Jan Jaroch
10. prosince 2010 • 04:00

Hvězdné Miami září: LeBron a spol. už jsou tým

Autor: Jan Jaroch
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Pád Soukalové přišel s Koukalem, myslí si Krčmář i další. Žárlil, že je slavnější
SESTŘIH: Pardubice - Plzeň 2:3. Zářil Šulc, v oslabení domácí sahali po bodu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Gigant procitl. Z dysfunkčního basketbalového týmu se Miami Heat mění ve tříhlavou bestii, která začíná v NBA požírat jednoho soupeře za druhým. LeBron James a spol. odehráli na palubovce silného Utahu Jazz nejlepší utkání sezony, výhra 111:98 byla už šestou za sebou. A Heat pomalu stoupají do nejvyšších pater, kam mají patřit. S bilancí 15:8 jsou ve Východní konferenci již třetí.Na úsvitu sezony působili na palubovce rezerovaně a zmateně jako kluk při první návštěvě u rodičů své přítelkyně. Po čtvrtině základní části NBA už o sobě ale tvrdí: jsme bratry, našli jsme cestu sami k sobě i k vítězství.

Před týdnem se v USA nejvíc probíral strkanec LeBrona Jamese do svého kouče Erika Spoelstry a celou ligou rezonovala slova hráče Detroitu Tracy McGradyho. „LeBron a Dwyane Wade se k sobě vůbec nehodí, nemohou spolu hrát!“


Věci se však rychle změnily. Jejich urychlovačem byl emocionální návrat Jamese do Clevelandu. V nepřátelském prostředí vládlo Miami o 30 bodů. Clevelandští prahli vidět LeBrona na kolenou, místo toto vlastně Heat prokázali dobrou službu. „Ten zápas nás stmelil, chtěli jsme vyhrát pro našeho kámoše a ukázat, že jsme jedna rodina,“ prohlásil rozehrávač Mario Chalmers.

Když se vítězí, jde budování vztahů uvnitř týmu vždy snadněji. Před středečním duelem v Utahu si poprvé v sezoně vyšli všichni hráči Miami společně na večeři. „Skvělé jídlo, výborná zábava. Hrozně jsme si to užili,“ popisoval Eddie House.

LeBron James LeBron JamesFoto ČTK/AP


Zdá se, že Heat již nejsou pouze týmem tří velkých hvězd (James, Wade, Chris Bosh), kolem kterých ostýchavě postávají ostatní spoluhráči jako diváci s nejlepšími lístky. Chemie začíná fungovat.

„Právě v zápase s Clevelandem zahrála tahle parta jako skuteční bratři na hřišti,“ všiml si kouč Eric Spoelstra, na jehož zádech se ještě před týdnem skvěl velký terč pro muže na odstřel.

Klíčovým momentem hry Heat je fakt, že se největší kamarádi a hvězdy James s Wadem už pomalu učí hrát spolu. „Přišli na to, co funguje. Je to úplně jiný tým,“ srovnával Raja Bell z Utahu dvě utkání, které jeho Jazz s Miami v sezoně sehráli.

V tom prvním vyloupili hosté arénu na Floridě skvělým finišem, když v posledních minutách smazali manko 9 bodů. Ve středu neměli sebemenší šanci, přestože stříleli se skvělou úspěšností nad 50 procent a odehráli mnohem lepší duel než v Miami.

Důvodem byla skvělá dynamika mezi Jamesem a Wadem. LeBron potřeboval ke 33 bodům pouze 20 střel, Wade na svých 28 bodů ještě o šest pokusů méně.

„Konečně hrajeme svou hru, nesnažíme se být přespříliš nesobečtí, stále přihrávat a něco vymýšlet. Prostě atakujeme koš,“ prohlásil James.

„Pokoušíme se být zase sami sebou. Dřív jsme se až příliš pokoušeli vyhovět jeden druhému. To teď se cítíme mnohem lépe,“ prozradil Wade o procesu, kdy se dvě superhvězdy učí koexistovat na hřišti.


Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud