2. prosince 2008 • 19:55

Nymburk prohrál ve Vršaci

Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

AKTUALIZOVÁNO - Basketbalisté Nymburku ve svém prvním venkovním vystoupení v Evropském poháru FIBA podlehli v srbském Vršaci 74:82 a nenavázali tak na premiérové vítězství nad Podgoricou z minulého týdne.

Příští úterý se čeští šampioni utkají v Pardubicích s favorizovaným Bilbaem, které po velkém obratu v závěrečné čtvrtině vyhrálo v Podgorici 67:65 a vede tabulku.

Vršac dnes stál před povinností zvítězit, protože kdyby aktuálně druhý nejlepší srbský tým po nezdaru v Bilbau nezvládl ani dnešní duel, jeho šance na postup by hned na začátku soutěže dostaly vážné trhliny. Každá domácí ztráta totiž ve čtyřčlenné skupině, z níž se do play off dostanou nejlepší dva celky, může být kritická.

Tým Hemofarmu však žil proti Nymburku v nejistotě jen v úvodu utkání, v němž hosté přečkali očekávaný nápor a pak je bodově táhl Schilb. Nejlepší chvíle Nymburk zažíval na prahu druhé čtvrtiny, když po šňůře šesti bodů odskočil do mírného vedení 24:20.

Jenže pak na Středočechy dopadla střelecká krize, za pět minut dali jen dva body a Vršac, opírající se o podkošového kanonýra Marjanoviče, jim dokázal rychle odskočit. Marjanovič tak dokonale zastoupil dalšího obra Vukosavljeviče, který se před týdnem ve Španělsku blýskl 25 body, ale dnes úplně vyhořel.

Nymburk navíc začal lehce ztrácet míče, domácí všechny chyby trestali a vedli až o deset bodů. Po poločase se zápas zlomil definitivně a Nymburku začalo hrozit, že si odveze vysokou porážku, kterou by v domácí odvetě možná jen stěží smazal tak, aby měl lepší vzájemnou bilanci, která při shodném počtu bodů rozhoduje.

Když hosté v 32. minutě prohrávali 50:69, vypadala jejich situace beznadějně. Závěrečné vzepětí, v němž Nymburk spasily hlavně trojkové pokusy Sokolovského, Graye a Křemena, a smazání manka o plných jedenáct bodů však dojem z vystoupení Středočechů v Srbsku částečně zlepšily, i když Nymburk byl daleko od zopakování loňského překvapivého triumfu na palubovce Crvené Zvezdy Bělehrad.

Kouč Nymburka Muli Kacurin i přes zlepšení v závěru příliš nadšený nebyl. "Ten rozdíl vzhledem k průběhu zápasu nakonec není tak špatný, ale spokojený být nemůžu. Vršac byl celkově lepší než my, nám se především vůbec nedařilo v druhé čtvrtině v ofenzivě. Místo brejkových situací jsme soupeři nabídli lehké koše a z toho pramenily ty čtyřbodové výkyvy ve skóre. Navíc jsme nedokázali ubránit Marjanoviče," řekl Kacurin ČTK.

Hemofarm Vršac - ČEZ Nymburk 82:74 (20:20, 42:34, 64:50)
Nejvíce bodů: Marjanovič 19, Markovič 17, Macvan 11, Krstovič 10 - Gray 17, Lee 16, Sokolovský 10, Jagodnik a Schilb 8. Rozhodčí: Biricik (Tur.), Latiševs, Lucis (oba Lot.). Fauly: 17:22. Trestné hody: 17/20 - 8/8. Trojky: 3:6. Doskoky: 33:27. Diváci: 2000.

Budučnost Podgorica - Iurbentia Bilbao 65:67 (16:13, 37:31, 58:45).