29. června 2018 • 19:48

Skvěle! Češi udolali Finsko 77:73 a MS je o krok blíž, zářil Hruban

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Čeští basketbalisté v kvalifikaci o postup na mistrovství udolali Finsko 77:73 a zajistili si postup do další fáze, do které se přenášejí i dosavadní výsledky. Ve vyhecovaném duelu v Pardubicích zářil Vojtěch Hruban, který nastřílel 30 bodů. Šlo už o čtvrté vítězství z pěti zápasů a svěřenci trenéra Ronena Ginzburga tak mají jistotu, že vyhrají skupinu F.

V pondělním závěrečném utkání skupiny přivítají čeští reprezentanti opět v Pardubicích Bulharsko, které dnes zvítězilo nad Islandem 88:86 a udrželo se v boji o tři postupová místa. Češi však také budou mít o co hrát, jelikož i tento výsledek se bude přenášet do další fáze, v níž se postupující ze skupiny F spojí se skupinou E. Z té by měli postoupit reprezentanti Francie, Ruska a Bosny a Hercegoviny.

Zatímco Česku chyběly obě největší opory Tomáš Satoranský a Jan Veselý, Finsko přivezlo svou hvězdu z NBA Lauriho Markkanena. Nakonec však chyběl střelec z Barcelony Petteri Koponen, který onemocněl.

Od začátku se hrálo v Pardubicích vyrovnané utkání. Česká obrana nedala vydechnout Markkanenovi, který už v první čtvrtině kolem sebe vrhal naštvané pohledy. A to zásluhou dobré práce Martina Kříže a kapitána Pavla Pumprly. Rozstřílel se sice finský kapitán Matti Nuutinen, jenže na české straně zářil Hruban, který dal do poločasu 14 bodů.

Češi předváděli zkušený výkon bez výraznějších chyb, do poločasu ztratili jen tři míče. Také poměrně dobře doskakovali a nedovolili soupeři dostat se do většího než čtyřbodového vedení.

V dobrém výkonu pokračovali i ve druhé půli, do které trenér Ginzburg nasadil poměrně malou sestavu. Ta dlouho odolávala finské snaze o střelbu z dálky a na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny přišel rozhodující nápor, který vynesl českému týmu sedm minut před koncem dvanáctibodové vedení.

Finsko se sice ještě dvěma trojkami Mikka Koivista udrželo ve hře a dvě minuty před koncem snížilo na rozdíl jediného koše, ale Češi už výhru nepustili. Hruban potvrdil svůj nejlepší výkon za národní tým dvěma koši v poslední minutě, důležitý blok přidal Pumprla.

ČR - Finsko 77:73 (18:17, 37:36, 61:55)
Nejvíce bodů: Hruban 30, Vyoral 12, Schilb 8, Bohačík 7 - Nuutinen 24, Markkanen 13, Wilson 8. Fauly: 18:22. Trestné hody: 22/15 - 7/5. Trojky: 6:10. Doskoky: 39:33. Diváci: 3216.

Bulharsko - Island 88:86 (45:43)