13. dubna 2014 • 13:55

Londýnský maraton patřil Keňanům, Kipsang zaběhl traťový rekord

Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Svědík: Baník, nebo Polsko? Pozor, horká je ale pořád i plzeňská stopa!

Keňští favorité ovládli Londýnský maraton v nejlepších časech letošního roku. Mužům kraloval světový rekordman Wilson Kipsang, který zvítězil nejlepším časem v historii závodu 2:04:29 hodiny a navázal na svůj předloňský triumf. Mezi ženami vyhrála dvojnásobná mistryně světa Edna Kiplagatová, která v Londýně zvítězila poprvé.

Dvaatřicetiletý Kipsang zlepšil o 11 sekund dosavadní traťový rekord krajana Emmanuela Mutaie z roku 2011. Druhého Stanleyho Biwotta rovněž z Keni porazil o 26 sekund. Třetí skončil už s velkou ztrátou obhájce prvenství Tsegaye Kebede z Etiopie.

Za svým světovým rekordem z loňského maratonu v Berlíně Kipsang zaostal o minutu a šest sekund.

Čtyřiatřicetiletá Kiplagatová skončila v minulých dvou ročnících druhá, tentokrát už si doběhla do cíle před Buckinghamským palácem pro vítězství. Výkonem 2:20:21 porazila svou krajanku a jmenovkyni Florence Kiplagatovou o tři sekundy.

Třetí skončila při debutu na maratonské trati slavná Etiopanka Tiruneš Dibabaová. Trojnásobná olympijská vítězka a pětinásobná mistryně světa z dráhy zaběhla čas 2:20:35. S oběma Keňankami ztratila kontakt na občerstvovací stanici, kde se musela shýbat pro spadlou láhev s vodou.

Velkou pozornost přitahovala také maratonská premiéra domácí hvězdy Mo Faraha. Olympijský vítěz a mistr světa v závodech na 5000 a 10.000 metrů brzy nestačil lídrům závodu, kterým udával tempo prominentní vodič Etiopan Haile Gebrselassie, a doběhl osmý za 2:08:21. Nevyšel mu ani útok na britský rekord Steva Jonese z roku 1985 z Chicaga (2:07:13).

"Vrátím se. Tímhle to nekončí. Dal jsem do toho všechno, ale jsem zklamaný, protože jsem nepředvedl, co jsem chtěl a co si lidi zasloužili," řekl BBC Farah, který závodil měsíc po kolapsu v cíli Newyorského půlmaratonu.

Londýnský maraton:
Muži: 1. Kipsang 2:04:29, 2. Biwott (oba Keňa) 2:04:55, 3. Kebede 2:06:30, 4. Abshero 2:06:31, 5. Mekonnen (všichni Et.) 2:08:06, 6. Mutai (Keňa) 2:08:18.

Ženy: 1. E. Kiplagatová 2:20:21, 2. F. Kiplagatová (obě Keňa) 2:20:24, 3. T. Dibabaová 2:20:35, 4. Tadeseová 2:21:42, 5. Kebedeová (všechny Et.) 2:23:21, 6. Augustová (Portug.) 2:24:25.