Mo Farah zase se všemi vyběhl, Britové mají z ME už tři zlaté | iSport.cz
13. srpna 2014 • 21:35

Mo Farah zase se všemi vyběhl, Britové mají z ME už tři zlaté

Autor:
Mo Farah přijímá po svém triumfu na evropském šampionátu gratulace od Usaina Bolta
TOP VIDEA
SESTŘIH LM: Atlético Madrid - Juventus Turín. Rozhodli stopeři, domácím VAR vzal gól SESTŘIH LM: Atlético Madrid - Juventus Turín. Rozhodli stopeři, domácím VAR vzal gól
Jágr zářil, bral 0+2 a hrál i oslabení: Potřebuju zase dostat hlad po gólech Jágr zářil, bral 0+2 a hrál i oslabení: Potřebuju zase dostat hlad po gólech
VŠECHNA VIDEA ZDE

Běh na 10 000 metrů vyhrál na ME v Curychu dvojnásobný olympijský vítěz Mohammed Farah a britský triumf znásobil nečekaným stříbrem Andy Vernon. Další zlaté medaile pro Británii přidali James Dasaolu v běhu na 100 m a Tiffany Porterová na 100 m překážek. Druhý den soutěží poznamenal déšť a silný vítr, který si dokonce vynutil přerušení programu.Desetiboj vyhrál Bělorus Andrej Kravčenko díky výraznému zlepšení ve druhém dnu výkonem 8616 bodů. Adam Sebastian Helcelet obsadil 11. místo. Pokazil disk, jen 39,75 m bylo hluboko pod jeho možnostmi, také 460 cm v tyči ho zklamalo. Ani osobní rekord v oštěpu 65,32 m pak už nestačil na útok na první desítku. Marek Lukáš při premiéře na velké soutěži skončil šestnáctý.

"Ten skok o tyči, to byla hrůza, normálně jsem měl strach," glosoval Helcelet podmínky na stadionu, kde pršelo, byla zima, ale hlavně foukal silný vítr. "Tam jsem nechal 150 bodů. A v podstatě kromě oštěpu, na který byly dobré podmínky, tak se mi nepovedlo vůbec nic. Navíc to byl kvůli tomu měnícímu se časovému pořadu pěkně těžký závod," povzdechl si český desetibojař.

Kravčenko šel do čela po skoku o tyči, který byl na dlouho přerušen kvůli vichřici. V oštěpu si vylepšil osobní rekord, výkonem 68,11 m byl ze všech desetibojařů nejlepší a v závěrečné patnáctistovce vedení udržel. Stříbrný medailista z olympijských her v roce 2008 v Pekingu v posledních letech v žádné velké soutěži neuspěl, ale v Curychu se opět představil v nejlepším světle.

Také Farahova forma byla velkou neznámou, desítku letos ještě neběžel a kvůli žaludečním problémům odřekl i účast na Hrách Commonwealthu. Tempo dlouho udávali Turci s keňskými kořeny Arikan a Kaya, ale ve finiši měli nejvíc sil Britové. Farah získal časem 28:08,11 už jedenácté zlato na velké soutěži, jeho krajan Vernon má první medaili. Obhájce zlata z Helsinek Arikan skončil bez medaile čtvrtý.

Pozici letos nejrychlejší Evropanky potvrdila na stovce Dafne Schippersová z Nizozemska. Ještě loni hlavně sedmibojařka a dokonce majitelka bronzu z MS v Moskvě v této sezoně zázračně zrychlila a stovku vyhrála v čase 11,12 s. Letošní tabulky vede i na dvoustovce, a tak může napodobit svou slavnou krajanku Fanny Blankersovou-Koenovou, která získala sprinterské double na ME v roce 1950.

Očekávaný britsko-francouzský souboj v běhu na 100 metrů mužů pro sebe rozhodl londýnský rodák a syn nigerijských rodičů Dasaolu v čase 10,06 s. Francouz Jimmy Vicaut, autor nejlepšího letošního času, ještě před semifinále odstoupil pro zranění stehenního svalu a jeho krajan Christophe Lemaitre se po zlatu z Helsinek musel tentokrát spokojit se stříbrem.

Porterová vyhrála běh na 100 m překážek časem 12,76 s. Atletka, která původně reprezentovala Spojené státy, se po bronzech na MS v Moskvě a v hale v Sopotech dočkala nejcennější medaile.

Mistrem Evropy v chůzi na 20 kilometrů se stal Španěl Ángel Miguel López. V závodu v ulicích Curychu prošel bronzový medailista z loňského mistrovství světa v Moskvě cílem v času 1:19:44 hodiny a v těsném finiši porazil dvojici ruských závodníků. Stříbrný byl o sekundu Alexandr Ivanov, třetí skončil Denis Strelkov s mankem další vteřiny.

V dálkařském sektoru si zopakovala zlato z Helsinek Francouzka Éloyse Lesueurová. Ve čtvrté sérii si zapsala 685 cm a o čtyři centimetry porazila Ivanu Španovičovou ze Srbska. Ruska Darja Klišinová, považovaná za největší favoritku, uhájila bronz jen díky lepšímu druhému pokusu před Němkou Mihambovou.

Podobně jako Farah rozšířil svou zlatou kolekci německý diskař Robert Harting. Trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Londýna nenechal nikoho na pochybách o své síle a hned prvním pokusem 66,07 m si zajistil titul. Estonec Gerd Kanter, olympijský vítěz z Pekingu, si odveze už potřetí evropské stříbro. Z polského souboje o bronz vyšel překvapivě lépe Robert Urbanek než mistr Evropy z Barcelony Piotr Malachowski.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud