SERIÁL ISPORT.CZ - Fotbal potřebuje peníze jako muži ženy. Samy o sobě vám štěstí nepřinesou, ale bez nich to nejde. V poslední době se do módy dostávají kluby, do kterých by to ještě nedávno nikdo neřekl. S pohádkově bohatými mecenáši v zádech se chystají zaútočit na tradiční fotbalové bašty. Portál iSport.cz vám přináší první díl seriálu Noví boháči. Dnes je na řadě Anži Machačkala, štika ruské Premier-Ligy.
Když loni v lednu přestupoval do Anži sparťanský útočník Jan Holenda, nikdo mu příliš nerozuměl.
Nováček ruské nejvyšší soutěže neměl mít velké naděje na udržení a Machačkala jakožto metropole neklidné Dagestánské republiky spíš než pohodovou rodinnou atmosférou proslula krvavou guerillovou válkou a teroristickými útoky s nesčetnými oběťmi. Na břehu Kaspického moře nebývá dvakrát bezpečno ani pro samotné fotbalisty. Na výpravu Spartaku Moskva se tam střílelo.
Od letošního ledna však může Holendovi nejeden bývalý spoluhráč z Letné jen závidět. Klubu se ujal ropný a surovinový magnát Sulejman Kerimov, podle magazínu Forbes 118. nejbohatší člověk světa. Jeho majetek je odhadován na 7,8 miliardy dolarů.
Známý filantrop a dagestánský patriot začal okamžitě naplňovat velikášské plány: napumpovat 200 miliónů dolarů do klubové infrastruktury, vybudovat zbrusu nový stadión pro 40 tisíc diváků a samozřejmě nalákat zvučné posily.
Bugatti Step
Už v zimě se tak do Anži stěhoval Maročan Mbark Bussúfa z Anderlechtu a především mistr světa z roku 2002 Roberto Carlos, který nastupoval 11 let za slavný Real Madrid a v jeho dresu vyhrál třikrát Ligu mistrů. Stal se okamžitě kapitánem mužstva a trenér Gadži Gadžijev mu našel místo rozehrávače ve středu pole.
V nezvyklé funkci se bývalý vynikající levý obránce zabydlel, jako by tam hrál odjakživa. Nezapomněl ani na své lahůdkové přímé kopy. Nastřílel už čtyři branky a na pět přihrál a je nejproduktivnějším hráčem svého týmu.
![]() |
Legendární Brazilec zkrátka válí jako zamlada. Kerimov je s výkony druhého nejstaršího hráče celé soutěže natolik spokojen, že mu jako výraz vděčnosti k dubnovým 38. narozeninám daroval luxusní vůz Bugatti Veyron v hodnotě 40 miliónů korun.
Pokud Anži do čtyř let získá mistrovský titul, budou se v přepychovém autě prohánět všichni hráči.
Zatím však vozový park může zůstat v garáži. Poté, co Machačkala vyhrála jen jeden z šesti ligových zápasů, dostal pětašedesátiletý Gadžijev padáka. Trenérského nestora zastoupil dosavadní asistent Andrej Gordějev, jemuž bude v roli hrajícího kouče pomáhat právě Roberto Carlos.
Změna je však pouze dočasná. Už příští rok, kdy ruská liga přejde na systém podzim-jaro, by měl Anži převzít nový kouč. Podle zákulisních informací to bude Ital Fabio Capello, jemuž nejpozději v létě doběhne smlouva u anglické reprezentace. Měl by si s sebou přivést i své současné svěřence Franka Lamparda a Stevena Gerrarda.
Pak může tým ze stadiónu Dynamo narušit hegemonii mocných velkoklubů z Moskvy, Petrohradu a Kazaně.
Zahraj to znovu, Samueli
Zatím největší bombu Kerimov odpálil už koncem srpna. Z Interu Milán koupil trojnásobného vítěze Champions League Samuela Eto´a. Za třicetiletého Kamerunce zaplatil 21 miliónů eur a nabídl mu královský plat. Údajně až 20,5 miliónu eur ročně. Zkušený útočník se tak přes noc stal nejlépe placeným hráčem světa.
„Ten projekt je velmi zajímavý. Peníze nejsou pro mě zase až tak důležité, je to prostě jen součást fotbalu,“ řekl Eto´o.
VÍTE, ŽE... |
... Anži patří k nejmladším klubům v ruské lize? Historie dagestánského celku se píše teprve od roku 1991. ... za Machačkalu hraje Alexandr Prudnikov? Dvaadvacetiletý někdejší útočník pražské Sparty sem přestoupil ze Spartaku Moskva. ... fotbalisté Anži trénují v Kratovu u Moskvy? Do Machačkaly létají jen na domácí zápasy, cesta je dlouhá 1600 kilometrů. |
A hned začal investici splácet. V zápase v Rostovu na Donu poprvé navlékl dres s číslem 99, naběhl si na centr dalšího novice v týmu Jurije Žirkova a skóroval. Trvalo mu jen 22 minut, než si v novém působišti otevřel účet.
Pak se trefoval znovu a znovu. Jedním gólem přispěl k výhře nad Nižním Novgorodem. Další trefou pomohl k remíze s Grozným.
Eto´ův příchod do Machačkaly dal nahlédnout pod pokličku Anži. Nejvíce se totiž v transferu neangažoval Kerimov, nýbrž šedá eminence klubu German Tkačenko.
Rodák z Ukrajiny je podle zasvěcených jedním z nejmocnějších mužů v ruském fotbale a hlavně blízkým přítelem majitele Chelsea Romana Abramoviče. Do jeho suity patří mimo jiné se superagentem Pinim Zahavím.
Své jmění získal Tkačenko převážně na trhu s hliníkem. Dnes je prezidentem agentury ProSports Management, která si vydobyla pozici jedničky na ruském trhu s fotbalisty. Zastupuje například kanonýra Petrohradu Alexandra Keržakova, reprezentačního obránce CSKA Moskva Sergeje Ignaševiče či ostrostřelce Dynama Moskva Igora Semšova.
Tkačenko dříve vládl v jiném ruském klubu – Křídla Sovětů Samara. Ten ale postihly vážné ekonomické problémy a jedenačtyřicetiletého manažera od té doby v městě na Volze příliš v lásce nemají.
O to častěji se nyní nechává vídat v čestné lóži stadiónu v Machačkale, kde roztahuje své dlouhé prsty. Do Milána vezl na jednání o tříletém kontraktu pro Eto´a vysoké šarže, v první řadě někdejšího sportovního ředitele Realu Madrid Predraga Mijatoviče.
S takovou palebnou silou snad ani nešlo neuspět. Příchod Eto´a, hvězdy, která ještě donedávna zářila v nejlepším současném klubu planety FC Barcelona, znamená historický mezník pro ruský klubový fotbal. A pro Tkačenka posílení jeho už tak značného vlivu nejen doma, ale i v Evropě.
„Vybrali jsme Eto´a, protože to je fantastický hráč,“ vysvětlil Tkačenko.
Už nyní je jasné, že tahle posila nebyla poslední, která do válkou zmítaného Dagestánu dorazila. Ne nadarmo se Anži přezdívá »Ruský Manchester City«.
PŘÍŠTĚ: Paris Saint-Germain