Černý start! Češi neudrželi nervy a v boji o OH padli s Lotyšskem

0
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby
Q&A: Zadinův výstup. Dědkova práce? Co Varaďa do Sparty a Hořava v Kladně?

První zápas v olympijské kvalifikaci českým basketbalistům vůbec nevyšel. I přes slibný úvod prohráli s Lotyšskem 59:71 a ve středu budou muset vyhrát nad Japonskem, aby postoupili do semifinále. Už v něm by se navíc pravděpodobně střetli s favoritem turnaje, domácím Srbskem. Na olympiádu do Ria se podívá jen vítěz turnaje.

Lotyši vyhráli i druhé utkání a jsou už jistým vítězem skupiny B. V semifinále se tím pádem zřejmě vyhnou favorizovanému Srbsku, na které by v případě postupu narazili právě Češi, pokud domácí tým překvapivě neprohraje s Angolou.

Čeští basketbalisté začali výborně a první čtvrtinu vyhráli 20:13. Ve druhé části sice přišel střelecký výpadek, ale i tak drželi Češi s Lotyšskem především díky příchodu Pavla Pumprly krok. Problémem byly brzy nasbírané tři osobní chyby Jana Veselého, který tak trávil víc času jen na lavičce.

Čeští fanoušci v Bělehradě na olympijské kvalifikaci

Ve třetí části už se zdálo, že se svěřenci trenéra Ronena Ginzburga dostávají znovu do správného tempa. Veselý vyburcoval zhruba 500 českých fanoušků v Kombank Areně efektní smečí i blokem, jenže pak si připsal čtvrtý faul a musel znovu ze hry.

Lotyši šli do závěrečné čtvrtiny se šestibodovým vedením, které Češi rychle šňůrou 8:1 smazali. Jenže pak se Veselý šest minut před koncem po sporném útočném faulu vyfauloval a český tým úplně vypadl z konceptu. Vše umocnila technická chyba kapitána Welsche, kterou později následovala ještě jedna pro Tomáše Satoranského.

Češi navíc selhávali z čáry trestného hodu, když jich proměnili jen 11 z 23, což znamená bídnou 48procentní úspěšnost.

Kvalifikační turnaj basketbalistů o postup na olympijské hry:
Bělehrad - skupina B:
ČR - Lotyšsko 59:71 (20:13, 30:31, 45:51)
Nejvíce bodů:
Schilb, Veselý po 10, Pumprla, Benda po 9, Welsch 8 - Bertans 18, Timma 13, Strelnieks 11. Fauly: 27:26. Trestné hody: 23/11 - 26/22. Trojky: 2:5. Doskoky: 41:42.

Semifinále v Bělehradě si přiblížili basketablisté Portorika, kteří porazili Angolu 91:81. O postup by je mohla připravit jen senzační výhra Angoly nad Srbskem. V semifinále by měli narazit na vítěze skupiny B, ve které je i Česká republika.

Favorizované Portoriko sice v úvodu působilo unaveným dojmem po pondělním utkání se Srbskem a Angola toho využila k rychlému vedení, jenže pak se rozehrály hvězdy J.J. Barea a Carlos Arroyo. Oba nastříleli po 18 bodech a Portoriko postupně získalo až dvacetibodové vedení.

Ve filipínské části kvalifikace v Manile uspěla favorizovaná Francie v souboji s domácím výběrem. Po nevydařené první čtvrtině skóre otočila a vyhrála 93:84. Nejužitečnější hráč Evropské ligy Nando de Colo se o to postaral 27 body, druhý z hvězdných rozehrávačů Tony Parker přidal 21 bodů. Uspěla i Kanada, která porazila Turecko 77:69.