Svoboda má rekord, ale mistrem není

svoboda
svobodaZdroj: ČTK
ČTK, Jiří Marek
Atletika

Už potřetí v letošní sezoně překonal Petr Svoboda český rekord v běhu na 110 metrů překážek, ale mistrem republiky v Táboře se nestal.

V rozběhu dosáhl času 13,29 sekundy a vylepšil své vlastní maximum z minulého týdne z francouzského Lille o dvanáct setin, ve finále však "ulil" druhý start a byl diskvalifikován. Mistrem republiky se stal Stanislav Sajdok.

Svobodův nečekaný výkon z rozběhu znamená, že se nyní dělí o deváté místo v letošních světových tabulkách. Pokud se počítají pouze tři Američané, kteří budou startovat na olympijských hrách v Pekingu, je dokonce šestý. "Je to pro mě šok," prohlásil v cíli Svoboda, který je nejrychlejším evropským překážkářem sezony.

Ve finále však po prvním ulitém výběhu při startu ještě před výstřelem "cuknul" a viděl červenou kartu. "Udělal jsem školáckou chybu, kterou si za rámeček nedám," řekl Svoboda. "Jdu pogratulovat Standovi. Ukazuje se, že on je psychicky vyspělý. Umí udržet nervy na uzdě, zatímco já jsem tele. Mrzí mě to," kritizoval se.

Jeho rekord je překvapivý i proto, že po návratu z Lille cítil únavu a bolelo ho koleno, které si ve Francii poranil o překážku. V noci spal jen čtyři hodiny. Před cílem navíc rozběh vypustil. "Nechápu to, myslel jsem si, že je to nějaký vtip," líčil své pocity, když viděl v cíli čas 13,31 sekundy, který rozhodčí ještě o dvě setiny opravili.

V cíli koukal kolem sebe, rozhazoval rukama a krčil rameny. "Já se úplně bojím říct, že jsem to běžel lehce, na padesát procent. Vůbec jsem to nerval," nemohl uvěřit svému výkonu. "Měli by mě vzít na doping, aby mě nepodezírali," usmíval se Svoboda.

Potěšila ho slova kouče Luďka Svobody, že splnil výkonnostní cíl pro sezonu. "Já měl v hlavě čas 13,20, trenér 13,30. Tohle je neuvěřitelné," řekl. Několik setin ještě ztratil na šachovnici. "Myslel jsem, že ten výkon je blbost, nebo že mi foukly čtyři metry do zad," prohlásil.

Prý už se ani nechce zlepšovat. Letos český rekord jednou vyrovnal a třikrát vylepšil. "Mám strach, teď všichni budou čekat nějaký megačas," zhrozil se. "Nechci říkat, že na olympiádě chci do finále, pak to nevyjde a obrátí se to proti mně," řekl překážkář, který měl před letošní sezonou osobní rekord 13,71 sekundy.

Kde se v něm vzalo takové zlepšení? "Začal jsem brát atletiku vážně," řekl třiadvacetiletý překážkář, který kdysi koketoval i s vícebojem. "Letos se to ale začalo strašně zlepšovat a vrací se to. Je to sen," doplnil.

 

Jelikož se z americké kvalifikace mohou zúčastnit na olympiádě maximálně tři překážkáři, opravňuje dnešní výkon Svobodu pomýšlet na olympijské finále.


Letošní nejlepší výkony v běhu na 110 m překážek:
12.87 Dayron Robles (Kuba) 12.6. v Ostravě
12.95 David Oliver (USA) 9. května v Dohá
13.11 Terrence Trammell (USA) 31. května v New Yorku
13.18 Xiang Liu (Čína) 24. května v Pekingu
13.21 Jason Richardson (USA) 31. května v Tallahassee
13.24 Aries Merritt (USA) 31. května v New Yorku
13.25 Tyrone Akins (USA) 13. června v Des Moines
13.28 Ryan Wilson (USA) 8. května ve Fort-de-France
13.29 Petr Svoboda (Česko) 4. července v Táboře
13.29 Anwar Moore (USA) 18. dubna v Greensboro
13.29 Dongpeng Shi (Čína) 24. května v Pekingu

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů