CZEXIT. Čech to moudře nenechal na jiných. Nečekáme teď od něho moc? | iSport.cz
TOP VIDEA
Jak vypadá areál ve Špindlerově Mlýně, kde se představí Ledecká a spol.? Jak vypadá areál ve Špindlerově Mlýně, kde se představí Ledecká a spol.?
ANKETA: Brabec do Plzně. Změní se hostování v přestup? Mají mu fanoušci co vyčítat? ANKETA: Brabec do Plzně. Změní se hostování v přestup? Mají mu fanoušci co vyčítat?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nechce se věřit, že tohle byla náhoda. Ne, říkejte si, co chcete, prostě ne. Celé Spojené království žilo od rána tím, jak dopadne hlasování o brexitu, tedy v krvi, potu a slzách vyjednané dohodě o vystoupení z Evropské unie. Televizní či rádiové stanice i ostrovní weby však v úterý musely narychlo přerušit mohutný tok informací breaking news o jiném chystaném odchodu.Brankář Arsenalu Petr Čech si odhlasoval, že se po 20. sezoně v profesionálním fotbale rozloučí s bohatou kariérou. Ohlásil svůj vlastní exit – a v historických chvílích pro celý Albion zase lapil tu svou. Jak příznačné pro jeho velký příběh, který se ze středu Evropy přesunul za kanál La Manche…

Nikdo nechce, aby končil velký hráč, s nímž je spjat pořádný kus fotbalové historie. Zpravidla nejméně on sám. K takovému rozhodnutí je zapotřebí sebrat veškerou odvahu a podívat se na vše s nadhledem, rozumně, odolat nutkavému pokušení pokračovat dál, pořád dál, dokud to jen trochu půjde. Čech to však udělal, a byť i mě ovanul závan nostalgie, tvrdím, že se rozhodl moudře a správně. Jen tím opět potvrdil, že je… jiný.

Plzeňský rodák patří mezi „brankáře jednoho klubu“. Světového velkoklubu, sluší se dodat. Tihle supermani personifikují jeho zářivou éru napěchovanou trofejemi. Na to, co bylo předtím ani potom, se tolik nehledí, ztrácí to v obecném povědomí význam. Vedle Čecha je to i případ dvou jeho vrstevníků ze zářícího gólmanského trojhvězdí, Gianluigiho Buffona a Ikera Casillase.

Mimochodem, právě oni tři byli a jsou často srovnáváni, kdo je lepší. Tuzemská optika zhusta vede k favorizování krajana, já si však při všem respektu k českému velikánovi „vlastizrádně“ myslím, že lepší než italský či španělský konkurent nebyl. Což nijak neumenšuje jeho význam.

Ale zpět: to, co znamenal Buffon pro Juventus a Casillas pro madridský Real, tím byl Čech pro Chelsea, s níž získal čtyři tituly. Ale „jen“ o to nejde: podílel se i na vytváření klubové identity. Představoval až starosvětskou stabilitu ve stále zběsilejších časech, kdy se vše mění.

Pokračování článku patří k placenému obsahu Staňte se předplatitelem a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud