29. listopadu 2008 • 20:49

Prostějov se pod novým koučem radoval

SESTŘIH: Slovácko - Sparta 2:4. Letenští jsou o krok blíž k titulu, zářil Kuchta
SESTŘIH: Plzeň - Mladá Boleslav 3:0. Jasná záležitost, hosté se zvedli až v závěru

Vítěznou premiéru dnes zažil kouč prostějovských basketbalistů Peter Bálint. Jeho svěřenci v sobotním zápase nejvyšší domácí soutěže zdolali Kolín 99:86 a posunuli se na páté místo tabulky.

Zbylé dva zápasy přinesly regionální derby a v nich výhry favoritů. Ostrava otočila zápas s nováčkem z Opavy (79:68), Nymburk nepřipustil drama v Poděbradech, kde vyhrál 105:64.

Prostějovští si v první čtvrtině udržovali po většinu času vedení, těžili také z pěti úspěšných tříbodových košů a ze stoprocentní úspěšnosti při trestných hodech.

Druhá část už byla vyrovnanější - Kolínští rychle stahovali, po 16 minutách hry otočili na 41:42 a brzy vedli až o sedm bodů. Po změně stran ale hráči Prostějova znovu účinně zabojovali a rozhodli o vítězství.

"V prvním poločase jsme hráli špatně v obraně a soupeře dostali pod tlak až zlepšenou obranou a kolektivní hrou. Pak už jsme dávali lehké koše a přidali i střelbu zdálky. Kluci podali kolektivní a bojovný výkon," chválil hráče Bálint.

Poločasové probuzení domácích bylo k vidění i v Ostravě. Nová huť totiž v první dvacetiminutovce jen stěží hledala recept na ligového nováčka z Opavy. "Nedařilo se nám prosadit proti zónové obraně, byť jsme se na ni celý týden dopředu připravovali," uvedl na webu basketbalové federace domácí kouč František Rón.

Po přestávce jeho hráči získali téměř neomylnou jistotu ve střelbě zblízka, z 28 pokusů v celém zápase proměnili hned 22. Zato Opava se postupně začala ztrácet ve všech herních činnostech a v poslední čtvrtině nechala domácí v klidu zvyšovat náskok.

"Nepovedl se nám především druhý poločas, v němž jsme nestačili v defenzivě, dostali 55 bodů a nevedlo se nám ani v útoku," řekl zklamaný trenér David Klapetek.

Úplně jiný zápas byl k vidění v Poděbradech, které poprvé od svého vstupu do ligy přivítaly nedaleký Nymburk. Hosté od začátku ukazovali svou převahu a už v první čtvrtině získali téměř dvacetibodový náskok, který jim pak už stačilo jen hlídat.

"Začali jsme velice dobře, ovšem druhá čtvrtina byla z naší strany hrozná, 32 inkasovaných bodů je opravdu hodně," řekl po zápase kouč Nymburka Muli Kacurin.

Jeho hráči totiž začali vypouštět souboje pod vlastním košem, zásluhou přesné střelby ze všech pozic si ale drželi stále pohodové vedení. "Po utkání v Eurocupu jsme byli velice unaveni, především mentálně," hledal příčiny poklesu výkonu Kacurin.

Jeho svěřenci se ale po přestávce opět zvedli a ke spokojenosti kouče zápas dovedli k více než čtyřicetibodové výhře. V tabulce tak stále bez potíží hájí první místo.

Výsledky - 15. kolo:

Prostějov - Kolín 99:86 (32:26, 50:53, 80:71)
Nejvíce bodů: Beechum 20, Pruitt 18, Ames 17, Novák 15, Staněk 12 - Mihailovič a Rogers 18, Brown 15. Rozhodčí: Macela, Vrážel, Večeřa. Trestné hody: 23/18 - 15/10. Fauly: 19:17. Trojky: 15:10. Diváci: 1658. Nejlepší hráč: Novák.

Poděbrady - Nymburk 64:105 (10:29, 42:57, 55:84)
Nejvíce bodů: Soliver 23, Mujagič 11, Norwa 9 - Sokolovský 24, Benda a Gray po 15, Lee 12, Jagodnik 11, Venta 10. Rozhodčí: V. Lukeš, Galajda, L. Lukeš. Trestné hody: 39/29 - 26/20. Fauly: 24:27. Trojky: 5:11. Diváci: 550. Nejlepší hráč: Sokolovský.

Ostrava - Opava 79:68 (13:20, 24:38, 53:49)
Nejvíce bodů: Arnold 25, Robinson 14, Procházka, Korytek a Mielczarek po 10 - Šoška 17, Pumprla 16, Čarnecký 11. Rozhodčí: Dolinek, Kapl, Matějek. Trestné hody: 33/23 - 23/16. Fauly: 18:28. Trojky: 4:4. Diváci: 1419. Nejlepší hráč: Arnold.