Žokej šampionů začíná novou pohádku | iSport.cz
Martin Hašek
10. října 2008 • 15:08

Žokej šampionů začíná novou pohádku

Josef Bartoš
TOP VIDEA
iSport podcast: Přestali hráči věřit Kozlově cestě? Ustoupil Baník z přebudování týmu?
MOMENTY 5. kola: Sparta stoprocentní, Fillo smolařem, liberečtí náhradníci selhali
VŠECHNA VIDEA ZDE

Říkají mu Big Joe a má pověst jednoho z nejlepších překážkových jezdců ve střední Evropě. Josef Bartoš je prvním žokejem stáje Josefa Váni a před Velkou pardubickou měl letos příjemné dilema - vybrat si koně z šampionů dvou posledních let.Věrné a úspěšné partnerství žokeje a koně je u konce. Sedmadvacetiletý Josef Bartoš před dvěma lety ve svém životním dostihu vyhrál Velkou pardubickou v sedle Decent Fellowa.

Letos si ale už na 13letého veterána nesedne. Místo toho povede osmiletou bělku Sixteen, která vyhrála loni.

„Jedna pohádka končí, druhá začíná,“ říká Bartoš. „Loni jsem měl Decenta jezdit jako obhájce vítězství. Ale spadnul jsem v rámcovém dostihu, zlomil jsem si ruku. Takže už tam se to zlomilo. Teď jsem volil podle toho, že Sixteen je lepší kůň.“

Bartoš se v posledních letech před Velkou pardubickou každý rok nachází v komfortní pozici. I loni si mohl vybírat. Filmový producent Jaroslav Bouček ho chtěl získat pro svou klisnu Sixteen, která nakonec zvítězila s Dušanem Andrésem. Bartoš tehdy zůstal věrný svému starému parťákovi.

„Jezdil jsem Decenta dvakrát, jednou jsem byl o hlavu druhý, jednou jsem vyhrál. Nevidím důvod, proč bych si sedal na někoho jiného. Je pořád blízko vítězství,“ říkal Bartoš před rokem. „Když ho znám, cítím v dostihu, jak mi půjde v závěru. A můžu se rozhodnout, co udělám. Je to výhoda.“

Pád v rámcovém dostihu tenkrát Bartošovi jeho šanci vzal, ale letos se mu znovu rýsuje možnost být v nedělním dostihu na startu v sedle úřadujícího šampiona.

Situace se ale trochu proměnila. Zatímco loni by byl Bartoš s Decent Fellowem favoritem, Sixteen letos neměla ideální sezonu. Vítězství se tentokrát očekává od ryzáka Juventuse, kterého si pro sebe zabral Josef Váňa, kterému ve stáji nikdo neřekne jinak než šéf.

„Pepča Bartoš je první žokej, měl právo si vybrat,“ líčí Váňa. „Ale já jsem řekl, že Juventuse pojedu já. Pak se to vyvíjelo dál.“ Bartošovi tak zbylo dilema zvolit si jednoho z koní, kteří už Velkou pardubickou vyhráli.

„Juventuse si zvolil šéf, to bylo jasný. Pro mě byla otázka, jestli mám jet Decenta, nebo ne,“ vysvětluje Bartoš. „Pan majitel Bouček chtěl hodně, abych jel Sixteen, takže jsem zvolil ji a Decenta jsem pustil.“

Matador Decent Fellow jde do boje v sedle se 17letým Josefem Váňou mladším. Na papíře je vše jasné, ale Velká pardubická startuje až v neděli v 15.40. Do té doby se může stát mnohé. Bartoš už loni o jednu možnost přišel kvůli zranění, kvůli riziku se ale šetřit nehodlá.

„Před Velkou jezdím pět koní. Všechno jsou to favorité v dobrých dostizích,“ líčí Bartoš. „Nechci vyhrát jenom Velkou pardubickou. V ten den se chci pokusit zvítězit několikrát.“A když žokej potká v cílové rovince Velké pardubické svého šéfa?

„To se pořádně zakousnu do jazyka a ještě přidám,“ slibuje Bartoš.

Sport 2020

French Open 2020 (27. září - 11. října 2020, Paříž)
Los Vše o Roland Garros 2020

Velká pardubická (11. října 2020, Pardubice)
130. Velká pardubická ONLINE Vše o Velké pardubické 2020 Vítězové a historie dostihu

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud