30. června 2016 • 09:52

Jako Železný! Němec v jednom závodě hodil dvakrát za 91 metrů

Autor:
Němec Thomas Röhler se stal v Turku patnáctým členem klubu oštěpařů přes 90 metrů.
TOP VIDEA
SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání
Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Už byl lídrem světových tabulek, ale až na mítinku ve finském Turku konečně Němec Thomas Röhler překonal hranici devadesáti metrů. Dokonce hned dvakrát v jednom závodě přehodil metu 91 metru (vítězný pokus 91,28), což se zatím v historii povedlo jen světovému rekordmanovi Janu Železnému.Röhler se stal v Turku patnáctým členem klubu oštěpařů přes 90 metrů. Vítězným výkonem se dostal na jedenácté místo historických světových tabulek.

Na našlapaném stadionu v Turku panovaly ideálny podmínky, slunečno a teplota kolem třiadvaceti stupňů. Röhler nastupoval do soutěže jako světová jednička s výkonem 89,30 metru, který o čtyři centimetry překonal už ve druhém pokusu, čímž překonal rekord stadionu Fina Tera Pitkämäkiho.

VIDEO: Podívejte se na úžasný hod Thomase Röhlera


Ve třetím pokusu mu pak všechno vyšlo. Předvedl skvělý hod a oštěp doletěl až do vzdálenosti 91,28 metrů. Röhler ale pokračoval ve skvělé sérii a pátým hodem o čtyři centimetry znovu překonal hranici 91 metrů.

Röhler se tak stal teprve druhým oštěpařem, který v jednom závodě dvakrát překonal hranici 91 metrů. Janu Železnému se to podařilo celkem osmkrát, nikdo jiný takový kousek nepředvedl. Před posledním pokusem v soutěži (86,26) Röhlerovi publikum v Turku připravilo ovace vestoje. Čtyřiadvacetiletý Němec je tak šest týdnů před startem atletických soutěží na olympiádě v Riu de Janeiru jasným favoritem disciplíny. Další Němec Julian Weber si významně vylepšil osobní rekord na 86,83 metru a dostal se o sedm centimetrů na páté místo světových tabulek před Jakuba Vadlejcha.

Výborný výkon v Turku předvedl i polský kladivář Pawel Fajdek, který vyhrál rekordem stadionu 81,12 metru. Ženský oštěp ovládla Australanka Kathryn Mitchell vítězným pokusem 63,80 metru.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze