Je to doma! Basketbalisté přehráli Portugalsko a slaví postup na ME

0
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Čeští basketbalisté postoupili poprvé od roku 2007 na mistrovství Evropy. Po dnešní výhře nad Portugalskem 90:71 mají jistotu, že budou nejhůře mezi čtyřmi postupujícími celky na třetích místech. Přispěly k tomu i výsledky ostatních skupin. Čeští reprezentanti jsou však stále ve hře o druhé místo ve skupině F, ke kterému jim stačí prohrát o méně než 18 bodů v závěrečném utkání v Turecku.

Portugalci už v prvním vzájemném utkání ukázali, že jejich největší zbraní je střelba z dálky. V úvodu dnešního zápasu to připomněli. Dvě trojky jim zajistily rychlý náskok, a když k tomu přidali i dobrou práci pivota Fonseky, bylo z toho vedení 20:11.

Jenže Češi měli zdrcující odpověď a Portugalce rozstříleli jejich vlastní zbraní. Trojkovou kanonádu načal Bartoň, v úvodu druhé čtvrtiny pak tři trojky v krátkém sledu zaznamenal Jelínek, čímž zařídil týmu vedení a postaral se o zlomový moment zápasu. Dal tak zapomenout na předchozí tři zápasy, které mu tolik nevyšly.

Český náskok rychle narůstal. Kromě dalších trojek Satoranského a Hrubana k tomu přispívaly i pohledné kombinace do lehkých pozic zpod koše. Druhou čtvrtinu Češi vyhráli o 20 bodů a položili základ k potřebnému vítězství.

Portugalci se v úvodu druhé půle pokusili výrazně zlepšenou obranou vrátit do zápasu a dokázali i nahradit klíčového pivota Fonseku, který se brzy vyfauloval. Povedlo se jim snížit na osm bodů, k čemuž přispěly i české chyby a neproměněné trestné hody, jenže pak dal další trojku Kudláček. Vrátil tím reprezentaci těsně před poslední čtvrtinou uklidňující dvouciferný náskok.

Definitivní rozhodnutí přišlo v úvodu závěrečné části, kdy se znovu za tři body prosadil Kudláček a Jelínek přidal koš s faulem a svou čtvrtou trojku. Celkem Jelínek zaznamenal 25 bodů.

Závěr utkání už byl z českého pohledu spíše exhibicí a zaplněná hala v Chomutově, kde bylo téměř dvojnásobek lidí, než je míst k sezení, slavila blížící se postup.