Výlevy „klackovitého“ šéfa Šádka jsou koncentrátem plzeňské bubliny | iSport.cz
26. května 2018 • 12:30

Výlevy „klackovitého“ šéfa Šádka jsou koncentrátem plzeňské bubliny

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Jágr a Sparta? Dobrý tah z marketingového hlediska, říká expert deníku Sport Pavel Bárta
Karolína Plíšková dovolila Kateřině Siniakové jediný gem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Páni, pátý titul za osm let! To je bomba, důkaz nadvlády jedné fotbalové dynastie. Dnes na ni Plzeň derniérou v podivuhodné sezoně dostane poslední štempl, jakkoli žádost byla vyřízena už v předstihu. Vlastně to bylo spíš oznámení, jež razítka nepotřebuje. V každém případě skvělá bilance, za kterou stojí množství tvrdé práce, důrazně připomíná, že se na západě Čech vzepřeli údělu provinčního týmu a vysoko ho přerostli.

I když – ne bezezbytku.„Kde sou ty Pražáci, vole? Kde mám ty sparťany a slávisty? Kde mám ty mr... pražský?“

Chlapík, který seskakuje z tanku, tedy transportéru na Náměstí Republiky a v euforii sprostě huláká, není rozjívený fanoušek posilněný alkoholem. Je to Adolf Šádek. Statutární ředitel a generální manažer Viktorie Plzeň, aktuálně nejúspěšnějšího tuzemského klubu. A taky místopředseda Ligové fotbalové asociace.

Později na pódiu, jak je rozjetý, ještě pošle pražská „S“ do hajzlu a dá dohromady trochu kostrbatou větu: „Plzeň je hlavní město České republiky fotbalu! Tak to je a tak to bude!“

Peprnou triumfální jízdou přesně před týdnem tak svébytně dopověděl příběh, jejž sám v létě rozepsal. Výrokem o tom, že do ligy vjedou dva tanky, jeden rudý a druhý sešívaný, a on za nimi poběží s klackem, který jim bude strkat do pásů. Postaral se tím o nesčíslněkrát citované motto celého ligového ročníku. Pointou o deset měsíců později proto byla i skeč, když na znamení vyhrané války zlomil i klíčovou proprietu – klacek, či lépe řečeno větev.

Za svou klackovitou promluvu se s denním odstupem omluvil, což mu budiž přičteno ke (zbojnické) cti. Stejně jako fakt, že umlčel fanoušky, již skandovali „Jude Slavie!“. Ač je otázkou, zda proto, že tím byl pohoršen.

Šádkovy výlevy jsou koncentrát plzeňského fenoménu

Celé se to může brát jako komická scénka, úsměvná i proto, že právě jedno pražské „S“ kdysi soupeře pro velké bitvy vyzbrojilo. Přesto pachuť přetrvává. Šádkovy výlevy nelze omluvit euforií jako výjimečný úlet. Jsou dokladem nízkého stavu tuzemské fotbalové kultury.

A taky koncentrátem plzeňského fenoménu: vystihují totiž vše, co k němu patří. Včetně bubliny, v níž Šádek a spol. žijí a konají. I díky ní stvořili fotbalového hegemona – a kvůli ní rovněž mají zkreslené povědomí o sobě samých. A tak královna Viktoria příliš ráda ukazuje spodničku.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Minimálně do konce května se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud