Jao Ming přežil vlastní smrt, zdaří se návrat? | iSport.cz
Jiří Punčochář
30. října 2010 • 12:00

Jao Ming přežil vlastní smrt, zdaří se návrat?

TOP VIDEA
Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1! Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1!
Pardubice - Sparta Praha: Machala znovu v samostatném úniku, tentokrát však neuspěl Pardubice - Sparta Praha: Machala znovu v samostatném úniku, tentokrát však neuspěl
VŠECHNA VIDEA ZDE

Narodil se z lásky dvou komunistů, kteří dostali za úkol zplodit basketbalovou hvězdu. Tehdy ho sledovala celá Čína. Po třiceti letech je Jao Ming znovu pod dozorem: do NBA se vrací po roce a půl od devastujícího zranění nohy, které nazval náhlou smrtí.Vedení Houstonu Rockets po poradě s lékaři rozhodlo, že Jao Ming, největší klenot v dějinách klubu, neodehraje v žádném ze zápasů letošní sezony NBA více než 24 minut. Potřebuje čas na to, aby se po roce a půl od drsného zranění nohy dostal znovu do provozu a nezničil si tělo ještě víc.

Ming, s 229 cm nejvyšší hráč ligy, svůj limit v úvodním utkání proti Los Angeles Lakers ani nevyčerpal. Třicetiletému čínskému kolosu zůstalo ještě 39 vteřin rezervy, když si udělal šestý faul a musel nuceně střídat. Jeho první čísla po návratu byla průměrná: 9 bodů a 11 doskoků.Byl o poznání pomalejší než dřív a chyběl mu i výskok. Když chtěl po jednom z doskoků zarazit míč do obroučky, nedostal se s ním ani nad její úroveň.
„Musím na sebe být hodný. Nehrál jsem basketbal, nebyl jsem zdravý. Kdybych se ještě týral myšlenkami na to, kolik mi chybí do dokonalosti, musel bych se zbláznit,“ komentoval to sklesle.

Basketbalový fanatik, který si prý i o večerech, kdy se jeho spoluhráči baví venku, na hotelu prohlíží záznamy ze zápasů a svých akcí, aby vychytal mouchy, těžko nese obtížnosti návratu po těžkém úrazu.

Druhý den po porážce s Lakers ani nenastoupil a přes den trénoval jen omezeně, nezapojil se do nácviku akcí.

Takový obrázek by měl být vidět možná celou sezonu, nejméně ale do ledna. V Houstonu si spočítali, že čtyřicetiminutová zátěž zápas co zápas zavinila, že tělo (hlavně nohy) Jao Minga nevydrželo tíhu 140 kilogramů a rozsypalo se. Přestože je bývalá jednička draftu zdravotně v pořádku, nikdo nechce riskovat opakování problémů.

„Potřebujeme ho udržet v pořádku do dubna,“ připomněl čas play off kouč Rick Adelman. „Víme, že budeme (s Jaem) svádět boje den co den, protože on bude chtít hrát víc. Situace je ale jasná,“ dodal. Ani kdyby prý Houston prohrával deset vteřin před koncem o bod a měl míč, nepůjde Ming na hřiště, pokud bude mít vyčerpaný svůj příděl minut.

To všechno kvůli zranění, které si přivodil během play off na jaře 2009. Celou další sezonu vynechal. Později ho nazval „náhlou smrtí“ a přiznal, že zvažoval konec kariéry.


Přestože posledních pět let neodehrál ani jednu sezonu celou, vždy kvůli zranění, na takový výpadek zvyklý nebyl. Nevěděl, co dělat s časem, jak se udržet psychicky. Doma v Číně, kde kdysi přitáhl jeho zápas k obrazovkám přes 200 milionů diváků a přenášelo ho devatenáct televizních stanic, vypadl jeho dres z desítky nejprodávanějších.

Radost mu v té době udělalo hlavně narození dcery. V Číně se hned začalo mluvit o tom, že je na světě třetí hvězdná basketbalová generace. Už Mingovi rodiče totiž oba hráli basketbal na reprezentační úrovni.

V 70. letech minulého století je komunističtí funkcionáři seznámili, nechali je do sebe navzdory přísnému režimu v tréninkovém centru zamilovat a zplodit potomka, o němž věřili, že bude velký (matka měří 188 cm, otec 208 cm, oba jsou vysoko nad čínským průměrem) a přinese zemi slávu.

Jao Ming měřil prý metr osmdesát už jako osmiletý. Tehdy ještě basketbal nenáviděl, za což mohl každodenní desetihodinový trénink. Na zápase Harlemu Globetrotters si ho ale zamiloval a začal se mu fanaticky věnovat. Jeho fyzické parametry přitáhly zájem z NBA, a když vláda svolila, aby tam hrál, pokud bude v roce 2002 draftovaný jako první v pořadí, sáhl po něm Houston.

Ovšem velké a těžké tělo brzo začalo podléhat zdravotním problémům. Proto mu Houston letos neprodloužil smlouvu. Ming, který si navzdory předpokladům nikdy nezahrál víc než 2. kolo play off, je v posledním roce svého kontraktu. Další vážné zranění by jeho kariéru už nejspíš ukončilo. Reprezentovat bude už jen těžko.

„Třicet let, to je pro sportovce zlatý věk. Já v něm řeším, kdy skončím,“ povzdechl si Ming.

Pokud mu návrat nevyjde, může už pomalu přemýšlet o dalším životě. I jeho manželka hrála basketbal na vysoké úrovni a oba si přejí mít početnou rodinu. Tentokrát už bez pokynu komunistické strany.

JAO MING

Narozen: 12. září 1980

Pozice: pivotman

Výška/váha: 229 cm/141 kg

Kariéra v NBA: Houston Rockets (2002-?)

Draft: 1. místo (2002)

Ocenění: 7x účastník All Star Game

Letošní plat: 17 600 000 USD

Témata:  sport, basketbal, Ming, Houston
 
Články odjinud


Články odjinud