Tyčkařka Isinbajevová honí Bubku

Jelena Isinbajevová
Jelena IsinbajevováZdroj: ČTK/AP
Atletika

Kdo je tady jednička? Na tuhle otázku ohledně nejlepší světové tyčkařky padla při dalším podniku Zlaté ligy v Římě jasná odpověď.

Ruska Jelena Isinbajevová skočila 503 centimetrů a o dva překonala svůj světový rekord.

Ruska hned při svém prvním závodě v sezoně odpálila hlasy, které jako hlavní hvězdu disciplíny začaly vítat Američanku Jennifer Stuczynskou. Ta do té doby skokem 492 centimetry vlastnila nejlepší výkon roku.

Isinbajevová se znovu přiblížila legendárnímu Sergeji Bubkovi. Téměř tříleté čekání na další světový rekord pod širým nebem ukončila, když v Římě na druhý pokus přelétla přes 503 centimetrů. Byl to její 22. rekord, Bubka jich překonal 35.

22
Tolik už Jelena Isinbajevová vytvořila světových rekordů.

„Jestli chci Bubku překonat? Myslím, že odpověď znáte,“ říká Isinbajevová. „Viděli jste, že jsem při rekordním skoku nebyla blízko u laťky. Byla jsem výš. Mým cílem je skočit šestatřicet rekordů.“

Když Isinbajevová před lety jako mladičká gymnastka začínala s atletikou a poprvé uslyšela jméno fenomenálního tyčkaře, zeptala se: „A co je to za holku?“

O něco později si vysloužila přezdívku „Bubka v sukních“. Stejně jako slavný Ukrajinec totiž začala překonávat světové rekordy. Poté, co v létě roku 2005 v Londýně jako první tyčkařka o centimetr přeletěla pět metrů, začala dokonce trénovat s Vitalijem Petrovem, mágem, který k úspěchům přivedl právě Bubku.

Výsledky jejich spolupráce byly však dlouho sporné. V zimě sice posunula halový rekord na 495 centimetrů, ale poslední letní sezony neměla přesvědčivé. Až v pátek večer ukázala Isinbajevová znovu svou sílu.

„Vitalij mi řekl, ať skáču 503,“ líčila Isinbajevová. „To proto, že předtím jsem už mockrát skákala 502 a nic se nestalo. Vitalije napadlo, že bychom něco mohli změnit. Jsem strašně ráda, že se mi to povedlo tady v Římě. Miluju zdejší publikum.“

Isinbajevová má s Petrovem tréninkovou základnu v italské Formii a po závodě na tiskové konferenci plynule přecházela z angličtiny do italštiny.

Světový rekord má pro Isinbajevovou velký význam také v psychologickém boji s Američankou Stuczynskou, která minulý týden na americké kvalifikaci skočila své osobní maximum 492 centimetrů a bývalý světový rekord v této sezoně už dvakrát neúspěšně atakovala.

Po dvou nedokonalých sezonách, ve kterých se Isinbajevová pod novým trenérem trápila s technikou, mnozí předvídali, že se Američanka brzy stane novou tyčkařskou královnou.

„Když Stuczynská skočila 490 a 492, motivovalo mě to,“ připustila Isinbajevová. „Před římským závodem jsem se cítila stejně jako jindy, ale vyhecovaná jsem byla daleko víc. Všichni začali říkat: Isinbajevová skončila, máme novou hvězdu. Naštvalo mě to a jsem za ten pocit ráda. Protože něco takového jsem necítila od mého posledního světového rekordu.“

Isinbajevová měla před závodem technické problémy, ale v pátek při závodě byla v nejlepší formě. Rekordní výšku překonala s přehledem a viditelnou rezervou.

„Před závodem jsem své skoky studovala na videu a vypadalo to strašně,“ líčila Isinbajevová. „Teď jsem se sobě opravdu líbila. Měla jsem problémy s technikou, s trenérem i v osobním životě. Nyní se cítím vnitřně moc šťastná. Jako ta Isinbajevová, kterou jste znali dřív.“

Isinbajevová tradičně zahájila sezonu až v červenci. Do olympijských her ji čekají ještě tři závody – ve Stockholmu, v Londýně a v Monaku.