23. března 2010 • 22:02

ULEB: Nymburk podlehl ve čtvrtfinále Bilbau

Autor:
Nymburk na Bilbao nestačil.
TOP VIDEA
NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea
Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Basketbalisté Nymburka prohráli ve čtvrtfinále Evropského poháru ULEB s Bilbaem 47:59, i když v poločase vedli o deset a před poslední čtvrtinou ještě o sedm bodů. Závěrečnému náporu favorita však neodolali. Příští středu musí v odvetě na španělské půdě vyhrát alespoň o 13 bodů, aby se dostali do Final Four druhé nejlepší evropské pohárové soutěže.Český reprezentant ve službách Bilbaa Tomáš Hampl se dnes v pardubické ČEZ Areně, kde Nymburku fandila i dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková, na palubovce neobjevil. Celý zápas, v němž většinou vedl Nymburk, strávil na lavičce. Bilbao zachránil až skvělý obrat v poslední části utkání.

Nymburští mohli jet na Pyrenejský poloostrov s mnohem lepší výchozí pozicí, ale vymstilo se jim selhání v závěrečné čtvrtině. První tři desetiminutovky přitom Středočeši s desátým celkem španělské ligy hráli na hranici svých možností a zdálo se, že soupeři oplatí dvě porážky z loňských soubojů v základní skupině.

Šestinásobní čeští šampioni předváděli 30 minut možná nejlepší basket za tři sezony, co v Eurocupu nastupují. Především jejich obrana byla výtečná a favorizované Bilbao, podle expertů jeden z hlavních adeptů na celkové vítězství, v útoku tápalo. Nymburk dovolil v poločase baskickému klubu nastřílet jen 22 bodů, což je vynikající vizitka, a většinou díky agresivnímu pojetí držel Bilbao pod tlakem.

V útoku Nymburk sázel na rychlou kolektivní hru, za 30 minut nastřílel sedm trojek a bodově zářil hlavně Ron Lewis. Poločasové vedení 33:22 a sedmibodový náskok po třetí čtvrtině držel pardubickou halu ve varu a Nymburk nadávkoval velkým optimismem. Ovšem čtvrtá čtvrtina přinesla velký obrat.

Bilbao viditelně zvýšilo nasazení a tlak v obraně, na což domácí nestačili reagovat. Rychle nakupili laciné ztráty a už po necelých třech minutách bylo vyrovnáno. Nymburk čekal v poslední desetiminutovce čtyři minuty na to, než se bodově prosadí některý z jeho hráčů. Když pivot Phil Ricci snížil na 44:46, byl už soupeř rozjetý k velkému trháku a v závěru se vezl na vlně euforie.

Devíti body Bilbao podržel do té doby neviditelný střelec Blums, zdatně mu sekundoval i Moiso. Právě oni měli na konci hlavní podíl na výhře Bilbaa, zatímco Nymburk se nezmohl ani na zmírnění porážky. V pardubické hale se v letošní pohárové sezoně představil naposledy. I kdyby senzačně postoupil mezi finálovou čtyřku, turnaj se bude hrát na neutrální půdě.

ČEZ Nymburk - Bilbao Basket 47:59 (18:15, 32:22, 42:35)

Nejvíce bodů: Lewis 17, Pumprla 9, Ricci 7, Benda 6 - Moiso 11, Banič a Warren po 10. Rozhodčí: Muzakis (Řec.), Cmikiewicz (Pol.), Herceg (Chorv.). Fauly: 18:17.
Trestné hody: 9/5 - 17/12. Trojky: 8:3. Diváci: 7520.

OHLASY PO UTKÁNÍ
Nymburský trenér Muli Kacurin uznal, že v poslední čtvrtině, kterou španělský celek drtivě ovládl v poměru 24:5 a dokonal velký obrat, domácí neměli šanci na úspěch.

"Bilbao nás jasně přehrálo a výhru si nakonec zasloužilo. První tři čtvrtiny jsme hráli výborně, hlavně výbornou obranou jsme soupeře asi překvapili, na což můžeme být pyšní. Ale ve čtvrté čtvrtině jsme odešli fyzicky, ztratili sílu v nohách a už jsme v útoku neukázali to, co jsme ukázat chtěli," litoval Kacurin.

Sami hráči těžko hledali důvody kolapsu v poslední čtvrtině. "Jako bychom se zalekli vítězství. Dopouštěli jsme se zbytečných ztrát, navíc soupeř se začal střelecky prosazovat i z dálky, což mu předtím tolik nešlo," přemítal pivot Petr Benda.

Kapitán Ladislav Sokolovský smutně připustil, že takovou útočnou marnost v závěru v bohaté kariéře nepamatuje. "Nevzpomínám, že bych někdy byl u pěti vstřelených bodů za čtvrtinu," posteskl si Sokolovský.

Kouč Kacurin se nechtěl vymlouvat na to, že Nymburk měl v nohách náročný víkendový závěr domácí pohárové soutěže. Během čtvrtku, pátku a soboty sehrál tři zápasy a po dvou dnech odpočinku se hned vrhl do zápasu Eurocupu.

"O tom těžkém programu jsme věděli, nevymlouvám se, jen konstatuju fakt. Na druhou stranu v Evropě určitě není mužstvo, které by za poslední dny sehrálo tolik zápasů. Potřebovali jsme být svěží, ale poslední čtvrtinu jsme nezvládli. Byla to kombinace několika věcí, hráli jsme se skvělým soupeřem a my už neměli z čeho brát," uvedl Kacurin.

Nymburk musí v odvetě ve Španělsku příští středu vyhrát aspoň o 13 bodů, aby se probil do Final Four. Kacurin odmítá propadat zmaru. "Od doby, co tady jsem, jsme se nikdy nevzdali předem, a tak to bude i teď. Letos jsme už vyhráli v Bělehradě i Ankaře, což se také nečekalo. Překvapit zkusíme i v Bilbau, i když nás tam čeká ještě těžší zápas než doma," prohlásil Kacurin.

Hráči tvrdí, že do Baskicka vyrazí uvolnění. "V poháru jsme toho letos už dosáhli tolik, že tam můžeme jet s absolutně čistou hlavou. A brát to můžeme i tak, že každá výhra pro nás bude vynikající," řekl Sokolovský.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze