Výborný James nestačil. Finále NBA začalo výhrou Golden State

0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Basketbalisté Golden State Warriors v úvodním finále NBA porazili Cleveland Cavaliers 108:100 po prodloužení. Hostům nestačilo 44 bodů LeBrona Jamese a navíc kvůli zranění nedohrál Kyrie Irving.

Cleveland do svého prvního finále od roku 2007 vstoupil dobře, když v první čtvrtině vedl až o 14 bodů. Warriors, kteří bojovali o titul naposledy v roce 1975, se ve druhé části vzchopili a v poločase prohrávali jen o 3 body.

Před poslední dvanáctiminutovkou bylo srovnáno 73:73. Cavaliers téměř každý druhý útok hráli přes LeBrona Jamese, jemuž spoluhráči vyklízeli prostor, aby mohl hrát 1 na 1. James se prosazoval hlavně ve vymezeném území, ale necelé tři minuty před koncem srovnával na 96:96 přesným trojkovým pokusem.

V poslední minutě domácí poslal do vedení úřadující MVP ligy Stephen Curry a za hosty srovnal trestnými hody Timofej Mozgov. Domácí si připravili útok po oddechovém času, Curry šel sám na koš z pravé strany, ale jeho pokus zablokoval rozehrávač Kyrie Irving.

Cavaliers tak měli k dispozici dostatek času na potenciálně vítěznou střelu. Ta se nepovedla LeBronu Jamesovi a do koše nespadl ani nečekaně nadějný pokus Imana Shumperta, jenž vystřelil v poslední vteřině zády ke koši z rohu hřiště.

Prodloužení zahájil čtyřmi trestnými hody Curry a naděje hostů na úspěch pohřbil přesnou trojkou Harrison Barnes. Hráči Clevelandu v prodloužení minuli prvních deset střel a jediný koš týmu zaznamenal LeBron James až devět vteřin před koncem.

Ještě větší pohroma než ztracená koncovka potkala hosty dvě minuty před koncem prodloužení. Kyrie Irving, autor 23 bodů, spadl při úniku s míčem a s bolestivou grimasou zamířil předčasně do šatny. Irving má zdravotní problémy v celém průběhu play-off a zřejmě si obnovil zranění levého kolene.

LeBron James nastoupil do své šesté finálové série v kariéře a poprvé ve finále překonal 40 bodovou hranici. Na 44 bodů se však hodně nadřel, když proměnil osmnáct z 38 pokusů z pole.

„Musíme toho udělat více kolem něho,“ věděl po utkání trenér Clevelandu David Blatt.

Warriors k výhře vedl Stephen Curry s 26 body a 8 asistencemi. Klay Thompson přidal 21 bodů. Hodně přispěl také náhradník André Iguodala s 15 body. Lavička Warriors přestřílal hostující náhradníky 35:9.

Výsledek:

Golden State - Cleveland 108:100 po prodl. (29:19, 51:48, 73:73, 98:98)
Nejvíce bodů: Curry 26, Thompson 21, Iguodala 15, Green 12, Barnes 11 - James 44, Irving 23, Mozgov 16. Fauly: 16:20. Trestné hody: 22/20 - 19/13. Trojky: 10:9. Doskoky: 48:45. Diváci: 19.596. Stav série: 1:0.