Welsch a Bartoň se loučili s kariérou. Diváci jim tleskali vestoje! | iSport.cz
Ivo Pospíšil
22. června 2019 • 21:00

Welsch a Bartoň se loučili s kariérou. Diváci jim tleskali vestoje!

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Sparťané regenerovali po zápase. Kotal chválil hřiště, Rosický pozoroval
Jágr varuje: Jestli současná opatření budou pokračovat, sport skončí!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Létali jim třpytky na hlavu, halou duněla hymna vítězů We are the champions a oni měli po boku nejen svou rodinu, ale i řadu hvězd. Tisíce lidí tleskaly českým basketbalovým ikonám Jiřímu Welschovi a Luboši Bartoňovi, kteří se ve vzájemném duelu loučili v Pardubicích se svou kariérou. Rozešli se smírně 79:79. A tuhle remízu trefil symbolicky Bartoň – trojkou pár vteřin před koncem.Byl to až symbolický den pro jejich loučení. Přesně před dvaceti lety, se totiž Jiří Welsch a Luboš Bartoň setkali v reprezentaci coby devatenáctileté naděje a na mistrovství Evropy šokovali sestřelením favorizovaného Řecka. Bartoň tehdy nasbíral 26 bodů a 7 doskoků. Welsch zase 13 bodů a 4 asistence.

A dnes se ten jejich kruh parádních kariér definitivně uzavřel.

V bouřlivé atmosféře, se všemi klíčovými osobami ze svého okolí a vzájemným duelem, který skončil remízou 79:79. Remízou, kterou trefil v samotném závěru trojkou vyhlášený ostrostřelec Bartoň. „Myslím, že to tak mělo být. Byla to rozlučka jich obou a bylo to symbolické,“ usmál se i Tomáš Satoranský, jenž po celý zápas bavil přihrávkami nebo smečemi za Welschův výběr.

Remíza byla jen vyvrcholením a byla druhořadá. Šlo hlavně o setkání. Oslavu jejich kariér. Vzdání respektu. „Třeba Kuba Kudláček přijel ještě v noci z draftu NBA, aby tu mohl s námi být a hrát. Je to pro mě pocta,“ přiznal Bartoň.

Přičemž i aktuální skaut pro Charlotte Hornets tleskal, když obě hlavní ikony vbíhaly na palubovku. Bartoň představený na velkoplošné kostce s řadou akcí z Euroligy, již v roce 2010 vyhrál. Welsch zase coby draftovaný a zářící druhý Čech v NBA.

„Jirka pro mě byl vzorem, jak byl univerzální a také byl známý, že dělá ostatní kolem sebe lepšími. To mi dalo i do mé kariéry hodně. Zatímco Luboš mi zase pomáhal svými radami,“ řekl Satoranský. „Povahou jsem asi podobnější Lubošovi, který je stejný rapl jako já, přičemž mi radil, jak některé situace řešit. Oba jsme byli i v Barceloně a hodně z mých bývalých koučů ho zná, vždy jsem si ale na něm cenil, že se s ním dalo o všem popovídat,“ uznal stále ještě hráč Washingtonu Wizards. 

Jakmile pak duel začal, rozjelo se od prvních vteřin i různé hecování. Hned, jak Bartoň svou první ranou v utkání dal air ball, Welsch se pobaveně zaculil. Na obrazovkách létaly jejich hrané scénky, v přestávkách si oba zazávodili na čtyřkolkách, či soutěžili v dalších dovednostech a grády tomu dodal i vyhecovaný výkon herce Ivana Trojana. „Trenér mi říkal, ať hraju naplno,“ smál se.  

To už pak před druhou půlí létaly i děkovačky na dálku. Z úst trenéra Aita Garcii Renesese, Álexe Mumbrúa, Rickyho Rubia či aktuální asistenta trenéra mistrovského Toronta Raptors Sergia Scariola. „Oba jste byli příkladoví dříči,“ přiznal Scariolo.

Zatímco osobně s nimi byli třeba Petr Treml, Petr Czudek, Martin Ides – ti, kteří s nimi hráli i ten dvacet let starý památný duel s Řeckem… Tornike Shengelia, Carlos Jiménez, Berni Rodriguez, Boniface N´Dong nebo Jaka Lakovič – ti, kteří s nimi během kariéry hráli v klubech… a nakonec také příbuzní, rodiče, děti, manželky (Welsche osobně podpořila i první žena Linda).

„Díky všem, kteří se mnou sdíleli tuhle cestu,“ podotkl proto Welsch a Bartoň doplnil: „Neměl jsem příležitost ukončit tu kariéru před rodinou, ale teď ano. Jsem dojatý a děkuji všem.“

Jedenáct vteřin před koncem proto i tisíce fanoušků v hale vstaly a spustily potlesk ve stoje. Načež tři vteřiny před koncem přišla Bartoňova vyrovnávací trefa. On sám celkem nasbíral v zápase 34 bodů, Welsch jich přidal 15. A duel se tak v poklidu dohrál ke vzájemnému respektu jich obou.

Tak jak si za svou velkolepou kariéru zasloužili… 

Jiří Welsch a Luboš Bartoň po společné rozlučce s kariérou.
Jiří Welsch a Luboš Bartoň po společné rozlučce s kariérou.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud