Květoslav Šimek
26. září 2017 • 09:16

Jak prolomit finále? Baseballista Kaplan oholil plnovous a pálil jak Bůh

Jakub Kaplan (vlevo) z Arrows Ostrava ještě s plnovousem. Pro třetí baseballové finále vousy shodil a byl klíčovou postavou duelu proti Drakům Brno.
TOP VIDEA
Šural před pátečním šlágrem: Plzeň nás nesnáší, půjde proti nám naplno! Šural před pátečním šlágrem: Plzeň nás nesnáší, půjde proti nám naplno!
Nový pořad SE SIMONOU: Jiří Tlustý mluví o roli hokejového experta v televizi Nový pořad SE SIMONOU: Jiří Tlustý mluví o roli hokejového experta v televizi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po těsných prohrách v baseballovém finále v Brně (dvakrát 2:3) se rozhodl pro radikální změnu. Jakub Kaplan, zadák ostravských Arrows, oholil pěstěný plnovous a zazářil. Ve třetím finále Czech Series 2017 otočil dvoubodovým odpalem v páté směně skóre a v dohrávce deváté doběhl za vyrovnaného stavu 5:5 po odpalu Jakuba Malíka pro vítězný bod. Čtvrté finále se hraje v pátek v Ostravě (19).„Říkal jsem si, že musím něco změnit a vousy byla jediná volba,“ usmíval se devětadvacetiletý pořízek. „Vyšlo to, budeme bojovat dál! Máme na to vyhrát.“ Ve finále Kaplan zaskakuje na pozici zadáka za zraněného kolegu Michaela Vykoukala. Stříbrný reprezentant z nedávného mistrovství Evropy do 23 let a čtvrtý ze Světové univerziády, si v závěru nadstavby nešťastně zlomil ruku. Vykoukal hrát nemůže a na jednu z klíčových pozic se posunul zkušený Kaplan.

Těsné prohry je nabudily

Ve finále je oporou. Jistý v obraně a při spolupráci s nadhazovači, ještě lepší v útoku. Ve třech finálových dramatech, které byly vyrovnané do posledních míčů, už Kaplan doběhl pro čtyři body. A tři body svými odpaly stáhnul. „V Brně jsme hráli dobré zápasy, bohužel pro nás nedopadly, ale to nás spíš nabudilo,“ líčí Kaplan. „Šli jsme do toho před výborným domácím publikem naplno. Bylo to těžké, ale nabudilo nás to.“

Ostravané ve třetím finále, ve kterém už Draci mohli slavit 21. titul, ustáli i ostrý rozjezd rivala. Hned v první směně se hosté třikrát opřeli do nadhozu a vybojovali dva body. „To nám moc nepomohlo, ale jsme tým, který bojuje! To jsme ukázali. Dali jsme si do kupy hlavy a šli jsme do toho pořád stejně. Chtěli jsme.“

S tlakem se výborně vypořádal i dvacetiletý nadhazovač Ondřej Satoria. Úvodní palbou se nenechal rozhodit, na kopci odvedl výbornou práci. V sedmi směnách vynuloval šest brněnských pálkařů, ve spolupráci se solidní obranou už jim pak dovolil jen jeden doběh.

Ostravané duel otočili v páté směně. Nejdřív sehráli v obraně double, vyautovali rovnou dva běžce. A v útoku pak Kaplan dvoubodovým odpalem do zadního pole skóre otočil z 1:2 na 3:2. „V tu chvíli jsem chtěl jen trefit balon, poslat kluky domů,“ líčí. „Vyšlo to skvěle. Všechny nás to nabudilo. Že se to dá zvládnout.“ Ostravané se utrhli až na 5:2, body stáhli Juněc, Russ a Kubica.

Zkušení Draci ovšem postupně dotahovali a v začátku deváté směny se Pavel Budský blýsknul odpalem za plot. Solo homerunem, prvním ve finále, vyrovnal na 5:5. Dohrávku Arrows ustáli. A znovu hlavně díky Kaplanovi. V rozpisu byl sice jako devátý, poslední pálkař, ale vydařeným hitem se dostal na první metu. Ramirez jej pak sebeobětovací ulívkou poslal na druhou a Jakub Malík při dvou autech poslal Kaplana odpalem až domů.

Karneval v ochozech

„Tenhle tým má obrovskou sílu, už jsme to ukázali i na Dracích,“ chválil kolegy ostravský Jakub Malík. „Série je neuvěřitelně vyrovnaná a je dobře, že jsme ji prodloužili. Tento tým si to zaslouží.“ Malík přiznává, že při klíčovém odpalu nechtěl jít hned do prvního nadhozu. „Ale v té chvíli, jak to nadhazovač hodil, člověk sepne. Když jsem to trefil a polaře to přeskočilo, tak jsem věděl, že to bude doběh.“

Na zaplněných tribunách, kterými už během zápasu několikrát projela mexická vlna, se vítězným bodem rozjel karneval. Burácela Nohavicova písnička Ostravo, kterou mají Arrows v letošní sezoně jako „nakopávák“ a týmovou hymnu. V pátek se bude hrát v Ostravě čtvrté finále. „Pořád musíme bojovat,“ krotil euforii Jakub Kaplan. „Jsme 1:2 v sérii, musíme do toho dát znovu všechno. A pokud dáme, tak věřím, že budeme hrát pátý rozhodující zápas.“

Na zaplněných tribunách, kterými už během zápasu několikrát projela mexická vlna, se vítězným bodem rozjel karneval.
720p 360p

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze