13. října 2008 • 10:06

Sumista Poříz má další stříbro z MS

Autor: ČTK
TOP VIDEA
53 otázek s Gudasem: komu dal největší nakládačku, proč nosí plnovous
REVIEW Bohemians: Propad klokanů? Lazaret Ďolíček, letní flopy a starý kádr
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jaroslav Poříz obhájil titul vicemistra světa v sumó. Na šampionátu v estonském Rakvere v kategorii bez rozdílu vah prohrál až ve finále s Mongolem Gankhuyagem.Předloni skončil Poříz druhý v japonském Sakai a postaral se o historický český úspěch v prestižní kategorii MS.

V semifinále Poříz nastoupil proti několikanásobnému mistru světa Alanu Karajevovi z Ruska, v Evropě dlouho neporaženému 240 kilogramů vážícímu gigantovi.

I nad tím dokázal přes metrákovou nevýhodu zvítězit, Karajev mu však při pádu zlomil kůstky v chodidle.

O zlato tak Poříz mohl usilovat jen na jedné noze a dvousetkilový Gankhuyag, který před šampionátem opustil řady profesionálů, ho po urputném boji přemohl.

Zápasník pražské Dukly po finálovém duelu zkolaboval a musel být převezen do nemocnice, nemohl se tak zúčastnit ani vyhlášení vítězů.Poříz má jako jediný amatérský sumista na světě právo užívat "válečnické jméno": vystupuje jako ShiroiKuma (Bílý medvěd).

Jeho výkony v Rakvere navíc nadchly i radu japonských staršinů v rámci mezinárodní federace sumó, která Pořízovi udělila cenu pro nejsilnějšího bojovníka šampionátu a jmenovala ho amatérským jokozunou. Poprvé tento titul udělila někomu mimo Japonsko.

Články odjinud


Články odjinud