9. února 2018 • 21:29

Životní výkon Veselého! Fenerbahce dotáhl v Evropské lize k další výhře

Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu
Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs

Basketbalista Jan Veselý dovedl Fenerbahce Istanbul nejlepším výkonem kariéry k výhře 77:69 nad Bambergem ve 22. kole Evropské ligy. Český pivot za 27 minut na palubovce nasbíral 26 bodů, 11 doskoků, jednu asistenci a dva zisky, sedmkrát ho hosté faulovali. Index užitečnosti měl 36, což je jeho osobní rekord. Dosavadním maximem pro něj byla užitečnost 31 z duelu s Realem před dvěma lety. Více bodů než dnes dal pouze v listopadu CSKA Moskva, a to 31.

Veselý, kterého na přelomu roku přibrzdily zdravotní potíže, ukázal, že je opět v dobré formě. Zápas začal sice na lavičce, ale od svého nástupu na závěr první čtvrtiny na palubovce dominoval. Ve druhé čtvrtině dal 11 bodů a byl hlavním důvodem, proč si Fenerbahce vybudovalo dvouciferný náskok, vedoucí k výhře.

Bamberg především nedokázal odstavovat Veselého na doskoku pod vlastním košem. Český reprezentant tak dopichoval míče, smečoval rovnou z doskoku a celkem nasbíral osm útočných doskoků, čímž vyrovnal dosavadní rekord sezony. Před dvěma roky měl ale ještě o dva míče získané pod soupeřovým košem více.

Veselý navíc znovu ukázal, jak v této sezoně vylepšil trestné hody, když proměnil osm z deseti pokusů. Celkem se tak blíží už úspěšnosti 70 procent, přičemž v předchozích třech sezonách měl dohromady průměr 50 procent.

Když Bamberg v poslední čtvrtině zlobil a snížil na jednociferný rozdíl, byl to právě Veselý, kdo dvěma koši za sebou spoluhráče uklidnil. Fenerbahce už si pohlídalo patnácté vítězství v sezoně, znamenající udržení druhé příčky v tabulce. Navíc tak istanbulský celek napravil minulý debakl 70:95 s Olympiakosem Pireus.

"Byl to velmi důležitý zápas po tom minulém propadáku. Nebylo to jednoduché, ale slíbili jsme si, že budeme bojovat po celých 40 minut. A to jsme zvládli. Je to důležité týmové vítězství," řekl Veselý v pozápasovém televizním rozhovoru.

Evropská liga basketbalistů - 22. kolo:

Fenerbahce Istanbul - Bamberg 77:69 (za domácí Veselý 26 bodů, 11 doskoků, 1 asistence),

19:00 Crvena zvezda Bělehrad - Milán, Žalgiris Kaunas - Chimki Moskva, 20:45 Real Madrid - Olympiakos Pireus.