Prostějov zdolal Zadar a drží naději na postup

0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
Draft NFL bude honbou na quarterbacky, můžou být hvězdy i propadáky

Basketbalisté Prostějova porazili v předposledním utkání osmifinálové skupiny L Vyzývacího poháru na domácí palubovce BC Zadar 99:82 a uchovali si šanci na postup do čtvrtfinále. Za týden ale musí zvítězit v Rusku nad Lokomotivem Kubaň.

Výhra Prostějova nad soupeřem, který dorazil na Hanou s poněkud omlazeným týmem, se nerodila snadno. Zadaru dnes oproti prvnímu vzájemnému duelu v Chorvatsku chyběli podkošový hráč Jurica Žuža s Američanem Chesterem Masonem, kteří v klubu skončili. Doma zůstal i další americký basketbalista Brown Brandon.

Hanákům vyšel dokonale úvod. Po jednoduchých protiútocích získali snadno až desetibodový náskok (21:11). Jenže slibný start plynule přešel do herní krize. Chyby protivníka v obraně využívali hosté k pohledným kombinacím, po nichž se lehce dostávali zásluhou rozehrávače Marko Cara pod košem do snadných střeleckých pozic.

V této fázi Prostějov špatně bránil, hrál hodně staticky a také se mu přestala dařit koncovka. Výsledkem byla čtrnáctibodová šňůra Zadaru, který získal náskok 36:28.

Trenér Peter Bálint se snažil oddechovými časy vyburcovat své svěřence k obratu. Do poločasové přestávky se však hráči Prostějova trápili.

"Po dobrém pětiminutovém vstupu jsme hráli velice špatně. Přestali jsme se vracet do obrany, chybovali v rozehrávce, chyběla komunikace mezi hráči. Basketbal byl v tuto chvíli z naší strany hrozný. Soupeři jsme dovolili střílet neuvěřitelně snadné koše," nešetřil kritikou Bálint.

Změna přišla po pauze. Prostějov zpřesnil nejen kombinační akce, ale hlavně se mu začala dařit střelba. Tým k obratu nastartovaly dva tříbodové koše Veikalase v krátkém sledu.

"V přestávce jsem musel zvýšit na hráče hlas.  Zlepšil se náš výkon v obraně. Zvýšili jsme i rychlost v přechodu do protiútoku a hlavně jsme zpřesnili koncovku. To byly hlavní body našeho úspěchu," uvedl Bálint.

Hráči Zadaru už nestačili v obraně držet krok jako v první části zápasu. Navíc se domácí basketbalisté začali častěji prosazovat v koncovce, a to nejen pod košem, ale také z tříbodového území. Třetí čtvrtinu vyhrál Prostějov 35:19. Po tomto úderu se už Zadar na zvrat nezmohl.

Hlavními tahouny Prostějova byli Zagorac, Lawrence a Landry, ke kterým se po změně stran přidal i Veikalas.Utkání osmifinálové fáze Vyzývacího poháru basketbalistů: