velké americké ligy jako NHL, MLB nebo NFL.

Pokud by UEFA byla jen trochu prozíravá, přemýšlela by i ona tímto směrem. Ve smyslu – nové technologie, které mohou fotbal v lecčem i zatraktivnit, nezastavíme. Ale tak ať nejsou naším nepřítelem. Ať neusvědčují člověka z chyb, kterým se někdy ani nemůže vyvarovat, ať mu naopak pomáhají a částečně rozhodují i za něj. I za cenu toho, že najít konkrétní řešení (technicky, divácky i ekonomicky únosné) nebude vždy snadné.

Jenomže v této chvíli je třeba si položit zcela zásadní otázku. A chce toto fotbal? Jde mu opravdu o totální transparentnost a maximální eliminaci chyb? Anebo tu existuje nějaký vyšší zájem ponechat v profesionálním fotbale jakousi nepopsanou zónu, která se dá v případě potřeby zneužít ve prospěch jedné ze stran?

Možná je to trochu paranoidní pohled. Na druhou stranu opravdu jen trochu, když vezmete v potaz dlouhou řadu korupčních skandálů, které k fotbalu bohužel patří. Ať už je to ale jakkoliv, tak přesně tuto nedůvěru a všemožné konspirativní teorie hloupé rozhodnutí made in UEFA jen podpoří.

A upřímně jsem zvědavý na to, za jak dlouho doputuje tato novinka do Synot ligy. Dovedu si představit, že někteří šíbři z české fotbalové komunity už se této ofsajdové cenzury nemohou dočkat...

Témata:  sport, fotbal, televize, UEFA, ofsajd
 
Články odjinud


Články odjinud